poniedziałek, 20 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Fundusz indeksowy ETF – co o nich powinieneś wiedzieć?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Fundusze indeksowe, w skrócie ETF (z ang. Exchange-Traded Fund) są zbiorem papierów wartościowych, które śledzą indeks bazowy. Mogą one zawierać wiele rodzajów inwestycji takich jak akcje, towary, obligacje. Jest to zbywalny papier wartościowy.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Czym są fundusze EFT?

Fundusze ETF posiadają wiele aktywów bazowych. Niektóre fundusze obejmują np. tylko spółki z jednego kraju, podczas gdy inne obejmują swoim zasięgiem różne państwa. Istnieje wiele różnych rodzajów funduszy ETF:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania
  • Fundusze obligacji — mogą obejmować różnego rodzaju obligacje. Nie tylko rządowe, ale też korporacyjne, państwowe, a nawet lokalne.
  • Fundusze branżowe — śledzą konkretną branżę. Począwszy od dużych branż takich jak np. nowe technologie, motoryzacja, bankowość, na branżach bardziej niszowych jak np. firmy prowadzące kasyna.
  • Fundusze towarowe — skupiają się na towarach takich jak np. złoto, ropa naftowa, pszenica.
  • Fundusze walutowe — skupiają się na inwestycji w waluty.
  • Odwrotne fundusze ETF — ten rodzaj funduszy stara się uzyskać zyski ze spadków akcji poprzez tak zwaną krótką sprzedaż.

Jak inwestować w fundusze ETF w Polsce?

W Polsce liczba funduszy ETF jest stosunkowo ograniczona — na oficjalnej stronie GPW (link) znajdziesz informacje o tak naprawdę czterech różnych indeksach.

Sposób na obejście tego ograniczenia jest prosty — nie ograniczać się do rynku polskiego. Wystarczy założyć rachunek z dostępem do giełdy amerykańskiej i liczba dostępnych funduszy ETF znacznie rośnie.

Takie podejście znacząco zwiększa twoje możliwości. Dzięki temu po pierwsze możesz bardziej zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Po drugie twoje możliwości zarabiania są znacznie większe.

W Fundusze ETF możesz inwestować za pomocą zarówno tradycyjnych, jak i internetowych brokerów.

Dlaczego warto zainteresować się funduszami ETF?

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Praktycznie każda osoba interesująca się inwestowaniem, bez względu na to, czy ma 20 lat doświadczenia, czy dopiero planuje zainwestować swoje pierwsze pieniądze, wie, że na giełdzie można zarówno stracić, jak i zyskać. Ceny akcji mogą zarówno spaść, jak i wzrosnąć.

Jednak warto pamiętać jeszcze o jednym ważnym aspekcie — gospodarki światowe zasadniczo się rozwijają. Łatwo to sprawdzić obserwując wykresy różnych indeksów giełdowych na przestrzeni wielu lat. To sprawia, że inwestycje w fundusze EFT w perspektywie długoterminowej mają duże szanse na przyniesienie zysków. Jest to o wiele bardziej stabilna forma inwestowania niż próba zarabiania na akcjach.

Dodatkowo ze względu na to, że inwestując w fundusze EFT inwestujesz de facto w wiele spółek, to twoja inwestycja jest bardziej zdywersyfikowana. To zwiększa jej stabilność oraz szanse na to, że zakończy się ona sukcesem.

Warto zauważyć, że zyski na indeksach giełdowych zwykle są spore. W skali jednego miesiąca potrafią osiągać kilka procent, średnio w ciągu roku jest to 10% — to o wiele więcej niż na nawet najlepszej lokacie.

Dodatkowo kupując fundusze ETF, ponosi się mniejsze koszty, niż gdyby kupować akcje wszystkich spółek, towarów itd. oddzielnie, ponieważ dokonuje się jednej transakcji, a nie kilku.

Warto również zauważyć, że osoby inwestujące w ramach funduszy EFT korzystają z dywidend, które są wypłacane akcjonariuszom.

Aktywne kontra pasywne zarządzanie portfelem

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Inwestycja w Fundusze EFT jest niemal zawsze opłacalna w perspektywie długoterminowej (są oczywiście od tego wyjątki, czego przykładem może być sytuacja WIG20, który jeszcze nie wrócił do swoich szczytów z 2008 roku). Dlatego wiele osób inwestuje „pasywnie”, czyli inwestują w fundusz i nie angażują się w zarządzanie portfelem, licząc na zysk w długoterminowej perspektywie.

Jednak jeżeli zaangażujesz się w aktywne zarządzanie swoim portfelem, to masz szansę osiągnąć większe zyski, ponieważ wykorzystujesz wtedy okresowe szczyty cen funduszu.

Należy tylko pamiętać, że aktywne zarządzanie portfelem wiąże się z większymi kosztami, które należy uwzględnić w obliczaniu zysku. Nie mniej jednak osoby, które aktywnie zarządzają funduszami EFT i robią to skutecznie, są w stanie osiągnąć większe zyski.

Natomiast osoby, które inwestują bardziej pasywnie, liczą na to, że gospodarka w długoterminowej perspektywie będzie się rozwijać. Jest to bardzo rozsądne podejście, które rzadko kiedy się nie sprawdza. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nawet jeżeli zyski nie są tak duże, to odchodzą koszty związane z wykonywaniem większej ilości transakcji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

1 KOMENTARZ

  1. “Nie mniej jednak osoby, które aktywnie zarządzają funduszami EFT i robią to skutecznie, są w stanie osiągnąć większe zyski.”
    – Czy aktywne zarządzanie pasywnymi RTF-ami nie jest “mijaniem się z celem”? Wracamy do prób przewidzenia rynku, własbych błedów itp. Jeśli już kupujemy ETF-y to nie lepiej kupować je i trzymać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły