czwartek, 28 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Kapitał własny – czym jest, co mówi i jak go się oblicza?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Kapitał własny to suma środków gospodarczych, która została wniesiona do spółki przez udziałowców, wspólników, akcjonariuszy (fundusze powierzone) oraz środków, które zostały wytworzone przez przedsiębiorstwo podczas prowadzenia działalności (fundusze samofinansowania).

Informacja o kapitale własnym znajduje się w bilansie firmy — to jeden z najczęściej wykorzystywanych wskaźników do oceny kondycji firmy.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Formuła obliczania kapitału własnego

Kapitał własny można obliczyć z prostego wzoru:

Kapitał własny = Aktywa ogółem — Zobowiązania ogółem

Wartość kapitału własnego znajdziesz również w bilansie firmy. Do kapitału własnego w przedsiębiorstwach możemy zaliczyć przede wszystkim:

  • kapitał podstawowy,
  • kapitał zapasowy,
  • kapitał rezerwowy,
  • kapitał z aktualizacji wyceny,
  • niepodzielony zysk lub niepokrytą stratę z roku obrotowego i lat ubiegłych,
  • zysk (strata) netto za bieżący rok obrotowy.

Poszczególne składowe mogą się różnić w zależności od rodzaju przedsiębiorstw.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Co mówi kapitał własny?

Informacje o kapitale własnym można wykorzystać do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Przede wszystkim wartość ta jest wykorzystywana do obliczenia różnych innych wskaźników takich jak zwrot z kapitału własnego (ROE).

Ponadto sam kapitał można wykorzystać do oceny spółki. Może on przyjmować wartości dodatnie lub ujemne. Dodatni kapitał oznacza, że spółka ma wystarczającą liczbę aktywów, żeby pokryć wszystkie zobowiązania. Natomiast jeżeli wartość jest ujemna, to wartość zobowiązań przekracza wartość aktyw. Jeżeli ten stan rzeczy utrzyma się dłużej, to może to wpłynąć na wypłacalność spółki.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły