poniedziałek, 20 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Certyfikat depozytowy. Czym on jest?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Certyfikat depozytowy jest certyfikatem oszczędnościowym, który posiada ustalony termin zapadalności. Jest emitowany przez instytucje finansowe w celu zgromadzenia środków. Po upływie terminu bank jest zobowiązany do zwrotu kwoty z należytymi odsetkami.

Banki emitują certyfikaty, żeby móc zarządzać swoją płynnością. Mogą w ten sposób pozyskać pieniądze niezbędne do prowadzenia działalności. Zdobywają środki, które mogą zainwestować np. na rynku kredytowym, czy też kapitałowym i osiągnąć większy zysk niż naliczone odsetki.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Certyfikaty depozytowe w Polsce

W Polsce certyfikaty depozytowe są regulowane przez artykuły 80-92 prawa bankowego. Są one określone tam mianem bankowych papierów wartościowych, które służą gromadzeniu przez banki środków pieniężnych.

Certyfikaty depozytowe mogą być emitowane jako instrumenty krótkoterminowe (których okres wykupu jest krótszy niż jeden rok) oraz długoterminowe (których okres wykupu jest dłuższy niż rok, ale krótszy niż 5 lat). W przypadku długoterminowych certyfikatów wypłata odsetek występuje zwykle co 6 lub co 12 miesięcy.

Często w celu zwiększenia zasięgu dystrybucji certyfikatów depozytowych sprzedaż na rynku pierwotnym odbywa się za pośrednictwem innego banku.

Certyfikaty depozytowe mogą być przedmiotem handlu na rynku wtórnym, co pozwala inwestorom, którzy chcą aktywnie zarządzać swoim funduszem aktywnie inwestować na podstawie certyfikatów depozytowych.

Warto jednocześnie zauważyć, że w Polsce certyfikaty depozytowe praktycznie nie występują. Wiąże się to m.in. brakiem zainteresowania banków tą formą pozyskiwania kapitału.

Wady i zalety certyfikatów depozytowych

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Certyfikaty depozytowe są zwykle objęte wyższym oprocentowaniem niż konta oszczędnościowe. Stanowią więc dla nich świetną alternatywę. Zwłaszcza że wiążą się z niskim ryzykiem. Ponadto certyfikaty depozytowe posiadają stałą roczną stopę procentową, co nie jest takie oczywiste w przypadku lokat czy też kont oszczędnościowych.

Należy również zauważyć, że nie ma dodatkowych kosztów inwestycji w certyfikaty depozytowe (na rynku pierwotnym), dzięki czemu twoje zyski nie są ograniczone o prowizje brokera.

Inwestycja w certyfikaty depozytowe wiąże się również ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem. Najbardziej jesteś narażony na stratę w sytuacji, gdy chcesz sprzedać certyfikat przed datą wykupu.

Do wad możemy zaliczyć to, że korzystanie z certyfikatów depozytowych oznacza zamrożenie kapitału. Jeżeli skorzystasz przykładowo z pięcioletniej opcji, to przez 5 lat nie będziesz miał dostępu do zainwestowanych pieniędzy. Tę wadę można jednak bardzo prosto obejść, handlując certyfikatami depozytowymi na rynkach wtórnych. To jednak z kolei wiąże się z większym ryzykiem inwestycyjnym.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły