piątek, 29 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Czym jest i jak działa rating stabilności finansowej spółek?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Jak wszyscy wiemy, inwestowanie to niezwykle skomplikowany i wielowarstwowy proces. Z tego powodu do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie konieczne jest zgromadzenie odpowiedniej wiedzy.

Co istotne nauka inwestowania dotyczy nie tylko aspektów analizy technicznej, ale i czynników fundamentalnych. To właśnie one, zwłaszcza te dotyczące danych finansowych poszczególnych spółek, mają istotny wpływ na notowania kursu ich akcji na giełdach papierów wartościowych.

W doborze opłacalnych i względnie bezpiecznych spółek do naszego portfela inwestycyjnego pomóc nam powinien rating ich stabilności finansowej. Konkretnie mowa tutaj o dwóch wskaźnikach go wyliczających. Jak one działają? Czy rzeczywiście warto uwzględnić te dane w budowie i zarządzaniu swoim portfelem inwestycyjnym? Przekonamy się poniżej:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Rating stabilności finansowej – podstawowe informacje Stabilność finansowa

Rating stabilności finansowej jest modelem scoringowym służącym do przewidywania problemów finansowych, ryzyka utraty zdolności kredytowej oraz upadłości przedsiębiorstw.

Jak to działa?

Rating stabilności finansowej, dzięki agregacji wskaźników finansowych i przypisanym im wagom umożliwia podział spółek na te, które w dalszej lub bliższej przyszłości są zagrożone upadłością oraz na te, które prezentują dobrą kondycję finansową.

Dwa najpopularniejsze modele scoringowe wyliczające rating stabilności finansowej spółek giełdowych zostały stworzone przez światowej sławy nowojorskiego profesora i badacza dziedziny finansów – Edwarda Altmana. Pierwszy z nich – stworzony specjalnie dla rynku amerykańskiego – nosi nazwę Altman Z-Score.

Altman Z-Score

Altman Z-Score to zbiorczy wskaźnik mierzący prawdopodobieństwo bankructwa danej spółki giełdowej. Model ten został stworzony w 1968 roku na Uniwersytecie w Nowym Jorku przez profesora Edwarda Altmana. Celem badań profesora było przestudiowanie przypadków bankructw i postaranie się o odnalezienie w poprzedzających je sprawozdaniach finansowych typowych znaków ostrzegawczych, które byłyby wspólne dla wszystkich upadających spółek.

Wysoka skuteczność

Dzięki temu profesor Altman uważał, iż możliwe będzie wyłapanie znaków ostrzegawczych poprzedzających o rok do dwóch lat nadchodzącą upadłość spółki. Od 1969 do 1999 roku profesor Altman przebadał łącznie 316 spółek.

W zależności od przyjętej definicji bankructwa (zmieniała się ona przez lata) skuteczność wskaźnika w jej przewidywaniu wynosiła od 82% do 94%.

Wartość wskaźnika a ryzyko bankructwa Badanie finansów

Każdy odczyt Altman Z-Score poniżej 1.8 oznacza bardzo duże ryzyko bankructwa spółki, a odczyt w okolicach i powyżej 3.0 oznacza brak takiego ryzyka. Im niższy odczyt, tym większe ryzyko. Im wyższy odczyt, tym większa stabilność finansowa przedsiębiorstwa.

W efekcie, choć wszystkie wskazania pomiędzy 1.8-3.00 oznaczają spółkę neutralną, to profesor Altman również precyzyjnie wyliczył, że granicą oddzielającą potencjalnych przyszłych bankrutów od zdrowych spółek była wartość 2,675. Okazuje się bowiem, że Altman Z-score dla 94 notowanych na amerykańskiej giełdzie w latach 1969-1999, które upadły, na rok przed bankructwem był poniżej progu 2,675, zaś 97% spółek, które w tym okresie przetrwały, miało wskaźnik powyżej 2,675.

Składowe wskaźnika

Altman Z-Score ocenia pięć różnych aspektów stabilności finansowej przedsiębiorstwa, które połączone w całość, przedstawiają kompleksowy obraz kondycji finansowej przedsiębiorstwa wyrażony pojedynczą wartością liczbową. Dzięki temu interpretacja odczytu jest błyskawiczna i bardzo prosta.

Do wyliczenia wskaźnika Altman Z-Score brane są pod uwagę następujące cząstkowe parametry:

  • Kapitał obrotowy w stosunku do aktywów
  • Zatrzymane zyski w stosunku do aktywów
  • EBIT w stosunku do aktywów
  • Kapitalizacja giełdowa w stosunku do pasywów
  • Przychody w stosunku do aktywów.

Powyższe parametry są odpowiednio ważone i na podstawie odpowiedniego wzoru matematycznego określane jest statystyczne prawdopodobieństwo bankructwa spółki.

Wzór

W efekcie wzór na Altman Z-Score wygląda tak:

Z-score = 1,2 x (Kapitał obrotowy w stosunku do aktywów) + 1,4 x (Zatrzymane zyski w stosunku do aktywów) + 3,3 x (EBIT w stosunku do aktywów) + 0,6 x (Kapitalizacja giełdowa w stosunku do pasywów) + 0,999 x (Przychody w stosunku do aktywów)

Jak już zostało wyjaśnione, wskaźnik Altman Z-Score powstał z myślą o amerykańskim rynku akcji. Sam twórca modelu zastrzegł, że nie musi on działać w innych gospodarkach, a w szczególności na rynkach wschodzących. Z tego powodu w 1990 roku ostatecznie stworzył on wersję swej metody specjalnie dopasowaną na potrzeby rynków akcji krajów rozwijających się. Model ten został nazwany Altman EM-Score. Stabilność finansowa

Altman EM-Score

Model Altman EM-Score nie składa się już z pięciu, tylko z czterech aspektów stabilności finansowej przedsiębiorstwa. Pominięty został tutaj parametr przychodów w stosunku do aktywów. Drugą zmianą w stosunku do Altman Z-Score są zupełnie inne wagi przypisane poszczególnym parametrom.

Wzór

Ostateczny wzór wygląda zatem tak:

EM-Score = 6,56 x (Kapitał obrotowy w stosunku do aktywów) + 3,26 x (Zatrzymane zyski w stosunku do aktywów) + 6,72 x (EBIT w stosunku do aktywów) + 1,05 x (Kapitalizacja giełdowa w stosunku do pasywów)

Podobnie jak w przypadku modelu Altman Z-Score, ogólna zasada interpretacji wskaźnika jest prosta – im wyższa jego wartość, tym lepiej, a im niższa, tym większe ryzyko bankructwa.

Na podstawie systemu rankingowego można dojść do wniosku, że wartości Altman EM-Score powyżej 5,85 są bezpieczne (odpowiednik ratingów kredytowych począwszy od BBB do AAA), poniżej 3,75 zaś oznaczają poważne kłopoty finansowe.

Odpowiednik ratingowy dla wskaźnika Altman EM-Score

Oto jak prezentują się wartości wskaźnika Altman EM-Score po przeprowadzonej przez profesora Altmana konwersji na skalę używaną przez wiodącą agencję ratingową – Standard & Poor’s: Rating

  • Powyżej 8,15 – AAA
  • Od 7,6 do 8,15 – AA+
  • Od 7,3 do 7,6 – AA
  • Od 7 do 7,3 – AA-
  • Od 6,85 do 7 – A+
  • Od 6,65 do 6,85 – A
  • Od 6,4 do 6,65 – A-
  • Od 6,25 do 6,4 – BBB+
  • Od 5,85 do 6,25 – BBB
  • Od 5,65 do 5,85 – BBB-
  • Od 5,25 do 5,65 – BB+
  • Od 4,95 do do 5,25 – BB
  • Od 4,75 do 4,95 – BB-
  • Od 4,5 do 4,75 – B+
  • Od 4,15 do 4,5 – B
  • Od 3,75 do 4,15 – B-
  • Od 3,2 do 3,75 – CCC+
  • Od 2,5 do 3,2 – CCC
  • Od 1,75 do 2,5 – CCC-
  • Poniżej 1,75 – D

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły