Platyna zyskuje blisko 6%. Metale szlachetne zwyżkują ostatnio.

0

Metale szlachetne zyskiwały w ciągu tygodnia. Od 3 sierpnia platyna zyskała do dziś, 10 sierpnia blisko 6%. Najmniej w tym czasie zyskało złoto, gdyż nieco ponad 2%. Kurs srebra zwyżkował natomiast o 3%. Ciekawym jest fakt, iż każdy z wyżej wymienionych kruszców zyskiwał najmocniej w innym dniu.

Metale szlachetne zyskują po sytuacji na Tajwanie

Metale szlachetne od początku obecnego miesiąca (sierpnia) zyskują. Atrakcyjność kruszców zwiększyła się ostatnio, gdyż pojawiła się obawa o sytuację wokół Tajwanu. Część inwestorów, po wizycie Przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, skierowało się w stronę bezpieczniejszych aktywów.

Dzisiejsze dane z USA wpłyną jeszcze na cenę kruszców ?

Dziś, 10 sierpnia o godzinie 14:30 podany został odczyt inflacji w USA za lipiec. Wskaźnik CPI pokazał, że ceny w USA wzrosły o mniej niż przewidywano. Odczyt wyniósł 8,5% i okazał się niższy względem czerwcowego, którym było 9,1% inflacji. Dolar osłabił się po danych, i metale szlachetne mocniej zyskały. Pytanie jednak nasuwa się samo. Czy w ciągu najbliższych dni główne kruszce wykorzystają słabość dolara?

Złoto przekracza 1800 USD, co dalej?

Kurs spot złota od 3 sierpnia do dziś wzrósł o nieco ponad 2%. W ciągu tygodnia złoto wykonało zatem niewielki wzrost. Spośród pozostałych omawianych metali szlachetnych, to właśnie złoto procentowo zyskało w tym czasie najmniej.

Omawiając obecną sytuację na złocie, warto zauważyć, że wczoraj 9 sierpnia złoto przełamało strefę: 1783-1792 USD, która jeszcze niedawno stanowiła opór. Złoto dzisiejszym impulsem wzrostowym przekroczyło poziom 1800 USD. Jednak cena cofnęła i rynek znajduje się aktualnie nieco powyżej zakresu strefy (1783-1792 USD), która może stać się wsparciem w najbliższym czasie.

Wykres XAUUSD
Kurs złota XAUUSD 10.08.2022

W myśl zasady zmiany biegunów złoto kontynuować może wzrost w najbliższym czasie. Kluczowe wydaje się obecnie, jak zachowa się złoto wobec właśnie strefy 1783-1792 USD. Jeżeli utrzymywany będzie ten poziom, złoto podchodzić może do wyższych zakresów. Celem dla tego kruszcu w najbliższych dniach może być poziom 1820.

Srebro powyżej oporu, dalsza wspinaczka w grze

Srebro od środy z zeszłego tygodnia zwyżkowało o 3%. Kurs srebra szczególnie sporo zyskiwał na początku tego tygodnia – 8 sierpnia. Srebro nie osiągnęło tym razem znacznej przewagi pod względem procentowej zmiany ceny względem złota.

Srebro dziś po godzinie 14:30 przebiło strefę oporu: 20,42-20,65 USD. Jednak kurs powrócił do tego zakresu ceny. Obecnie rynek oscyluje właśnie w tym przedziale. W najbliższym czasie srebro pokazać może, czy zamierza urwać się z tej strefy i kontynuować wspinaczkę. Pełne przełamanie strefy oporu (20,42-20,65 USD) dać będzie mogło potencjał na dalszą wspinaczkę. Celem dla srebra w najbliższym czasie może być nawet 21,80 USD.

Wykres XAGUSD
Kurs srebra XAGUSD 10.08.2022

Platyna dociera do 950 dolarów, przed rynkiem kolejny opór

Platyna wykonała silny ruch na przestrzeni tygodnia. Od 3 sierpnia do dziś ten kruszec zyskał blisko 6%. Platyna dotarła dziś wieczorem do poziomu 950 dolarów.

Spoglądając na wykres platyny, zauważyć można, że rynek znajduje się w tak zwanej pomiędzy strefie. Jeżeli impet wzrostowy tego metalu szlachetnego zostanie podtrzymany, platyna podchodzić może w najbliższym czasie do strefy oporu: 967,10-974,91 USD. Podejście pod zakres oporu mógłby się odbyć po drobnej korekcie na rynku.

Wykres XPTUSD
Kurs platyny XPTUSD 10.08.2022

Podsumowanie

Metale szlachetne mają realną szansę na podchodzenie do wyższych zakresów. W najbliższym czasie kruszce mogą wykorzystać słabość amerykańskiego dolara. Czy metale szlachetne wykorzystają obecną sytuację? Warto będzie obserwować, jak zachowają się rynki metali szlachetnych w kluczowych strefach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here