wtorek, 16 lipca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Fake news wywołał szaleństwo na kursie Bitcoina

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Notowania Bitcoina rosły w trakcie poniedziałkowej sesji o 10%, niemalże docierając do poziomu 30 tysięcy dolarów. Ruch ten spowodowała niepotwierdzona plotka, według której Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wydała zgodę na pierwszy fundusz ETF na Bitcoina od firmy BlackRock.

Gdy chwilę później okazało się, że wiadomość jest nieprawdziwa, kurs Bitcoina zaczął gwałtownie spadać. W tej chwili cena BTC oscyluje w granicach 28 500 dolarów.

Cointelegraph przeprasza za publikację niesprawdzonej informacji Fake news

Informację o zatwierdzeniu przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd wniosku o uruchomienie giełdowego funduszu ETF na Bitcoina od BlackRock – największego na świecie podmiot zarządzający aktywami – wczoraj po południu opublikował Cointelegraph, jeden z najpopularniejszych kryptowalutowych portali.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Wiadomość ta została podana na platformie X (dawniej znanej jako Twitter) i błyskawicznie rozbiegła się po sieci. Kurs Bitcoina natychmiast wystrzelił, co może dawać pewne wyobrażenie o tym, jak zachowa się rynek, jeśli podobne doniesienie okaże się prawdą.

Informacja ta została jednak szybko skontrowana przez dziennikarzy Bloomberga, Fox News i CoinDesk, którzy oświadczyli, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd nadal nie wydała zgody na uruchomienie funduszu ETF na Bitcoina.

Następnie Cointelegraph wydał oświadczenie, w którym przeprosił za publikację niesprawdzonej informacji. W oddzielnym materiale na swojej stronie wyjaśnił, że wiadomość została opublikowana przez dział do spraw mediów społecznościowych bez konsultacji z resztą redakcji, a źródłem plotki był anonimowy użytkownik jednego z kanałów w serwisie Telegram.

Fake news doprowadził do likwidacji pozycji z dźwignią o wartości ponad 150 mln USD

Niepotwierdzona informacja, według której SEC wydał zgodę na pierwszy ETF na Bitcoina od firmy BlackRock, sprawiła, że kurs BTC zyskał aż 10%, osiągając wartość 29 9000 dolarów.

Gdy chwilę później okazało się, że mieliśmy do czynienia z fake newsem, kurs Bitcoina zaczął gwałtownie spadać. W tej chwili jego cena znajduje się w okolicach 28 500 dolarów.

Wykres kursu Bitcoina

Warto dodać, że wysoka zmienność doprowadziła do dużych likwidacji pozycji z dźwignią. W konsekwencji, w ciągu ostatnich 24 godzin straty sięgnęły 155 milionów dolarów. Blisko 100 milionów USD pochłonęły likwidacje pozycji krótkich, do których doszło tuż po opublikowaniu fake newsa.

ETF na Bitcoina od BlackRock – co już wiemy?

Spotowy ETF na Bitcoina od BlackRock – największego na świecie podmiotu zarządzającego aktywami – o nazwie iShares Bitcoin Trust ma odzwierciedlać kurs pierwszej kryptowaluty i być notowany na giełdzie NASDAQ.

Coinbase Custody ma zostać depozytariuszem cyfrowych aktywów, a Bank of New York Mellon ma przechowywać środki inwestorów. W ramach tego funduszu ETF kurs BTC miałby być aktualizowany średnio co 15 sekund w trakcie regularnego handlu rynkowego.

Plany doczekają się jednak realizacji dopiero, jeśli fundusz zostanie zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. To stoi zaś pod znakiem zapytania. Warto bowiem przypomnieć, że SEC, który otrzymał pismo 15 czerwca, odrzucał do tej pory wszystkie próby uruchomienia podobnych produktów.

Odmowę usłyszały plany spotowych ETF-ów na BTC zgłoszone przez 21 Shares, Ark Invest, Fidelity, SkyBridge, WisdomTree, Valkyrie Investments i VanEck. Spółka Grayscale Investment, która próbowała przekształcić w niego swój flagowy fundusz Grayscale Bitcoin Trust, pozwała SEC za odmowę. Bitcoin ETF

Co istotne, po stronie Grayscale Investment stanął pod koniec sierpnia amerykański sąd, który uznał, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd musi ponownie rozpatrzyć odrzucony wniosek w tej sprawie.

Warto zauważyć, że gdy w USA trwa starcie pomiędzy SEC, a dostawcami funduszy ETF, Europa zrobiła w tej sprawie krok naprzód przodu. Pierwszy na naszym kontynencie bitcoinowy ETF typu spot o nazwie Jacobi Bitcoin wszedł na giełdę Euronext Amsterdam już w lipcu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Memecoiny Solana oparte na Donaldzie Trumpie eksplodują po próbie zamachu na jego życie

Treść artykułu dostarczona przez Partnera w ramach współpracy komercyjnej. Po nieudanej próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa,...

Podobne artykuły