Kurs funta zalicza nowe 2,5-letnie minima po spadku brytyjskiego PKB

Kurs funta szterlinga spadł do nowego 31-miesięcznego minimum do dolara na poziomie 1,2056 i 23-miesięcznego minimum do euro na poziomie 0,9290 po publikacji nieoczekiwanych danych pokazujących, że brytyjski produkt krajowy brutto skurczył się w drugim kwartale po raz pierwszy od 2012 r. Również do złotego funt handluje na poziomie jedynie 4,6540 czyli najniżej od stycznia 2018 roku.

PKB spadło 0,2% kwartał do kwartału, co było poniżej wszystkich prognoz ekonomistów cytowanych przez agencję Reuters, wskazujących raczej na płaski odczyt czyli 0,0%. Brytyjski Urząd Statystyczny podał również, że wzrost gospodarczy rok do roku spadł do 1,2% z 1,8% w odczycie z pierwszego kwartału, co jest najgorszym wynikiem od początku 2018 roku. Słabszy wzrost w drugim kwartale zmniejsza oczywiście szanse, że Bank Anglii obniży stopy procentowe już na wrześniowym posiedzeniu, chociaż niektórzy ekonomiści oczekują, że bank centralny i tak wkrótce zacznie je obniżać. Rynki natomiast wyceniają obniżkę stóp o 25 punktów bazowych dopiero w styczniu przyszłego roku.

Raport Financial Times dołuje kurs funta

Na wycenie funta ciąży również dzisiejszy raport w dzienniku „Financial Times” z którego wynika, że premier Boris Johnson planuje przeprowadzenie wyborów parlamentarnych kilka dni po zaplanowanej dacie Brexitu czyli po 31 października, jeśli jego rząd nie przetrwa po głosowaniu nad wnioskiem o wotum nieufności. Analitycy uważają, że głosowanie w sprawie wotum nieufności dla rządu może odbyć się  zaraz po 3 września, kiedy to parlamentarzyści powrócą z letniej przerwy. Tak więc opóźnienie przedterminowych wyborów parlamentarnych do czasu Brexitu może być taktyką zapewniającą, że do Brexitu i tak dojdzie, nawet jeśli parlament wycofa wcześniej poparcie dla swojego rządu. A więc Brexit wydaje się teraz wręcz nieunikniony i to najprawdopodobniej w nieuporządkowanej wersji ,,hard”, której nieprzewidywalne skutki spędzają sen z powiek inwestorów.

Z technicznego punktu widzenia para GBPUSD przebiła dziś strefę wsparcia wyznaczoną przez dołki z zeszłego tygodnia i ograniczoną od dołu poziomem 1,2080. Para m teraz otwartą drogę w stronę minimum z grudnia 2016 roku na poziomie 1,1985 a po jego ewentualnym pokonaniu kluczowym wsparciem byłoby już wieloletnie minimum z 2016 roku na poziomie 1,1905. Do zainicjowania korekty potrzebne jest przebicie poziomu 1,2435 górą.

Kurs pary GBPUSD

Z technicznego punktu widzenia para GBPPLN dotarła już do silnej strefy wsparcia ograniczonej o dołu poziomem 4,6450 czyli dołkiem z stycznia 2018 roku. Po jej przebiciu para miałaby otwartą drogę w stronę minimum z sierpnia 2016 roku na poziomie 4,5740 a nawet w stronę wieloletniego minimum z 2016 roku na poziomie  4,5670. Do zainicjowania korekty potrzebne jest przebicie poziomu 4,7730 górą.

Kurs pary GBPPLN

Z technicznego punktu widzenia para EURGBP  dotarła już do silnej strefy oporu ograniczonej od góry szczytem z sierpnia 2017 roku na poziomie 0,9305. Po jej przebiciu zostałaby otwarta droga w stronę wieloletniego szczytu  z października 2016 roku na poziomie 0,9360. Do zainicjowania korekty ważne jest przebicie poziomu 0,9085 dołem.

Kurs pary EURGBP

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o