czwartek, 18 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Kolosalna wyprzedaż o północy spycha indeks DAX30 do najniższych poziomów od grudnia 2016 roku

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Brak Amerykanów podczas wczorajszej sesji spowodował dosyć ospałe ruchy. Europejskie rynki akcji w większości traciły na wartości, a spadkom przewodził niemiecki DAX, który zamknął się o 1,19% niżej od wtorkowego zamknięcia. Najważniejszy ruch był wykonany o godzinie 24:00 (na otwarciu się kontraktów). Wtedy to indeksy otworzyły się z ogromnymi lukami do dołu. Kontrakty na indeks DAX po dwugodzinnej przerwie otworzyły się o 2,08% niżej, kontrakty na DJIA otworzyły się o 0,47% niżej (w ciągu kolejnych 3 minut po otwarciu skala przeceny sięgnęła -2,38%), a kontrakty na S&P500 podobnie jak DJ otworzyły się z luką spadkową -0,36% a 3 minuty później obserwowaliśmy spadek aż 2,43% w stosunku do poprzedniego zamknięcia.

Co ważne, ruch o północy spowodował, że DAX zameldował się na najniższym poziomie od grudnia 2016 roku. Do godziny 9:00 nie udało się zamknąć tej luki spadkowej i będziemy bacznie obserwować poczynania indeksów w tym dniu.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

 

Poniżej postaramy się komentować na bieżąco dzisiejszą sesję. Prosimy o odświeżanie strony – brak automatycznej aktualizacji.

 

10:57 Indeks VIX…

 

10:53 Dla kursu dolara amerykańskiego końcówka tygodnia zapowiada się niezwykle ciekawie

Pogorszenie sentymentu na linii USA – Chiny powoduje umocnienie walut, które uważane są za bezpieczne przystanie, tj. JPY, CHF i USD. Obniża się rentowność amerykańskich obligacji 10 letnie, które ostatnio były wspierane podwyżkami stóp procentowych. Ich rentowność spada do granicy 2,88% (3 miesięczne minimum).

Dzisiejsze dane makroekonomiczne, tj. indeks ISM dla usług, bilans handlowy i ADP mogą wpłynąć na wyceny dolara. Ten ostatni odczyt będzie jednak miał najmniejsze znaczenie ze względu na jego ostatnie znaczne odchylenia względem oficjalnych danych NFP.

We wtorek na wykresie indeksu dolara wytworzyła się świeca doji, a kolejne dni przynoszą nam testowanie ubiegłotygodniowych szczytów. Jest to przede wszystkim zasługa rosnących obaw o kształt włoskiego budżetu, niepewności wokół Brexitu oraz ostatnie rewelacje na linii USA – Chiny.

Obecnie znajdujemy się w okolicy 97, a miejsca do dalszego umocnienia nie ma zbyt dużo. Oczywiście, nigdy nie mów nigdy i może się okazać, że szczyt z 12 listopada za sprawą dzisiejszych lub piątkowych danych NFP zostanie wyłamany, lecz jednak zmiana retoryki Fedu zwiększa szansę na utworzenie trwałego oporu na 97.51

Przypominamy ostatnią notatkę banku Morgan Stanley, który przewiduje, że indeks dolara spadnie z około 97 obecnie do 75 w IV kwartale przyszłego roku. Na koniec 2020 przewidują wartość 81.

 

10:16 Ropa spada poniżej 52.05. Jeżeli przez najbliższy czas będziemy stale utrzymywać się poniżej tego poziomu, nie będzie to wróżyć nic dobrego. Należy sobie zdać sprawę z tego, że instrument jest mocno podatny na politykę. Decyzja OPEC może odwrócić sytuację o 180 stopni.

 

10:15 Jeżeli chodzi o dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny, jest on wręcz zalany publikacjami ze strony USA. Pierwsza najważniejsza pozycja to raport ADP z rynku pracy o godzinie 14:15 oraz indeks ISM dla sektora usług o godzinie 16:00. O godzinie 17:00 poznamy cotygodniową zmianę w zapasach ropy naftowej

 

10:10 Największym wygranym obecnej sytuacji powinien być kurs jena japońskiego, który w najbliższym czasie ma szansę umocnić się w stosunku do dolara

 

9:45 Oliwy do ognia w sporze na linii Chiny – USA dolało aresztowanie córki założyciela chińskiego giganta technologicznego Huawei.

Do zatrzymania doszło w minioną sobotę w Kanadzie, lecz informacja ta dotarła na rynek dopiero wczorajszego wieczora. Meng Wanzhou jest jednocześnie dyrektorem finansowym Huawei Technologies Co Ltd i może zostać poddana ekstradycji do USA. W czwartkowy poranek Chiny informują, że ani Kanada, ani USA nie podały jeszcze oficjalnego powodu zatrzymania, choć mówi się o naruszeniu amerykańskich sankcji na Iran poprzez sprzedaż sprzętu elektronicznego do tamtejszych jednostek. Sprawa jest mocno rozwojowa i zadaje mocny cios nadziei na złagodzenie chińsko-amerykańskich napięć handlowych. Kwestia ta musi zostać jak najszybciej zakończona w najbliższym czasie. W innym wypadku stanie się ona pretekstem do zerwania tymczasowego porozumienia między USA a Chinami.

 

9:30 Pamiętajcie, że wydarzeniem dzisiejszego dnia jest spotkanie OPEC, na którym może zapaść decyzja o cięciu produkcji. Rynek spodziewa się na ten moment redukcji na poziomie od 800 tys. do 1 mln baryłek dziennie. Niektóre kraje będą napierały na większe cięcia lecz wypracowanie porozumienia o zmniejszeniu produkcji ponad 1,4 mln baryłek wydaje się na ten moment nierealne. Dzień dzisiejszy i jutrzejszy są kluczowe dla przyszłych cen ropy.

 

9:26 Kluczowy poziom na ropie to 52.05. Kupującym będzie zależało na obronie tego kursu

 

9:21 Słabe dane z antypodów spychają kurs AUDUSD do poziomu 0.7220. 

Pierwszy odczyt dotyczył niższej od oczekiwań nadwyżki w bilansie handlowym (2,316 mld AUD vs prognozowane 3,100 mld AUD). Drugi dotyczył sprzedaży detalicznej, który wskazał na wzrost o 0,3% m/m i był on zgodny z konsensusem. Należy tu jednak podkreślić, że poprzedni odczyt został zrewidowany w dół do 0,1% z 0,2%. Na AUD ciążą wydarzenia odnośnie sporu handlowego USA – Chiny, jednak przestrzeń do spadków wydaje się już mocno ograniczona. Dolar amerykański nie ma już zbyt dużo miejsca do dalszej aprecjacji, a kupujący AUD będą zacięcie bronić poziomu 0.7200.

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły