czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Dobry czas na rynku do skupu akcji własnych przez spółki

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Warszawski Indeks Giełdowy oscyluje obecnie w granicach 55 tysięcy punktów. Od swojego historycznego maksimum z listopada ubiegłego roku jego kurs spadł już o 28%, a od początku roku – o 23%. Dla porównania, niemiecki indeks DAX spadł w tych okresach odpowiednio o 17% oraz 16%. Obecnie wyceny na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie są więc jednymi z najniższych na świecie.

Ta niekorzystna sytuacja wynika z faktu, że na niesprzyjające obecnie środowisko makroekonomiczne dla rynków akcji i widmo recesji gospodarczej nakłada się jeszcze zwiększone ryzyko geopolityczne związane z wojną na Ukrainie, czyli tuż za naszą wschodnią granicą.

Każdą sytuację cechują jednak dwie strony medalu. W tym przypadku niskie wyceny na warszawskim parkiecie giełdowym stanowią dobry argument do tego, żeby spółki przeprowadzały skup akcji własnych. W efekcie, od początku 2022 roku już kilkanaście spółek notowanych na GPW ogłosiło plany związane ze skupem akcji własnych. Część z nich zostało już zatwierdzonych. Na czym polega to działanie? Jakie korzyści przynosi ono dla inwestorów oraz samej spółki? Przekonamy się poniżej:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Na czym polega skup akcji własnych?

Skup akcji własnych, inaczej buy-back, to proces, w którym spółka skupuje swoje akcje wykorzystując do tego kapitał własny, płacąc za nie określoną cenę. Zakupione akcje są potem umarzane, czyli usuwane z łącznej liczby wszystkich akcji.

Buy-back jest zwykle wskazany w przypadku niskiej wyceny akcji spółki. Wtedy spółka staje się istotnym kupcem i wspomaga zarówno płynność, jak i potencjalnie wartość przedsiębiorstwa.

Zalety buy-backu Social trading

Skup akcji własnych co do zasady jest sygnałem, że papiery w ocenie spółki są niedowartościowane. Zarówno z perspektywy finansów spółki, jak i wyceny rynkowej jest to korzystna informacja. Co więcej, w przypadku mniejszych spółek o ograniczonej płynności obrotu inwestorzy dodatkowo zyskują możliwość upłynnienia posiadanych walorów.

Takie działanie można ponadto potraktować, jako pewien sposób na podzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. Mało tego – skup akcji, w odróżnieniu od wypłaty dywidendy, można rozłożyć w czasie. To z kolei może stabilizować wycenę w okresie niepokoju rynkowego, zbliżając ją stopniowo do ceny w skupie.

Na tym korzyści nadal się nie kończą. Otóż, skup akcji własnych jest dla inwestora korzystniejszy niż dywidenda także z punktu widzenia podatkowego. Podatek pobierany jest bowiem wraz z rozliczeniem roku podatkowego i może być rozliczony ze stratą z innych transakcji.

Na co zwrócić uwagę?

Dla inwestorów indywidualnych pewien problem może stanowić bariera informacyjna. Trzeba zatem samodzielnie śledzić doniesienia o posiadanych spółkach, aby dowiedzieć się o skupie. Takie działanie może jednak okazać się bardzo opłacalne, gdyż cena skupowanych akcji jest nierzadko wyraźnie wyższa niż na rynku giełdowym. Zestresowany trader

Drugim problemem są bariery proceduralne, czyli czynności, które trzeba wykonać, by wziąć udział w buy-backu. W sytuacji skupu akcji należy po prostu rzetelnie pilnować terminów i wypełnić odpowiednie dokumenty. Wtedy cały ten proces powinien zakończyć się po myśli inwestora.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły