wtorek, 23 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Jak handlować z użyciem indeksu przepływów pieniężnych?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Każdy miłośnik analizy technicznej z pewnością podczas swojej przygody z tradingiem korzystał z wielu wskaźników. Niektóre doskonale się sprawdziły, dzięki czemu na stałe trafiły do naszego systemu handlowego i nie wyobrażamy sobie codziennego tradingu bez korzystania z nich. Inne nie okazały się już tak przekonujące i z tego powodu szybko zrezygnowaliśmy z testowania ich możliwości.

Jak doskonale wiadomo, niektóre oscylatory i indykatory – jak RSI, MACD czy oscylator stochastyczny – już od wielu lat są niezwykle popularne i powszechnie wykorzystywane. Inne z kolei cieszą się stosunkowo wąskim gronem sympatyków, co wcale nie oznacza, że nie okazują się skuteczne – po prostu żaden trader ich do tej pory nie był w stanie w pełni wypromować.

Z takim scenariuszem właśnie mamy do czynienia w przypadku indeksu przepływów pieniężnych, znanego również jako Money Flow Index czy po prostu MFI. Czym cechuje się trading z jego wykorzystaniem? Jak należy go stosować? Przekonamy się poniżej:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Money Flow Index – podstawowe informacje Money Flow Index

Indeks MFI jest oscylatorem, który stara się zmierzyć wielkość strumieni kapitału dopływającego i odpływającego z danego rynku. W swojej budowie jest zbliżony do znacznie bardziej rozpoznawalnego wskaźnika siły względnej (RSI). Jednak w przeciwieństwie do RSI, indeks przepływów pieniężnych bierze pod uwagę również wolumen.

Idea przyświecająca twórcom wskaźnika była prosta. Kiedy podczas trendu wzrostowego następuje spadek wolumenu oraz obrotów oznacza to, że jest coraz mniej chętnych na zajmowanie długiej pozycji. Jest to sygnał ostrzegawczy zwiększający prawdopodobieństwo wystąpienia przynajmniej spadkowej korekty.

W skrajnym scenariuszu możliwe jest nawet odwrócenie trendu. Z kolei w przypadku spadku obrotów podczas trendu spadkowego może nastąpić wzrost prawdopodobieństwa wyczerpania się podaży. Najczęściej okres, jaki brany jest pod uwagę podczas wyliczania wskaźnika MFI wynosi 14 (dni, godzin, tygodni).

Metodologia

Indeks przepływów pieniężnych jest przede wszystkim wizualną reprezentacją tak zwanego “współczynnika pieniądza”. Aby jednak uzyskać ten współczynnik, musimy najpierw obliczyć kilka innych rzeczy. Mianowicie, typową cena i przepływ pieniężny. Twórcy wskaźnika Money Flow Index, Gene Quong i Avrum Soudack, wymyślili pomysłowe rozwiązanie, które pozwoliło w kilku prostych krokach włączyć do wskaźnika dane dotyczące wolumenu.

Podobnie jak wskaźnik siły względnej (RSI), indeks przepływów pieniężnych również opiera się na koncepcji “typowej ceny” (typical price), która jest średnią cen maksymalnych, minimalnych i zamknięcia dla danego okresu.

Następnie jednak, w przypadku indeksu MFI liczy się również sam przepływ pieniędzy, który jest po prostu pomnożeniem typowej ceny i wolumenu danego dnia. Gdy mamy obliczony przepływ pieniędzy, możemy porównać go z przepływem pieniędzy z poprzedniego dnia, aby dowiedzieć się, czy jest to przepływ pieniężny dodatni, czy ujemny.

W efekcie formuła do obliczania indeksu przepływów pieniężnych prezentuje się następująco:

MFI = 100 – (100/1 + współczynnik pieniądza)

Trading z wykorzystaniem MFI Money Flow Index

Money Flow Index, jak każdy oscylator ma wartości graniczne. Wspomniany wskaźnik porusza się pomiędzy wartościami 0 oraz 100. Jednak istotnymi poziomami oscylatora są wartości 80 oraz 20, które w określonych sytuacjach oznaczają poziomy wykupienia i wyprzedania.

Jak doskonale wiadomo, w sytuacji, kiedy wskaźnik przekracza poziom 80 znajduje się w obszarze wykupienia. W efekcie należy szukać miejsca do zajęcia krótkiej pozycji.

Analogicznie, w momencie spadku kursu MFI poniżej poziomu 20 oznacza to, że kurs instrumentu finansowego znajduje się w obszarze wyprzedania. Wzrasta wtedy prawdopodobieństwo zakończenia trendu spadkowego i rozpoczęcia wzrostowego odreagowania. W takiej sytuacji należy szukać miejsca do zajęcia długiej pozycji.

Ryzyko inwestycyjne

Problem z handlem z zastosowaniem indeksu przepływów pieniężnych jest identyczny jak przy większości sygnałów wykupienia i wyprzedania. Polega on na tym, że nie można po prostu zająć pozycji przeciwko trendowi, ponieważ Money Flow Index wygenerował sygnał w którymkolwiek kierunku.

Najlepszym sposobem handlu jest więc dodanie wskaźnika MFI do innych narzędzi naszego systemu tradingowego. Dobrym pomysłem zdecydowanie będzie również oczekiwanie na konfluencję z formacjami price action potwierdzającą zmianę panującego trendu.

Jeśli zatem nasza strategia handlowa obejmuje sygnały płynące z metodologii price action, indeks przepływów pieniężnych z całą pewnością okaże się bardzo przydatnym narzędziem i pomoże nam zidentyfikować obszar potencjalnego odwrócenia. Dzięki tym informacjom można łatwo przewidzieć zmianę kierunku cen i odpowiednio zaplanować swoje ruchy na rynku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły