Działo się wśród giełdowych spółek! Przegląd akcji na całym świecie.

0

W kolejny czwartek przyglądamy się ostatnim wydarzeniom z udziałem giełdowych spółek. Na całym świecie kolejne spółki akcyjne publikowały swoje sprawozdania finansowe. Sprawdźmy, co działo się na akcjach przez ostatni tydzień. Zapraszamy na przegląd wybranych wydarzeń z udziałem spółek z całego świata.

Japoński SoftBank traci ponad 12%

W piątek, 11 listopada japońskie przedsiębiorstwo SoftBank podało swoje kwartalne wyniki. Sprzedaż netto spółki wzrosła o 7% w skali roku. Spółka poinformowała również, że całkowity zysk z inwestycji w kwartale wyniósł 2 biliony jenów (ponad 14 miliardów dolarów). Jednak pomimo dobrych wyników kurs akcji SoftBanku spadł. Stało się to za sprawą zgłoszonej straty przez spółkę inwestycyjną Vision Fund. Należy ona do grupy SoftBanku. Akcje japońskiej firmy straciły do dziś ogólnie ponad 12%.

Chiński gigant e-commerce mówi o „solidnych wynikach

Notowana na nowojorskiej giełdzie, chińska spółka Alibaba również podała swój raport finansowy. Przychody giganta e-commerce wyniosły ponad 29 miliardów dolarów. Na szczególną uwagę zasługuje dochód operacyjny chińskiego przedsiębiorstwa. W kwartale kończącym się 30 września dochód wzrósł o 68% sięgając poziomu 3,53 miliarda dolarów. Alibaba odnotowała stratę netto w wysokości 3,16 mld dolarów. Członkowie zarządu zapewnili jednak, że chiński gigant osiągnął „solidne wyniki” pomimo wyzwań związanych z mikrośrodowiskiem i blokadą COVID-19 w Chinach.

Ciężkie chwile w spółce Walt Disney

Znana na całym świecie spółka Walt Disney przeżywa w ostatnim czasie gorsze chwile. Po tym, jak spółka opublikowała rozczarowujący raport kwartalny, problemy narastają. Walt Disney przygotowuje się do redukcji kosztów, co niesie za sobą „trudne i niewygodne decyzje”. Spółka m.in. zamierza zamrozić zatrudnienie i przeprowadzić „pewne redukcje personelu”. Ponadto w dalszym ciągu zamknięty pozostaje Shanghai Disney Resort. Park tematyczny kolejny raz w tym roku cierpi z powodu surowej polityki Chin „zero-Covid”.

Spółka Ford z ambitnym planem

Prezes Ford Motor Company Jim Farley odniósł się we wtorek, 15 listopada do obecnej sytuacji rynku motoryzacyjnego. Prezes Forda zauważył, że produkcja pojazdów elektrycznych będzie wymagała o 40% mniej siły roboczej. Ponadto CEO spółki zapowiedział, że Ford „chce być numerem jeden” w świecie elektrycznych pojazdów. Jednak jak na razie liderem pozostaje Tesla. Czy ambitny plan spółki Ford się powiedzie?

Przejęcie w Polsce, nacjonalizacja w Niemczech – spółka Gazprom traci udziały

W poniedziałek polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowała, że podjęło decyzję o przejęciu udziałów, jakie spółka Gazprom posiadała w Europolu GAZ S.A. Polski rząd przejął udziały w spółce odpowiedzialnej za zarządzanie przebiegającym przez Polskę odcinkiem gazociągu Jamał-Europa. Resort podał, że ministerstwo działało w oparciu o wskazówki od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Z kolei niemieckie Ministerstwo Gospodarki podało tego samego dnia, że kraj zdecydował o nacjonalizacji byłej spółki zależnej Gazpromu – Gazprom Germania. Spółka obecnie znana jako Securing Energy for Europe GmbH. Niemieckie ministerstwo taki ruch wytłumaczyło nadmiernym zadłużeniem spółki, która mogłaby zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu kraju.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj