poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Jak inwestują Polacy na rynkach finansowych?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Z roku na rok Polacy coraz chętniej inwestują zgromadzone środki. Z badania przeprowadzonego w lutym 2022 roku pod tytułem “Postawy Polaków wobec finansów” autorstwa dr Katarzyny Sekścińskiej wynika, że aż 23% Polaków deklarowało w ubiegłym roku posiadanie inwestycji.

Warto dodać, że z badania przeprowadzonego przez pracownię Maison & Partners na zlecenie Grupy Assay wynika natomiast, że do aktywnego inwestowania przyznaje się 38% respondentów posiadających wolne środki.

Dla porównania w 2019 roku inwestowało jeszcze zaledwie 9% naszych rodaków. W co najczęściej inwestują Polacy? Która grupa wiekowa przejawia największą aktywność na rynku finansowym w naszym kraju? Jakie kwoty nasi rodacy przeznaczają na inwestycje? Przekonamy się poniżej:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

W co inwestują Polacy?

Niestety, z przeprowadzonych badań wynika, że w naszym kraju nadal inwestuje mniej niż połowa posiadaczy oszczędności. We wspomnianym we wstępie badaniu pod tytułem “Postawy Polaków wobec finansów” 11% respondentów wskazało lokowanie kapitału na rynku nieruchomości.

Inne instrumenty inwestycyjne cieszą się jeszcze mniejszą popularnością. Zakup akcji wskazało 8% uczestników badania, natomiast 7% deklaruje:

  • Inwestowanie w przedmioty wartościowe lub złoto
  • Inwestowanie w obligacje
  • Inwestowanie w jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego

Dla porównania aż 22% badanych zadeklarowało trzymanie oszczędności w domu, w gotówce, natomiast 40% przechowywanie ich na nieoprocentowanym bieżącym rachunku bankowym.

Gdzie Polacy lokują oszczędności

Regularni inwestorzy indywidualni preferują akcje

Co ciekawe, z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2022 zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wynika natomiast, że Polacy, którzy uważają się za inwestorów indywidualnych zdecydowanie najczęściej inwestują w akcje.

Kolejne miejsca zajmują fundusze ETF oraz obligacje. Lokowanie kapitału na rynku nieruchomości deklaruje natomiast tylko 13,4% inwestorów indywidualnych.

Jaki horyzont inwestycyjny przyjmują polscy inwestorzy?

Z badania “Postawy Polaków wobec finansów” wynika, że aż 18% polskich inwestorów nie zakłada określonego horyzontu inwestycyjnego. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią był jednak okres od 1 do 3 lat – wskazało go 29% polskich inwestorów.

27% badanych inwestorów zadeklarowało natomiast, że ich horyzont inwestycyjny wynosi od 3 do 10 lat. 15% polskich inwestorów zakłada natomiast, że ich horyzont inwestycyjny wynosi mniej niż rok, a 11% obiera perspektywę inwestycyjną przekraczającą 10 lat.

Horyzont inwestycyjny Polaków - diagram kołowy

Kto najczęściej inwestuje w Polsce?

Z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2022 zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wynika, że w ubiegłym roku najwięcej polskich inwestorów znajduje się w przedziale wiekowym od 26 do 35 lat (31,5%).

Minimalnie mniejsze grono stanowią inwestorzy w wieku od 36 do 45 lat (30,9%). Kolejne miejsca zajmują inwestorzy w przedziale wiekowym kolejno 46-55 lat (16,9%) oraz Polacy powyżej 56. roku życia (11,9%). Najmniej liczną grupę (9,4%) stanowią natomiast inwestorzy w przedziale wiekowym od 18 do 25 lat.

Wiek polskich inwestorów - diagram kołowy

Wykształcenie, płeć, miejsce zamieszkania

Warto również dodać, że z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2022 wynika również, że aż 78,8% polskich inwestorów posiada wykształcenie wyższe. 12,4% inwestorów w naszym kraju może się natomiast poszczycić wykształceniem średnim, a 7% wykształceniem niepełnym wyższym.

Mało tego – aż 91,4% inwestorów w naszym kraju stanowią mężczyźni. Ponadto, aż 87,9% polskich inwestorów mieszka w miastach, a tylko 12,1% na wsiach.

Jakie kwoty inwestują Polacy?

Z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2022 zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wynika, że najwięcej polskich inwestorów (30,4%) posiada portfel inwestycyjny o wartości od 100 tysięcy do 500 tysięcy złotych.

Co ciekawe, 21,8% polskich inwestorów indywidualnych posiada portfel inwestycyjny o wartości od 10 tysięcy do 50 tysięcy złotych, a 19,4% – od 50 tysięcy do 100 tysięcy PLN. Oznacza to, że około połowy inwestorów indywidualnych w naszym kraju może poszczycić się portfelem inwestycyjnym o wartości od 50 do 500 tysięcy złotych; a prawie dwie trzecie – portfelem o wartości powyżej 50 tysięcy PLN.

Najbardziej zaskakuje jednak fakt, że aż 13,7% polskich inwestorów indywidualnych posiada portfel inwestycyjny o wartości przekraczającej pół miliona złotych. Z kolei tylko 7,6% może się poszczyć najskromniejszym portfelem inwestycyjnym – o wartości poniżej 10 tysięcy PLN.

Wartość portfela inwestycyjnego Polaków - diagram kołowy

Średnia wartość transakcji jest znacznie niższa

Z innych badań wynika jednak, że większość Polaków inwestuje niewielkie kwoty. Według raportu Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska z 2021 roku, aż 84% inwestorów indywidualnych inwestuje kwoty do 10 tysięcy złotych, a tylko 3% inwestorów inwestuje kwoty powyżej 100 tysięcy złotych. Średnia wartość jednej transakcji inwestycyjnej w Polsce wynosi zaś około 4,5 tysiąca złotych.

Jak często inwestują Polacy?

Z projektu badawczego „Polak Inwestor 2022” opracowanego przez iKsync.com wynika, że największa grupa polskich inwestorów – aż około 40%, podejmuje decyzje inwestycyjne kilka razy w roku. 25% polskich inwestorów podejmuje decyzje inwestycyjne kilka razy w miesiącu, a 13% nawet co najmniej kilka razy w tygodniu.

Jak często Polacy podejmują decyzje inwestycyjne - wykres

Jakiego zwrotu z inwestycji oczekują Polacy?

Z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2022 zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wynika, że ponad połowa polskich inwestorów indywidualnych (55,3%) oczekuje rocznej stopy zwrotu z inwestycji zawierającej się w przedziale od 10% do 20%.

28,4% polskich inwestorów indywidualnych oczekuje natomiast niższej stopy zwrotu – do 10%. Z kolei 16,3% inwestorów indywidualnych oczekuje rocznej stopy zwrotu przewyższającej 20%.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

PKP Cargo ze stratą netto w III kwartale – akcje ostro w dół

W środę po zamknięciu sesji PKP Cargo opublikowało raport finansowy za trzeci kwartał 2023 roku. Okazało się, że w...

Podobne artykuły