Kurs złota konsoliduje się blisko 6-letnich szczytów

Cena złota nieznacznie  koryguje mocne wzrosty z pierwszej połowy tygodnia i konsoliduje się nieco poniżej psychologicznego poziomu 1500 dolarów. Obecnie za uncję złota należy płacić około 1493 dolarów czyli o 1% procent mniej niż wynosiło osiągnięte wczoraj sześcioletnie maksimum na poziomie 1506 dolarów.  Również ceny srebra nieznacznie korygują handlując poniżej poziomu 17 dolarów za uncję, po tym jak wczoraj osiągnęły 13-miesięczny szczyt na poziomie 17,25 dolarów.

Powodem korekty jest dzisiejszy wzrost na światowych giełdach akcji, pod wpływem optymistycznych danych ekonomicznych z Chin. Chiński eksport niespodziewanie wzrósł w lipcu o 3,3% rok do roku podczas gdy analitycy przewidywali jego spadek o 2,0%. Jest to też optymistyczny wynik w porównaniu ze spadkiem o 1,3% odnotowanym miesiąc wcześniej. Ale już chiński import spadł o 5,6% rok do roku.

Chiński bank centralny ustalił dziś kurs wymiany swojej waluty wobec dolara amerykańskiego na 7,0039 juana. To najsłabsze ustalenie kursu juana od 11 lat i jest on powyżej poziomu 7, który USA uważają za problematyczny. To z tego właśnie powodu na początku tygodnia USA wskazały Chiny jako manipulatora walutowego.

Jednak akcja cenowa z ostatnich 3 dni wskazuje, że wzrosty na złocie mogły dostać zadyszki osiągając kluczowy, psychologiczny poziom 1500 dolarów, stąd też korekta cenowa jest wręcz wskazana. Aby korekta ta przybrała jakąś dłuższą formę kurs powinien powrócić poniżej poziom 1438 dolarów, czyli wrócić do kanału bocznego w którym znajdował się w zeszłym miesiącu. Jeśli nastąpi kolejny atak byków to ważne tym razem będzie przebicie górnego ograniczenia strefy oporu znajdującej się pomiędzy psychologicznym poziomem 1500 a poziomem 1520 dolarów. Jeśli bykom udałoby się przebić tę szeroką strefę oporu to będą mieli otwartą drogę nawet w stronę szczytu z 2012 roku na poziomie 1795 dolarów.

Kurs złota

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o