Jen nadal silniejszy od Nowozelandczyka. Sytuacja pary NZD/JPY.

0

W kwietniu widoczna jest kontynuacja obniżki pary walutowej NZD/JPY z poprzedniego miesiąca. Japoński jen nadal jest silniejszy od Nowozelandczyka. Na kilka dni przed końcem czwartego miesiąca 2023 roku waluta z Japonii zyskuje blisko 1,40%. We wtorek, 25 kwietnia przyglądamy się wybranemu zestawieniu walut. Jak wygląda sytuacja pary NZD/JPY? Czy w ostatnich dniach jen zdoła utrzymać relatywnie wysoki wynik?

Jen nadal silniejszy od Nowozelandczyka

Po dobrym początku bieżącego roku, gdy waluta Nowej Zelandii okazywała się silniejsza od jena, sytuacja się odwróciła. W marcu japoński jen okazał się wyraźnie lepszy od nowozelandzkiego dolara. Zależność nie uległa zmianie w kwietniu. Patrząc pod koniec miesiąca, jen nadal jest silniejszy od Nowozelandczyka. Notowania pary walutowej NZD/JPY obniżyły się w tym miesiącu o 1,40%, a sytuacja ma szansę się jeszcze zmienić.

Japonia wykazała 5,6 mld deficytu handlowego

W ostatnią środę, 19 kwietnia japońskie Ministerstwo Finansów opublikowało raport dotyczący deficytu handlowego. Całkowita różnica w handlu przebiła prognozy analityków i wyniosła -5,6 mld dolarów. Odczyt okazał się lepszy od podanego za luty, lecz odnotowano pogorszenie sytuacji w ujęciu rocznym. Pozytywnie zaskoczyła wartość eksportu Japonii, która wzrosła o 4,3% rok do roku.

Tempo wzrostu cen w Nowej Zelandii zwolniło w I kwartale

Natomiast w czwartek (20.04) podany został raport dotyczący wskaźnika cen konsumpcyjnych w Nowej Zelandii. Najnowsze dane ujawniły zmianę cen za pierwszy kwartał 2023 roku. Tempo wzrostu cen w tym kraju zwolniło w pierwszych trzech miesiącach względem poprzedniego okresu. Roczna stopa inflacji wyniosła 6,7%, w czwartym kwartale 2022 roku było to 7,2%. W ujęciu kwartalnym ceny wzrosły o 1,2% i to najbardziej zaskoczyło analityków.

Inflacja konsumencka zbliża się do szczytu – mówi Ueda z BoJ

Nowy prezes Banku Japonii (BoJ) Kazuo Ueda wypowiedział się wczoraj publicznie. W wystąpieniu wskazał, iż inflacja konsumencka w Japonii „prawdopodobnie zbliża się do szczytu. Przy tym powiedział, że bank centralny będzie kontynuował luzowanie polityki monetarnej do czasu osiągnięcia celu, czyli 2%. Dopiero, gdy sytuacja się ustabilizuje, BoJ będzie dążył do normalizacji.

Rynek pary NZD/JPY w konsolidacji

Na wykres rynku pary pary walutowej NZD/JPY patrzymy z interwału czasowego H4 (czterogodzinny). Przede wszystkim w oczy rzuca się wyraźna konsolidacja, która ma miejsce tak naprawdę od końca 2022 roku. Rynek porusza się pomiędzy dwoma istotnymi zakresami 80,94-81,45 JPY (dolne ograniczenie) i 84,63-85,14 JPY (górne ograniczenie). Wewnątrz tego obszaru znajduje się jeszcze jedna strefa godna uwagi, czyli 82,50-83,00 JPY. Szczególnie w kwietniu badane jest nastawienie obu walut właśnie wobec tego obszaru.

Dziś notowania dolara nowozelandzkiego do jena wyrwały się z zakresu 82,50-83,00 JPY, po tym jak wykonały re-test średniej SMA 77 od doły. Rynek gwałtownym ruchem zszedł do zeszłotygodniowych dołków i walczył o utrzymanie poziomu 82 JPY. Teraz rynek stoi przed szansą zejścia do strefy dolnego ograniczenia (80,94-81,45 JPY). Może odbyć się ono od razu, jednak zakładamy, że najpierw rynek podbije celem re-testu strefy 82,50-83,00 JPY od dołu.

Kurs pary walutowej NZD/JPY (dolar nowozelandzki do jena)
Wykres pary walutowej NZD/JPY interwał H4 25.04.2023

Podsumowanie

W przypadku pary walutowej NZD/JPY w najbliższych dniach warto będzie śledzić wydarzenia z udziałem Banku Japonii. W piątek, 28 kwietnia po tym jak pojawi się odczyt inflacji, opublikowana zostanie decyzja w sprawie polityki pieniężnej oraz stóp procentowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj