czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Kurs dolara nadal rośnie w siłę. Kurs euro może się dynamicznie zmieniać.

Polecane

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska. Związany zawodowo z rynkiem FX od 2003 r., a prywatnie z WGPW od 1994. W DM BOŚ od 2009 r. - odpowiada za codzienną analizę rynków FX, prowadzi też webinary dla klientów biura. Ceniony komentator wydarzeń na rynkach walut, także jako ekspert w mediach ogólnopolskich. Wielokrotnie wygrywał rankingi prognoz walutowych dla EURPLN sporządzane przez dziennik Puls Biznesu.

Środa przynosi może i kosmetyczne, ale dalsze ruchy w górę na parach dolarowych. Pośrednio wpływ na to miał odczyt inflacji producenckiej za sierpień (PPI), gdyż wypadła ona nieco powyżej szacunków, co może podnosić poprzeczkę przed jutrzejszymi danymi CPI, chociaż statystycznie wpływ PPI na CPI (i to niekoniecznie) bywa zauważalny po kilku miesiącach. W każdym razie hasło „wyższa inflacja” w jakimś sensie redukuje oczekiwania, co do bardziej „gołębiego” przekazu ze strony FED w przyszłym tygodniu. W tym momencie „ciszą” pominę dzisiejszy wpis Donalda Trumpa o tym, że stopy procentowe w USA powinny zostać obniżone do zera, lub niżej…

EURUSD schodzi poniżej 1,10

Uwagę przykuwa zejście EURUSD poniżej psychologicznej bariery 1,10. Pośrednio wpływ na to mogły mieć opublikowane dzisiaj rewizje prognoz PKB dla największej gospodarki strefy euro, czyli Niemiec, jakie zostały dokonane przez tamtejsze think-tanki. A jeżeli teoretycznie najsilniejsza i najbardziej elastyczna gospodarka może mieć większe problemy, to może lepiej nie wspominać już o zwyczajowych słabeuszach. Na marginesie jednak wspomnę o tym, że wczoraj włoski rząd dał do zrozumienia, że unijne uwarunkowania dotyczące kryteriów zadłużenia itd. są techniczną blokadą dla stymulowania gospodarki przez większe inwestycje. To, że coś jest w tym na rzeczy świadczą chociażby plotki z poniedziałku, które później były dementowane, jakoby Niemcy rozważają tzw. „budżet cienia”, aby prawnie ominąć ograniczenia dotyczące wydatków. Im gorsza narracja wokół gospodarki, tym teoretycznie większa presja na to, że Europejski Bank Centralny coś pokaże. Jeżeli, nie jutro, to w najbliższych miesiącach.

Watek wokół euro może jednak zmieniać się dość dynamicznie, gdyż jutro mamy posiedzenie EBC – decyzja o godz. 13:45 i konferencja prasowa Mario Draghiego od godz. 14:30. Rano pisałem, że rynek jest w pewnej schizofrenii – oczekuje „znaczącego luzowania”, ale jednocześnie liczy się z tym, że może do tego nie dojść teraz. Kwestia odpowiedniej interpretacji dla kursu euro, może zatem okazać się kluczowa. W takiej sytuacji istotne mogą okazać się słowa Draghiego, które ustawią narrację i oczekiwania rynku wobec Christine Lagarde, która przejmie stery od października.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Wykres dzienny EURUSD

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły