czwartek, 28 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Dolar słabszy od złotego. Analiza pary walutowej USD/PLN.

Polecane

Piotr Szypuliński
Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Twórca organizacji naukowych.

Polska złotówka okazuje się jak dotąd silniejsza od dolara w marcu. Choć dolar miał swoje lepsze chwile, to rodzima waluta czuwa nad sytuacją. Na obecną chwilę wynik za marzec rzutuje na relację dolara do złotego w 2023 roku. Jak się okazuje, dolar jest słabszy od złotego w tym roku. Czy złotówka utrzyma dobre nastroje przez końcówkę miesiąca? Analiza pary walutowej USD/PLN we wtorek, 21 marca.

Przepychanka dolara i złotego na początku 2023 roku

Bieżący rok rozpoczął się z korzyścią dla waluty z Polski. Złotówka zyskała w styczniu w relacji do dolara, choć miewała gorsze momenty. Na odpowiedź amerykańskiego dolara długo nie trzeba było czekać. W lutym notowania pary USD/PLN pewnie wzrosły, odrabiając, ze sporą nadwyżką, straty z poprzedniego miesiąca. W marcu ponownie to złoty dominuje. Nastroje ponownie są skrajnie silne. Do dziś, 21 marca kurs USD/PLN obniżył się o ponad 10 groszy. Niewiele zatem brakuje do wymazania zysków z lutego. Tym samym na początku 2023 roku ma miejsce swego rodzaju przepychanka dolara i złotego.

Sprzedaż detaliczna w Polsce zaskoczyła

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś rano raport dotyczący sprzedaży detalicznej za luty. Jak się okazało, sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła w lutym o 5% w ujęciu rocznym, zaś w ujęciu miesięcznym o 3,6%. Natomiast sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w lutym o 10,8%. Był to znacznie gorszy odczyt od styczniowego, który pokazał wzrost rzędu 15,1%. Sprzedaż detaliczna w Polsce zaskoczyła analityków, a grupa ekonomistów z mBanku stwierdziła, że są to beznadziejne dane.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

W oczekiwaniu na decyzję Fed

Marcowe posiedzenie Rezerwy Federalnej jest jednym z najbardziej oczekiwanym w obecnym cyklu zacieśniania. Z jednej strony na początku roku mówiło się o planowanym odpuszczeniu podwyżek już pod koniec wakacji. Z drugiej, świeże informacje z sektora bankowego mogą przyspieszyć zdjęcie nogi z gazu przez Fed. Obawy o kryzys bankowy w związku z ostatnimi doniesieniami rozgrzewają nastroje u inwestorów po obu stronach Atlantyku. O ile w zeszłym tygodniu poznaliśmy decyzję EBC, tak rynki trwają w szczególnym oczekiwaniu na decyzję ze strony Fed. Na co zdecyduje się Rezerwa Federalna w środę, 22 marca?

Rynek dolara do złotego na wsparciu 4,3437-4,3710 PLN

W marcu notowania dolara do złotego oscylował pomiędzy dwoma istotnymi zakresami. Mowa o strefie oporu 4,4655-4,4935 PLN i obszarze wsparcia 4,3437-4,3710 PLN. Warto jednak zaznaczyć, że rynek częściej znajdował się na wsparciu. Również dziś, 21 marca to właśnie w tym przedziale (4,3437-4,3710 PLN) kursuje para walutowa USD/PLN.

Obecnie rozgrywa się walka o utrzymanie strefy wsparcia. Jest to istotny obszar dla dolara, który trzyma go przed kontynuacją spadków z końcówki 2022 roku. Jeżeli rynek jedynie nadbije (tak jak na poniższym wykresie), czyli zejdzie poniżej strefy i pewnym ruchem powróci powyżej niej, będzie mógł budować wzrost. Siły do wzrostów dodałoby przełamanie zakresu średniej SMA 77. Potencjalnie na koniec marca (ewentualnie na początku kwietnia) kurs pary walutowej USD/PLN powróciłby pod 4,49 PLN.

Kurs pary walutowej USD/PLN (dolar do złotego)
Wykres pary walutowej USD/PLN interwał H4 21.03.2023

Należy jednak uwzględnić następującą rzecz. Wyłamanie strefy wsparcia, będzie sygnałem dla zysków złotego. Rodzima waluta wykorzystałaby sytuację i sprowadziła dolara poniżej 4,30 PLN.

Podsumowanie

Obecny obraz kursu pary walutowej USD/PLN wygląda niezwykle ciekawie. Dolar w ostatnim czasie próbował kilkukrotnie powrócić powyżej 4,50 PLN, lecz złotówka skutecznie mu to uniemożliwia. Czy amerykańska waluta zdobędzie się na jeszcze jedną próbę podejścia pod 4,50 PLN?

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły