piątek, 29 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Czym jest dywergencja i konwergencja w tradingu? – zastosowanie

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Każdy miłośnik analizy technicznej z pewnością podczas swojej przygody z tradingiem korzystał z wielu narzędzi analizy technicznej, takich jak wskaźniki i oscylatory. Ich zadaniem jest zwiększenie prawdopodobieństwa, że trader dokonuje zyskownej transakcji.

Z całą pewnością u każdego inwestora i spekulanta niektóre narzędzia doskonale się sprawdziły, dzięki czemu trafiły do stałego zestawu narzędzi i nie wyobrażają sobie codziennego tradingu bez korzystania z nich. Inne nie okazały się już tak przekonujące i z tego powodu porzucili eksperymenty nad nimi.

Jedną z najciekawszych metod handlu, którą można wykorzystywać wraz z wieloma popularnymi wskaźnikami analizy technicznej, jest wyszukiwanie dywergencji. Co kryje się pod tą nazwą? Na czym taki trading polega? Czym z kolei jest konwergencja? Przekonamy się poniżej:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Dywergencja – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, dywergencja to rozbieżność pomiędzy ceną danego waloru, który w danym momencie osiąga swoje ekstrema (maksima lub minima), a jego wskaźnikami technicznymi. Najprostszym przykładem będzie, kiedy dany instrument osiąga bardzo wysoki wynik, a oscylatory giełdowe mówią o trendzie zupełnie przeciwnym.

Takie dane mogą zwiastować, że dochodzi się do punktu zwrotnego, po którym cena zacznie spadać, czyli to najlepszy moment na przeprowadzanie transakcji, żeby uzyskać jak największy zysk.

Wskaźniki stosowane do wychwytywania dywergencji

Najczęściej do wyłapywania dywergencji służą takie wskaźniki jak: MACD

  • MACD
  • Oscylator stochastyczny
  • RSI
  • Wskaźnik %R Williamsa
  • CCI.

MACD

MACD generuje sygnały na podstawie dwóch średnich wykładniczych (EMA). Linia MACD jest obliczane poprzez odjęcie 12-okresowej średniej EMA od 26-okresowej EMA. Nakładając oscylator na okno wykresu otrzymamy histogram poruszający się wokół poziomu zero, z przecinającymi się nawzajem histogramem MACD oraz linią Signal. Linia Signal to 9-okresowa średnia EMA wyznaczana z linii MACD.

Wskaźnik MACD idealnie nadaje się do analizy dynamiki cen, wejść zgodnych z trendem i pozostawania w nim do czasu wygaśnięcia momentum. Stan wykupienia rynku wskazuje sytuacja, gdy linie znajdują się zbyt wysoko ponad linią zero, a stan wyprzedania – gdy spadają zbyt daleko poniżej tej linii. Z tego powodu dywergencje pomiędzy wskaźnikiem MACD a ceną analizowanego instrumentu są łatwe do wykrycia.

Oscylator stochastyczny

Oscylator stochastyczny jest wskaźnikiem momentum i służy do porównywania aktualnej ceny zamknięcia do cen zamknięcia w danym okresie. Wartości oscylatora obrazowane są na dodatkowym wykresie i poruszają się w przedziale od 0% do 100%.

Kluczowymi poziomami są jednak 20% oraz 80%. Jeśli wskaźnik przyjmuje wartości poniżej 20%, mamy do czynienia z wyprzedaniem rynku. Natomiast wartości powyżej 80% oznaczają jego wykupienie. Z tego powodu dywergencje pomiędzy wskaźnikiem oscylatorem stochastycznym a ceną analizowanego instrumentu są łatwe do wykrycia.

RSI RSI

RSI, czyli wskaźnik siły względnej, porównuje ruchy wzrostowe i spadkowe cen zamknięcia w danym okresie. W praktyce, sygnalizuje on momenty, w których analizowany instrument jest przewartościowany lub niedowartościowany.

Poziom wykupienia rynku przyjmuje wartości od 70 w górę, natomiast poziom wyprzedania od 30 w dół. Z tego powodu dywergencje pomiędzy wskaźnikiem RSI, a ceną analizowanego instrumentu są łatwe do wykrycia.

Wskaźnik %R Williamsa

Wskaźnik %R Williamsa także służy do wykrywania momentów, w których analizowany instrument jest przewartościowany lub niedowartościowany. W przeciwieństwie do oscylatora stochastycznego punktem odniesienia są tutaj ceny minimalne z okresu. Nie ma on również linii pomocniczej.

Do analizy wymagane jest wyznaczenie poziomów wykupienia i wyprzedania rynku. Wskaźnik przyjmuje ujemne wartości od -100 do -0, a w przypadku tej strategii optymalnymi będą -30 i wyżej dla wykupienia oraz -70 i niżej dla wyprzedania. Z tego powodu dywergencje pomiędzy wskaźnikiem %R Williamsa a ceną analizowanego instrumentu są łatwe do wykrycia.

CCI

CCI, czyli indeks kanału towaru, mierzy odchylenie ceny danego waloru od jej średniej wartości. W praktyce oznacza to, że jeśli przyjmuje on wysokie wartości (powyżej 150), aktualne ceny danego instrumentu są wyjątkowo wysokie w wybranym okresie. Natomiast, jeżeli przyjmuje wartości poniżej -150 bieżące ceny są ekstremalnie niskie. Z tego powodu dywergencje pomiędzy wskaźnikiem CCI, a ceną analizowanego instrumentu są łatwe do wykrycia.

Wszystkie powyższe wskaźniki uchodzą za wyjątkowo łatwe w obsłudze i dokładne w pomiarach. Jak jednak zostało wyjaśnione powyżej, różnią się jednak kilkoma istotnymi cechami – takimi jak choćby dane będące punktem odniesienia – które mają wpływ na to, jak ostatecznie się z nimi pracuje. Każdy trader ma nieco inne preferencje, dlatego najlepszy wskaźnik analizy technicznej do swojej strategii handlowej powinno dobierać się indywidualnie.

Rodzaje dywergencji

Dywergencja bycza i niedźwiedzia Dywergencja bycza

Istnieje kilka podziałów dywergencji. W pierwszym rozróżnieniu mamy do czynienia z dywergencją byczą i dywergencją niedźwiedzią. Z pierwszą mamy do czynienia wtedy, gdy cena osiąga wyższe szczyty, a tymczasem na wskaźniku obserwujemy niższe. Mimo że cena wykazuje w ten sposób bycze nastawienie, to zazwyczaj po pojawieniu się tego typu dywergencji zaczyna gwałtownie spadać.

Dywergencja klasyczna, ukryta i rozszerzona

Dywergencja niedźwiedzia to natomiast sytuacja odwrotna niż powyżej. Tutaj cena na wykresie sięga niższego dna, a tymczasem wskaźnik pokazuje, że sięga tych wyższych. Po wystąpieniu tego typu zjawiska najczęściej cena zaczyna gwałtownie rosnąć.

Istnieje jeszcze drugi podział, według którego wyróżniamy następujące typy dywergencji:

  • Dywergencja klasyczna – jest wyznacznikiem zmiany trendu, do którego zmierza cena
  • Dywergencja ukryta – stanowi sygnał, że dotychczasowy trend będzie kontynuowany
  • Dywergencja rozszerzona – rzadki typ dywergencji, zbliżony pod pewnymi względami do dywergencji klasycznej, jednak w jej przypadku pojawiają się podwójne szczyty lub podwójne dołki cen, przy jednoczesnych coraz wyższych lub coraz niższych wartościach wskaźnika. Po jej pojawieniu się można się spodziewać kontynuacji dotychczasowego trendu.

Dywergencja ukryta

Dywergencja ukryta, jak sama nazwa wskazuje, jest o wiele trudniejsza do wykrycia.
W przypadku byczej dywergencji ukrytej wskaźnik techniczny obniża się, podczas gdy cykle cenowe osiągają wyższy dołek. Wtedy, pomimo tego co sugeruje wskaźnik, trend wzrostowy jest kontynuowany.

W przypadku niedźwiedziej dywergencji ukrytej wskaźnik techniczny przyjmuje coraz wyższe wartości, podczas gdy cykle cenowe osiągają coraz niższe szczyty. Wtedy, pomimo tego co sugeruje wskaźnik, trend spadkowy jest kontynuowany.

Dywergencja rozszerzona

W przypadku byczej dywergencji rozszerzonej, gdy mamy do czynienia z podwójnym dołkiem w trendzie wzrostowym, a wskaźnik za drugim razem ukazał wyższą wartość, możemy oczekiwać, że trend będzie kontynuowany.

Analogicznie w przypadku niedźwiedziej dywergencji rozszerzonej, gdy mamy do czynienia z podwójnym szczytem w trendzie spadkowym, a wskaźnik za drugim razem ukazał niższą wartość, możemy oczekiwać, że trend będzie kontynuowany.

Konwergencja – co to?

Równie ważną kwestią w tradingu jak dywergencja, jest konwergencja. Stanowi ona powrót historycznych zależności, czyli zbliżanie się do siebie wartości ceny i wskaźnika. Oznacza to, iż abyśmy mogli zarobić na dywergencji, musi następnie wystąpić konwergencja, czyli wartości ceny i wskaźnika, zamiast jeszcze bardziej się od siebie oddalać, zaczną zbliżać się do swojej tradycyjnej zależności.

Handel z wykorzystaniem dywergencji – ryzyko Dywergencja niedźwiedzia

Dywergencja uchodzi za bardzo skuteczną i intratną metodę handlu. W połączeniu z innymi narzędziami analizy technicznej potrafi dawać naprawdę ponadprzeciętne rezultaty w podejmowaniu decyzji na rynku. Dotyczy to jednak przede wszystkim traderów handlujących na odwrócenie trendu lub wyłapywanie końca korekt w nim.

Niestety, należy również mieć świadomość, że to, co w definicji wydaje się jasne i proste, niekoniecznie jest takie w rzeczywistości. Oznacza to, że gdy dojdzie do dywergencji klasycznej, to niekoniecznie musi ona oznaczać, że trend całkowicie się odwróci. Może on tylko nieco wyhamować, stracić swój impet. W zasadzie to właśnie scenariusz pojawienia się trendu bocznego po wystąpieniu dywergencji, występuje najczęściej.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły