Kurs akcji Apple bije rekord za rekordem nakręcając tym całą Wall Street

Cena akcji Apple Inc. wzrosła w piątek o 1,2%, zaliczając już siódme rekordowe zamknięcie w tym miesiącu i kończąc ósmy z rzędu tydzień na plusie. Gwałtowny wzrost cen nie zniechęcił niektórych analityków z Wall Street do bycia jeszcze bardziej ,,byczo” nastawionym wobec tego giganta technologicznego, ze względu na optymizm co do perspektyw sprzedaży nowych modelów iPhone’a.

Kurs akcji Apple wzrósł od początku roku już o ponad 70%, czyniąc spółkę najcenniejszą amerykańską firmą z kapitalizacją rynkową na poziomie 1,18 bilionów USD, pokonując ponownie Microsoft Corp. którego kapitalizacja wynosi obecnie 1,14 bilionów USD.

Prognozy analityków dla akcji Apple wciąż ,,bycze”

Ten wzrost akcji nie zniechęcił części analityków do stwierdzenia, że jest wciąż więcej miejsca na dalsze zyski. Według ankiety firmy analitycznej FactSet najbardziej byczo nastawiony spośród 43 ankietowanych analityków, Dan Ives z firmy Wedbush, prognozuje wzrost ceny akcji Apple w ciągu roku aż do poziomu 325 dolarów, co oznaczałoby jeszcze około 22% wzrost  powyżej obecnych poziomów.

Podsumowując wyniki ankiety FactSet, pomimo ogromnego bo aż 70% wzrostu kursu akcji Apple,  procentowy udział analityków z zaleceniem ,,kupuj” wzrósł do 53% z 49% w styczniu, z zaleceniem ,,trzymaj” spadł do 30% z 51% w styczniu, a  z zaleceniem ,,sprzedawaj” wzrósł do 16% z o% w styczniu. Natomiast średni docelowy target cenowy wzrósł do poziomu 254 dolarów za akcję z jedynie 178 dolarów za akcję w styczniu.

Tego typu optymistyczne prognozy wynikają z zaskakującego uczestników rynku olbrzymiego popytu na iPhone 11, zapowiedzi nowej linii smartfonów opartych na technologii 5G oraz rosnącym znaczeniu linii usług dodanych, która ma w 2021 roku przynieść aż 60 miliardów dolarów. Firma przecież stale rozwija takie usługi jak Apple TV+, Apple Arcade, Apple Pay i Apple Music. Wciąż też niewykorzystany jest całkowicie potencjał reklamowy firmy wśród miliarda użytkowników iPhone’ów gdyż cały czas trwa migracja środków reklamowych z tradycyjnych mediów na platformy mobilne bazujące na systemie iOS.

Program ,,trade-in” wielkim sukcesem Apple

Na mocny wzrost kursu akcji Apple wpływ ma też niezaprzeczalny sukces programu ,,trade-in” wymiany starych iPhone’ów na nowe za ,,słoną” dopłatą, z którego przychody wzrosły aż pięciokrotnie w IV kwartale obrotowym w porównaniu z wynikami rok wcześniej.  Jednym z największych beneficjentów obecnego boomu na program ,,trade-in” są Chiny, gdzie dopiero w tym roku Apple uruchomił program w sklepach Apple. Efekty były widoczne natychmiast: w pierwszej połowie roku obrotowego sprzedaż Apple Chinach spadła aż o 24,5%, ale spadek ten został obniżony jedynie do 3,2% w drugiej połowie roku obrotowego, dzięki wprowadzeniu  programu ,,trade-in” i nieznacznemu obniżeniu cen iPhone’ów.

Z technicznego  punktu widzenia kurs akcji Apple  znajduje się w silnym trendzie wzrostowym i kontynuuje marsz w górę po przebiciu psychologicznego poziomu oporu na 250 dolarów. Najbliższy poziom oporu znajduje się teraz w okolicy 270 dolarów. Za dalszymi wzrostami przemawiają coraz stromiej rosnące linie średnich ruchomych 50 i 200-okresowych, nad którymi kurs znajduje się praktycznie od początku roku (z krótkim epizodem przebicia 50-okresowej średniej na początku sierpnia). Ewentualna korekta trendu mogłaby się rozpocząć dopiero po udanym przełamaniu poziomu 259 dolarów.

Kurs akcji Apple

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o