Europejskie indeksy w górę. Analiza DAX 40, CAC 40 i FTSE 100.

0

Główne rynki akcji w Europie zyskami rozpoczęły pierwszy tydzień handlowy października. Europejskie indeksy wspinały się w górę mocno na początku zeszłego tygodnia (03.10-07.10). Szczególnie dobrze wypadły indeksy we wtorek (04.10). Jak może wyglądać zachowanie w tym tygodniu indeksów giełdowych tj.: niemiecki DAX 40, francuski CAC 40, czy brytyjskie FTSE 100? Przejdźmy do analizy głównych europejskich indeksów.

Presja inflacyjna w strefie euro – mówi Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (ECB) stwierdził w czwartek (06.09), że deprecjacja euro w ciągu ostatniego roku może przyczynić się do presji inflacyjnej w strefie euro. W najnowszym protokole instytucja podała, że kilka czynników wpłynęło na spadek euro.

Utrzymująca się wyższa inflacja, a co za tym idzie konieczność jej zwalczenia, jest jedną z głównych obaw inwestorów europejskiego parkietu. Rynkowi uczestnicy nie tak dawno (na początku września), doświadczyli agresywnej podwyżki stopy procentowej przez ECB. Teraz kolejną decyzję o podwyżce bank centralny podejmie 27 października.

Podobne zachowanie indeksów na początku października

Wszystkie trzy główne europejskie indeksy giełdowe rozpoczęły październik od wzrostów. Poniedziałkowa sesja (03.10) zakończyła się stosunkowo drobnym zyskiem dla każdego z nich. To dzień później indeksy pokazały siłę, a najlepiej wypadł francuski CAC 40. Notowania francuskiego indeksu giełdowego skoczyły we wtorek ogólnie o 4,24%. W następnych dniach natomiast główne europejskie indeksy postawiły na obniżkę. Również w przypadku stratnych sesji, trzy główne indeksy wykazywały podobną, procentową zmianę ceny.

Finalnie europejskie indeksy zakończyły pierwszy tydzień zyskami. W tygodniowym rozrachunku notowania DAX’a 40 skoczyły w górę o 1,31%. Natomiast brytyjski indeks FTSE 100 wzrósł o 1,41%. W tym samym ujęciu czasowym francuski CAC 40 zyskał najwięcej z całej trójki, gdyż 1,82%.

Niemiecki DAX na zakresie średniej

Patrzymy już na zachowanie indeksu DAX 40 z perspektywy wykresu. Zeszłotygodniowy wzrost rynku wyhamowany został dokładnie na zakresie wyznaczonego, już kilka analiz temu, oporu to znaczy obszaru cenowego 12 590-12 700. Rynek z tego miejsca powrócił ponownie do niższych poziomów.

Dziś, 10 października handel na niemieckim indeksie znalazł się najniżej w okolicach innej ważnej strefy – wsparcia, określonej przedziałem 12 110-12 200. Niemiecki DAX w trakcie sesji europejskiej wyszedł powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 55 i obecnie utrzymuje ten zakres. Jak wyglądają perspektywy DAX’a na drugi tydzień handlowy października?

Scenariusz wzrostowy

To właśnie średnia wraz ze strefą wsparcia stanowić będzie teraz punkt odniesienia dla potencjalnego wzrostu. Tak długo, jak rynek bronić będzie tych obszarów, generowany ma szansę być impuls wzrostowy. Każdorazowy re-test od góry strefy wsparcia (12 110-12 200) determinowałby ponowne podejście do odwiedzonego w zeszłym tygodniu oporu. Jednak tym razem, indeks podjąć się może próby przełamania zakresu oporu (12 590-12 700). Racjonalnym celem na ten tydzień wydawać się może 12 800.

Wykres DAX H4 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks DAX 40 H4 10.10.2022

Scenariusz spadkowy

Jednak na uwadze należy mieć nieco szerszy kontekst. Indeks giełdowy DAX 40 trwa w negatywnej strukturze i to właśnie kontynuacja zejścia wydaje się bardziej prawdopodobna. Jednak, żeby taki ruch złapać, warto byłoby poczekać najpierw na podbicie. Takie utworzone ma szansę zostać w myśl tzw. wyładowania. Wówczas rynek może szybkim ruchem podbić w okolice zeszłotygodniowych szczytów. Tam ponownie o sobie dałaby znać siła podażowa. Na zasadzie budowy ruchu w stylu impuls-korekta-impuls rynek mógłby zejść nawet do 11 700.

Wykres DAX H4 spadek
Scenariusz spadkowy indeks DAX 40 H4 10.10.2022

Notowania CAC 40 walczą o utrzymanie

Choć francuski indeks CAC 40 finalnie najwięcej zyskał w ciągu pierwszego tygodnia października na rynkach akcji, to patrząc na wykres nie idzie mu już najlepiej. Notowania francuskiego CAC 40 walczą o utrzymanie w strefie 5 840-5 900. Ten zakres cenowy okazywał się kilku krotnie wsparciem dla rynku. Tym razem również udowodnić ma szansę, że właśnie tak siła popytowa cały czas czuwa. Niemniej jednak podana strefa wykorzystana może zostać przez drugą stronę. Wydaje się zatem, że jest to zatem punkt odniesienia.

Scenariusz wzrostowy

Wspomniana wyżej strefa 5 840-5 900 zachować może rynek przed dalszym zejściem. Tak długo, jak ten zakres jest utrzymywany, kupujący mogą dojść do głosu. W takim wypadku utworzony impuls wzrostowy przełamać może zeszłotygodniowe szczyty. Potencjalnym celem wydaje się być 6 100.

Wykres CAC H4 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks CAC 40 H4 10.10.2022

Scenariusz spadkowy

Natomiast tak, jak zauważyliśmy strefa 5 840-5 900 wykorzystana może być przez drugą stronę rynku. Zejście ceny poniżej tego obszaru i skuteczna pod nim stabilizacja, pozwolą myśleć o dalszej przecenie. Warto będzie zwrócić uwagę na to, czy pojawi się re-test wspomnianej strefy. W takim wypadku nada to dynamiki zejściu oraz imprezy.

Wykres CAC H4 spadek
Scenariusz spadkowy indeks CAC 40 H4 10.10.2022

Co dalej z indeksem FTSE 100?

Natomiast brytyjski indeks FTSE 100 poruszał się w stosunkowo zacieśnionym obszarze. Aktualnie indeks FTSE 100 znajduje się przy średniej. Wiele w najbliższym czasie zależeć może od tego, jak zachowa się rynek wobec zakresu średniej.

Scenariusz wzrostowy

Teraz rynek wykonać może jeszcze zejście, aby na niższych poziomach sprawdzić apetyt kupujących. Obszar cenowy 6 836-6 880 stanowi wsparcie i to właśnie zachowanie na nim może zostać przetestowane. Dopóki opisane wsparcie będzie utrzymywane, tak długo rynek generować jest w stanie impulsy wzrostowe. Celem wydają się okolice 7 050.

Wykres FTSE 100 H4 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 H4 10.10.2022

Scenariusz spadkowy

Jednak może się wydarzyć również następująca sytuacja. Rynkowi obecnie znacznie bliżej do zakresu oporu, czyli przedziału cenowego 7 000-7 045. Ten zakres został co prawda nadbity w zeszłym tygodniu, jednak udowodnił swoją istotność. Oscylowanie poniżej tego oporu, przybliża myślenie o zejściu. Targetem w takim wypadku może być 6 800.

Wykres FTSE 100 H4 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 H4 10.10.2022

Podsumowanie 

Główne indeksy giełdowe w Europie stosunkowo dobrze rozpoczęły nowy miesiąc handlowy – październik. Czy również kolejny tydzień zakończy się wzrostem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj