czwartek, 28 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Napięcia na Bliskim Wschodzie wsparciem dla cen ropy naftowej. Analiza WTI, Brent i Cukier

Polecane

Dorota Sierakowska
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych, a także anglojęzycznego ebooka „Commodities Cheat Sheets”. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

Po spadkowym poniedziałku, wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie. Zwyżki notowań ropy naftowej nie były co prawda duże, ale wystarczyły, aby utrzymać stabilność notowań tego surowca. Cena ropy Brent nadal porusza się powyżej bariery 70 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI powróciła ponad poziom 61 USD za baryłkę.

Negatywnym akcentem podczas wczorajszej sesji były informacje o zaskakująco dużym wzroście zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw podał, że w minionym tygodniu wzrost ten wyniósł 8,6 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano spadku zapasów o około milion baryłek. Dzisiaj swoje wyliczenia, oparte na większej ilości danych, przedstawi Departament Energii USA.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Niemniej, wsparciem dla cen ropy naftowej okazały się wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Saudyjski minister energii, Khalid al-Falih, poinformował o tym, że miały miejsce ataki dronami na dwie saudyjskie przepompownie ropy naftowej. Do ataków przyznały się jemeńskie bojówki. Ataki te nastąpiły zaledwie dwa dni po informacji o „operacjach sabotażowych” uderzających w tankowce w rejonie Zatoki Perskiej. W komentarzu do tych doniesień, amerykański prezydent Donald Trump zasugerował, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie na Bliski Wschód sił militarnych mających na celu odpieranie ataków wspieranych przez Iran.

Mimo że zarówno USA i Arabia Saudyjska, jak i Iran, odpierają jakiekolwiek sugestie o możliwości wybuchu otwartego konfliktu na Bliskim Wschodzie, to wzrost napięć politycznych w tym rejonie świata jest faktem. Amerykanie, którzy niedawno zaostrzyli sankcje na Iran, wskazują na niebezpieczeństwo rozwoju irańskiego programu atomowego oraz wspieranie przez ten kraj bojówek w Jemenie, Iraku, Syrii czy Libanie. Tymczasem sam Iran odpiera te słowne ataki, powtarzając, że nie dąży on do wojny, lecz stoi po stronie defensywy i jedynie próbuje bronić swoich interesów. Prawda – jak to zwykle bywa – zapewne leży pośrodku. Dla inwestorów na rynku ropy ważne jest jednak to, że wzrost napięć na Bliskim Wschodzie jest obecnie czynnikiem pozytywnie wpływającym na ceny surowca – i ta sytuacja może się utrzymać na dłużej.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Rynek cukru na drodze do deficytu

Ostatnie dni na rynku cukru przyniosły więcej optymizmu. Po dotkliwych spadkach notowań tego surowca w Stanach Zjednoczonych na przełomie kwietnia i maja, ceny cukru w USA odbiły w górę. Nadal jednak poruszają się one w okolicach 12 centów za funt.

Obecne poziomy cenowe historycznie bywały poziomem wsparcia dla cen cukru, gdyż pojawiał się wtedy fundamentalny, ożywiony popyt na surowiec. Jednak ogólnie, w ostatnich latach na tym rynku panowały raczej pesymistyczne nastroje, wynikające z dużej produkcji i nadwyżki cukru na globalnym rynku.

Fundamenty mogą się jednak zmienić. Według S&P Global Platts, już w sezonie 2019//2020 na globalnym rynku cukru będzie miał miejsce deficyt wynoszący 2,1 mln ton. Wyraźny spadek produkcji cukru ma nastąpić w Indiach oraz Tajlandii. Problemem ma być jednak także słabnący popyt na cukier, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Z kolei INTL FCStone obniżyło prognozy tegorocznej produkcji cukru w Brazylii, wskazując na większą opłacalność wykorzystania tego surowca w produkcji etanolu.

Te informacje składają się na lepsze perspektywy dla cen cukru w średnioterminowej perspektywie. Niemniej, warto pamiętać, że prognozy deficytu na rynku cukru pojawiają się już od jakiegoś czasu, więc częściowo są one uwzględnione w notowaniach surowca.

Notowania cukru w USA – dane dzienne

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły