Analiza techniczna USDPLN i EURPLN na 12.08.2019

Sebastian Seliga, twórca bloga inwestycyjnego elliotFXtrader oraz analityk nr. 1 na polskiej wersji portalu TradingView serdecznie zaprasza na poranną analizę techniczną. W swoich opracowaniach skupia się głównie na falach Elliott’a, które są używane w synergii z pozostałymi narzędziami analizy technicznej.

Kurs dolara do złotówki (USDPLN) zakończył wzrosty w formacji Klina

Ostatnia fala wzrostowa, prezentowanej we wcześniejszej analizie na interwale tygodniowym formacji Klina Kończącego mogła właśnie zostać wykonana ze szczytem na poziomie 3.8991. Byłby to szczyt fali 5 z fali C, co jednocześnie oznaczałoby, że obecne są wszystkie fale wyższego rzędu, które są wymagane do zakończenia tej formacji. Mało tego, wyraźnie widać, że cena respektowała również górne ograniczenie formacji Klina w okolicach poziomu 3.8888, gdyż wybicie nieco powyżej linii Klina za skutkowało kontratakiem niedźwiedzi i wyrysowaniem formacji świecowej Objęcia Bessy, po czym cena dynamicznie zawróciła w kierunku poziomów wsparcia. Pierwsze dwa poziomy wsparcia mamy już wybite dołem, czyli są to poziomy 3.8759 oraz 3.8623, a cena zakończyła tymczasowe spadki na poziomie 3.8351. Dołek ten został oznaczony jako potencjalna fala 1/A, a następujące po nim lokalne odbicie wzrostowe jako fala 2/B. Fala 2/B obecnie testuje poziom oporu na 3.8623 i jeżeli test będzie negatywny, to nastąpi kontynuacja spadków w kierunku poziomu 3.8123.

Kurs euro do złotówki (EURPLN) wybija ważny poziom oporu technicznego

Trwają również wzrosty kursu EURPLN, który to w drodze na północ zdołał wybić poziom oporu technicznego i jednocześnie szczyt fali B wyższego rzędu zlokalizowany na poziomie 4.3134. Rynek EURPLN znajduje się wobec tego w fali 5 impulsu wzrostowego, więc wzrosty są już dojrzałe i może najwyższa pora na małą korektę spadkową. Świadczy o tym możliwe wyrysowywanie przez rynek formacji Klina, która jest dość typowa w przypadku fali piątych, które tracą impet. Taka również jest sytuacja na wykresie: momentum wzrostowe wyraźnie słabnie i widać już dywergencję spadkową pomiędzy ceną a momentum. Pierwszym poziomem docelowym dla niedźwiedzi będzie oczywiście poziom 34.3134, ale spadki mogą śmiało sięgnąć nawet poziomu 4.2987 w pierwszej fali korekty. Ważna jest także obserwacja poziomu oporu technicznego znajdującego się bezpośrednio nad formacją Klina, czyli poziomu 4.3308 oraz jego rozegranie przez zaangażowane strony rynkowe.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o