piątek, 26 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Jak szukać spółek na giełdzie z potencjałem do odbicia?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Jak wszyscy wiemy, inwestowanie na giełdach papierów wartościowych to niezwykle skomplikowany i wielowymiarowy proces. Nie jest też żadną tajemnicą, że na rynku funkcjonuje niezliczona ilość strategii, które mają gwarantować skuteczność handlu. Jednak podstawowy podział systemów tradingowych ukazuje nam dwa główne nurty: analizę fundamentalną i techniczną.

Każda strategia po prostu musi bazować na którejś z tych filozofii. Dziś skupimy się na tej mniej docenianej obecnie metodzie, o której rzadziej się w ostatnich latach słyszy, co nie zmienia faktu, że ma ona ogromne znaczenie – zwłaszcza, gdy mowa o rynku akcji. Wszystko dlatego, że to właśnie ona już od dekad służy do wyszukiwania spółek, których akcje mają największy potencjał do odbicia.

Mowa oczywiście o analizie fundamentalnej, a konkretnie – inwestowaniu w wartość. Jak więc w czasie bessy szukać spółek giełdowych, które mają największy w pełni uzasadniony potencjał wzrostu w przyszłości? Na co należy zwrócić uwagę? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czym w ogóle jest inwestowanie w wartość oraz – co za tym idzie – co kryje się pod pojęciem spółek z niedowartościowanymi akcjami:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Inwestowanie w wartość – podstawowe informacje Inwestowanie w wartość

Inwestowanie w wartość zdefiniował Benjamin Graham – światowej sławy inwestor i filozof inwestycyjny – mentor i nauczyciel Warrena Buffetta. Po raz pierwszy to określenie pojawiło się w jego książce zatytułowanej “Inteligentny inwestor”. W tej pozycji Graham rekomendował kupowanie niedowartościowanych akcji spółek.

Pod tym pojęciem kryły się spółki o niskich wskaźnikach ceny do wartości księgowej oraz ceny do zysku. Aby inwestowanie w wartość było skuteczne, zalecał on także skupienie się na spółkach o stabilnych zyskach, a także relatywnie niskim poziomie zadłużenia. Filozofia tego nurtu pozostaje niezmienna do dziś.

Ponadto, Benjamin Graham twierdził również, że kluczem do inwestowania w wartość jest również znajomość spółki. Według niego należy więc rozumieć model biznesowy przedsiębiorstwa oraz znać jego mocne i słabe strony. Zwykle powinna to być spółka, która przez długi czas będzie dominująca w swoim sektorze. Dzięki temu nawet duże przeceny na rynkach w krótkim okresie nie skłonią nas do sprzedaży akcji.

Co więcej, przedsiębiorstwo powinno wytwarzać produkty, które są potrzebne do lub pożądane oraz należeć do silnego sektora, który nie zostanie wyparty przez nowe technologie.

Dodatkowo, Graham zakładał również, że w portfolio nie powinniśmy mieć więcej niż kilka spółek. Teza ta oczywiście jest dość kontrowersyjna, gdyż wydaje się ona sprzeczna z zasadą dywersyfikacji, lecz dzięki temu będziemy w stanie na bieżąco śledzić wiadomości o nich oraz obserwować ich wyniki finansowe – a najlepiej nawet całych branż, w których działają.

Jakie spółki są niedowartościowane?

W wyszukiwaniu spółek z potencjałem do odbicia najważniejsza jest oczywiście aktualna cena jednostkowa akcji. To na niej będziemy zatem się koncentrować. Otóż, musi ona znajdować się poniżej ich rzeczywistej wartości. Jednak próba jej określenia zawsze wiąże się z pewnym błędem. Z tego powodu należy zostawić sobie margines bezpieczeństwa.

Sam Benjamin Graham kupował spółki za maksymalnie ⅔ ich wartości – uważał bowiem, że dopiero wtedy są one naprawdę niedowartościowane. Inwestowanie w wartość zakłada więc, iż w dłuższym okresie cena wróci do poziomu jej rzeczywistej wartości.

Gdzie szukać danych umożliwiających ocenę rzeczywistej wartości spółki? Analiza raportów finansowych spółki

Jak zatem określić czy akcje danej spółki mają obecnie naprawdę duży potencjał do odbicia? Otóż, najważniejszym źródłem informacji w tym zakresie są raporty okresowe zawierające trzy główne elementy:

  • Rachunek zysków i strat
  • Bilans
  • Rachunek przepływów pieniężnych.

Zmiany wyników najlepiej analizować w relacji rok do roku, co wyklucza wpływ efektów sezonowych.

Rachunek zysków i strat

W rachunku zysków i strat warto przyjrzeć się przychodom ze sprzedaży oraz kolejnym istotnym poziomom rachunku, czyli kosztom ogólnym i zarządu, zyskowi operacyjnemu, kosztom finansowym, i wreszcie zyskowi netto.

Bilans

Bilans pokazuje wartość księgową spółki i jest jednym z kluczowych elementów sprawozdania finansowego. Składa się z dwóch części: aktywów – tego, co firma posiada; i pasywów – środków finansujących aktywa.

Warto obserwować takie wartości, jak suma bilansowa, struktura bilansowa (relacje aktywów trwałych do aktywów obrotowych oraz kapitałów własnych do zobowiązań) czy relacja zobowiązań do należności z tytułu dostaw i usług. Przede wszystkim chodzi o to, aby mieć na oku zmiany poszczególnych pozycji.

Rachunek przepływów pieniężnych

W rachunku przepływów pieniężnych wyróżnia się ich trzy rodzaje. Pierwsze to przepływy z działalności operacyjnej, które wynikają z podstawowej działalności spółki, a więc wpływów pieniężnych ze sprzedaży, zapłaty za materiały, wypłaty wynagrodzeń, etc. Oczywiście dodatnie saldo jest tutaj pozytywną informacją.

Przepływy z działalności inwestycyjnej wynikają natomiast ze sprzedaży lub nabycia składników trwałych, takich jak choćby maszyn czy budynków. Ostatni rodzaj to przepływy z działalności finansowej, które z kolei wynikają z obrotu kapitałem, czyli takich działań jak emisja akcji, zaciągnięcie kredytu, spłata kredytu.

Jak więc szukać akcji spółek z największym potencjałem wzrostu? Inwestowanie w wartość

Oceniając, czy akcje danej spółki mają potencjał do odbicia, warto w pierwszej kolejności posłużyć się podstawowymi wskaźnikami, takimi jak:

  • Cena akcji do wartości księgowej (C/WK) – wartość księgowa akcji to kapitał własny spółki podzielony przez liczbę akcji
  • Cena akcji do zysku na jedną akcję (C/Z)
  • Wskaźniki wartości przedsiębiorstwa (aktywa spółki pomniejszone o pasywa) podzielony przez EBITDA, czyli zyski operacyjne powiększone o amortyzację.

Mało tego – najlepiej, gdy wszystkie wskaźniki wyliczamy na podstawie prognozowanych, a nie historycznych wyników. W takiej sytuacji najlepiej spełniają one swoją rolę.

Jak zatem widzimy, wyszukiwanie spółek z największym potencjałem do odbicia na podstawie strategii inwestowania w wartość, jest dość skomplikowanym, wielowymiarowym oraz czasochłonnym zadaniem. Na szczęście, nie musimy wszystkich działań wykonywać “na piechotę”.

Powszechnie dostępne informacje

Okazuje się bowiem, że podstawowe wskaźniki (dotyczące historycznych wyników, bazujące na ostatnim opublikowanym raporcie finansowym spółki), takie jak cena akcji do wartości księgowej czy cena akcji do zysku na jedną akcję, są powszechnie dostępne w sieci – w przypadku spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, znajdziemy je nawet na oficjalnej stronie GPW.

Co więcej, w obecnej sytuacji rynkowej (zwłaszcza na GPW) wskaźnik C/WK akcji bardzo wielu spółek nie przekracza zakładanej przez Benjamina Grahama wartości ⅔ .

Nie tylko wskaźnik C/WK Inwestowanie długoterminowe

Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli chcemy bazować na zasadach inwestowania w wartość i szukać akcji spółek z największym potencjałem do odbicia w ten sposób, to w następnym kroku powinniśmy dokonać analizy fundamentalnej spółki pod względem innych wspomnianych aspektów, takich jak cena akcji do zysku na jedną akcję, wartość przedsiębiorstwa podzieloną przez EBIDTA, to czy spółka generuje stabilne zyski, poziom zadłużenia spółki czy sytuacja spółki w stosunku do jej całego sektora na giełdzie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły