wtorek, 16 lipca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Handel (commerce) jako proces gospodarczy

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Handel to proces gospodarczy, który polega na wymianie dóbr i usług na pieniądze (lub inne towary i usługi) między podmiotami gospodarczymi.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Handel w skali makroekonomicznej

Gdy mówimy o handlu, to najczęściej myślimy o skali mikroekonomicznej. Idziemy do sklepu, robimy zakupy — jest to oczywiście przykład handlu. Jednak inwestując, warto spojrzeć na handel z perspektywy makroekonomicznej. Odnosi się on tu najczęściej do zakupu i sprzedaży towarów i usług na dużą skalę np. przez organizacje, wielkie korporacje. Handel w ujęciu makroekonomicznym odnosi się do wszystkich transakcji związanych z zakupem i sprzedażą towaru w gospodarce. Większość tych transakcji odbywa się na arenie międzynarodowej. Reprezentują one kupno i sprzedaż towarów między narodami.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

W skali makroekonomicznej mówimy również o dużych organizacjach, które regulują handel międzynarodowy. Przykładem takiej organizacji jest światowa organizacja handlu (w skrócie WTO z angielskiego World Trade Organization). Zanim powstała ta organizacja podpisano porozumienie GATT, czyli Układ Ogólny w sprawie Taryf Celnych i Handlu (ang. General Agreement on Tariffs and Trade), który określił zasady związane z importem oraz eksportem towarów między krajami. Te zasady mają na celu ułatwić handel między krajami oraz stworzyć równe warunki dla państw, które są członkami tej organizacji.

Handel elektroniczny (e-commerce)

W XXI wieku powstało zjawisko handlu elektronicznego, czyli e-commerce. Pojęcie to opisuje każdą transakcję handlową, która obejmuje przekazywanie informacji finansowych przez internet. Rozwój internetu zmniejszył (a w wielu przypadkach praktycznie zniósł) bariery, które były nie do przeskoczenia przez indywidualnych konsumentów. Jest to widoczne zarówno w codziennych sytuacjach (dziś nikogo nie dziwi np. sprowadzenie produktów z Chin przez indywidualnych konsumentów), jak i dla inwestorów, którzy dzisiaj mogą korzystać z instrumentów finansowych dostępnych praktycznie na całym świecie.

Jednocześnie e-commerce zmienił również sposób, w jaki gospodarki prowadzą handel. Dawniej prowadzenie handlu międzynarodowego wiązało się z koniecznością rozwiązania wielu logistycznych problemów. W takim środowisku tylko duże firmy mogły odnieść korzyści z eksportu. Natomiast rozwój internetu i e-commerce sprawił, że również właściciele małych firm mają szansę oferować swoje produkty i usługi na rynku międzynarodowym.

Rozwój e-commerce sprawił również, że powstały nowe branże. Powstały Firmy, które specjalizują się w pomaganiu firmom w rozwoju swojej oferty na rynku międzynarodowym — pomagają one w odpowiedniej logistyce, dotarciu do międzynarodowych nabywców. To z kolei jeszcze bardziej ułatwia wejście na międzynarodowy rynek.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Memecoiny Solana oparte na Donaldzie Trumpie eksplodują po próbie zamachu na jego życie

Treść artykułu dostarczona przez Partnera w ramach współpracy komercyjnej. Po nieudanej próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa,...

Podobne artykuły