piątek, 29 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Kryptowaluty, a podatki – co warto wiedzieć o rozliczeniu w roku 2019?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Po burzliwych dyskusjach z Ministerstwem Finansów dotyczących kryptowalut oraz ich opodatkowania nadeszły zmiany w zakresie opodatkowania tego rodzaju dochodów. Od stycznia 2019 r. nadeszła zmiana w zakresie rozliczania, opodatkowania oraz zdefiniowania samego pojęcia wirtualnych walut. Niestety zmiany podatkowe dotyczą jedynie rozliczeń takich, które powstały po 1 stycznia 2019 r.. Organy podatkowe zastrzegły możliwość zastosowania obecnych przepisów tylko i wyłącznie do aktualnych rozliczeń. Mamy tutaj do czynienia z podstawową zasadą prawną „lex retro non agit”.

Zmiana definicji kryptowalut ułatwia rozliczenie podatku z kryptowalut

Sama nazwa kryptowalut była sukcesywnie pomijania przez ustawodawcę do 1 stycznia 2019r. Zamiast tego, kryptowaluty utożsamiane były z prawami majątkowymi. Zmiany w zakresie ustawowym wskazują, że kryptowaluty mają nadany status waluty wirtualnej. Ustawodawca zdefiniował pojęcie waluty wirtualnej poprzez wskazanie, czym ona na pewno nie jest.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu przez pojęcie waluty wirtualnej rozumie się cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

a) prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,
b) międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,
c) pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,
d) instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
e) wekslem lub czekiem

Kryptowaluty są wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także mogą być elektronicznie przechowywane lub przeniesione oraz mogą być przedmiotem handlu elektronicznego.

Podatek wynikający z kupna/sprzedaży kryptowalut oraz tokenów

Warto zaznaczyć, że ustawodawca określił kwestię waluty wirtualnej, którą można wskazać bez większych problemów. Komplikacje pojawiają się w momencie analizy w aspekcie podatkowym pojęcia „tokenów. Na chwilę obecną wiadomo jednak, że dochody uzyskiwane w zakresie kupna/sprzedaży kryptowalut oraz tokenów opodatkowane są podatkiem w wysokości 19%.   

Ważną kwestią jest to, że przed wejściem w życie niniejszej ustawy dokładnie ten sam podatek wynosił 18% bądź 32% (w przypadku przekroczenia pułapu około 85 tys złotych w skali roku). Dochód uzyskany z kryptowalut rozliczany jest w sposób zbliżony do rozliczania dochodu uzyskiwanego na podstawie np. spekulacji giełdowej, sprzedaży akcji itp. Świetną informacją jest to, że na chwile obecną nawet po przekroczeniu pułapu 85 tys złotych dochodu w skali roku nie zapłacimy podatku w wysokości 32%, lecz kwotę stałą 19%.

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie sprzedaży walut na giełdzie, kantorze lub jakimkolwiek innym rynku, który dopuszcza ich obrót. Ustawodawca zaznaczył jednocześnie, że podatnik, który dokonuje wymiany kryptowalut nie musi ustalać przychodu od takiej transakcji. Przychód powstaje w takim wypadku dopiero po wymianie krypto na fiaty, towary albo usługę.

Jak obliczyć dochód uzyskany z kryptowalut? 

Samo obliczenie uzyskanego dochodu wymaga zrozumienia jego części składowych. Na dochód składają się przychody oraz koszty wynikające z ich uzyskania. Każde z pojęć w aspekcie handlu kryptowalutami zdefiniowane jest następująco:

Kosztem w przypadku handlowania kryptowalut jest:

  • prowizja za zakup danej krypto,
  • koszt wymiany kryptowaluty na inną kryptowalutę,

Każdy z powyższych kosztów musi być określony w walucie PLN. Handel na giełdzie kryptowalut wiąże się z odprowadzeniem prowizji od transakcji, która naliczona jest w kryptowalutach, a nie w walutach fiat. Tutaj musimy być bardzo czujni, ponieważ koszt zakupu powstał w momencie realizacji zlecenia dlatego warto zapisać sobie w notatniku obecny kurs kryptowaluty w której odprowadzona została prowizja. W ten sposób w momencie rozliczania podatku od kryptowalut unikniemy żmudnej pracy poszukiwania kursów kryptowalut obowiązujących w momencie zapłaty prowizji.

Przychodem w przypadku obracania krypto są:

  • uzyskane fiaty w przypadku sprzedaży krypto,
  • transakcja barterowa,
  • wartość uzyskiwanych dóbr w przypadku płacenia za nie poprzez kryptowalutę (do transakcji w kwocie 6 tys złotych takiego przychodu nie trzeba wykazywać w związku z kwotą wolną od podatku w tym zakresie). Ważną informacją jest to, że to zwolnienie nie przysługuje w przypadku płacenia za usługę! Przychodem w takim wypadku będzie wartość świadczonej usługi.

Dowodem, który potwierdza nasze transakcje (przychody i koszty) jest plik CSV, który wydaje nam giełda. Co do zasady-taki dokument powinien w sobie zawierać historię uzyskiwanych przychodów oraz ponoszonych kosztów. Kłopotem w takim przypadku jest analiza kursu kryptowalut powstałych w momencie ich uzyskiwania. Niestety dla wielu osób taka bariera jest nie do przeskoczenia w przypadku dokonywania wielu transakcji w ciągu jednego dnia. Są jednak firmy i osoby, które opracowały programy analizujące pliki CSV. Takie programy nastawione są na wskazywanie kompleksowego rozliczenia dochodu z giełdy.

Od 2019r. nasz PIT możemy uzupełnić i zaakceptować online poprzez ministerialny program. Deklarację wskazaną przez KAS tj PIT 37 można zaakceptować w całości, bądź w przypadku braku zgłoszenia do US dochodów z kryptowalut należy pierwotny plik usunąć, pobrać PIT 37 oraz na tej podstawie uzupełnić PIT 36. Należy zwrócić uwagę na tabelę o innych prawach majątkowych i uzupełnić ją o dochody i koszty wynikające z handlu kryptowalutami . Uwaga – koszty i dochody z kryptowalut łączą się z dochodami i kosztami pochodzącymi z innych źródeł dochodu. W przypadku wpisania wszelkich danych nasze rozliczenie powinno być prawidłowe.

Rozliczenie podatków w przypadku kopania kryptowalut

Opodatkowanie w zakresie „górnictwa” uzależnione jest od kilku czynników. Pierwszym jest to, jaki jest cel i charakter kopania kryptowalut. Podatnik, który zajmuje się kopaniem na własny rachunek powinien wskazać swój dochód, który uzyskuje ze sprzedaży kryptowalut. Jednocześnie powinien on zakwalifikować ich sprzedaż jako przychód pochodzący z kapitałów pieniężnych.

Jeżeli osoba zajmująca się kopaniem kryptowalut robi na na podstawie umowy o pracę lub zlecenia lub innej umowy, to kryptowaluty uzyskane w ramach kopania podlegają opodatkowaniu jak wynagrodzenie w przypadku klasycznych umów np. umowy o pracę czy umowy zlecenia.

Rozliczanie kosztów wynikających z uzyskiwanych przychodów z obrotu kryptowalutami

W tym przypadku wiadomości nie są do końca pozytywne dla osób zajmujących się zawodowo handlem kryptowalutami. Ministerstwo Finansów wskazuje, że nie ma możliwości rozliczenia wydatków, które są pośrednie związane z kryptowalutami.

Przykładowymi kosztami są m.in:

  • sprzęt do kopania kryptowalut,
  • wyższe zużycie energii,
  • uzyskanie finansowania zakupu kryptowalut na podstawie kredytów/pożyczek.

Art. 22 ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

„Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.”

Jednocześnie ustawodawca wskazuje, że rozliczenie ewentualnych kosztów jest możliwe w roku w którym one powstały. Jest możliwości wystąpienia nadwyżki kosztów nad przychodami w danym roku. W takim przypadku ta nadwyżka przechodzi na kolejny rok podatkowy. (patrz poniżej).

Art. 22 ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

„Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 16. 16. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.”

Nie ulega wątpliwości, że prawo podatkowe jest najbardziej dynamiczną i skomplikowaną dziedziną prawną spośród jej wszystkich gałęzi. Zmiany w tym zakresie dokonywane są przynajmniej raz w roku (o ile nie częściej), co pokazuje, że obecni fani kryptowalut na dzień dzisiejszy mają zdefiniowane podstawowe kwestie podatkowe w zakresie walut cyfrowych. Nie zmienia to faktu, że mogą być one złudne, gdyż błędne rozliczenie kryptowalut może się za nami ciągnąć nawet przez 5 lat od końca roku rozliczeniowego. Dlatego tak ważne jest aby mieć świadomość na temat aktualnych przepisów prawa.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły