wtorek, 7 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Czym są obligacje skarbowe?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Obligacje skarbowe to dłużny papier wartościowy, który jest emitowany przez rząd. Są one jednym z podstawowych instrumentów dłużnych i są przedmiotem obrotu na rynkach finansowych. Polsce obligacje skarbowe są emitowane przez Ministra Finansów, on pożycza od nabywcy obligacji sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić z należnymi odsetkami. Za zobowiązania Skarb Państwa odpowiada całym swoim majątkiem.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Różne rodzaje obligacji skarbowych oraz ich bezpieczeństwo

Obligacje skarbowe możemy podzielić m.in. na obligacje o stałej stopie procentowej oraz o zmiennej stopie procentowej. Istnieją również obligacje indeksowane, w których oprocentowanie jest zależne od określonego wskaźnika np. stopy inflacji.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Obligacje skarbowe są jednym z rodzajów długów, które są emitowane przez państwo. Są one uznawane za bardzo bezpieczny sposób ulokowania nadwyżki kapitału. Jednak należy pamiętać o tym, że nawet inwestując w obligacje skarbowe, nie unika się ryzyka. Przykładem mogą być wierzyciele Argentyny, którzy w 2001 roku doświadczyli problemów z wykupem obligacji skarbowych. Należy tutaj podkreślić, że pozycja państwa pozwala pozbyć się problemu zadłużenia z tytułu obligacji bez ogłaszania formalnego bankructwa. Wcześniej wspomniana sytuacja dotycząca Argentyny została rozwiązana w ten sposób, że rząd umorzył obligacje pomimo braku zgody wszystkich wierzycieli.

Inwestowanie w obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe mają termin zapadalności dłuższy niż 1 rok. Papiery dłużne o zapadalności krótszej niż 1 rok noszą nazwę bonów skarbowych. Obligacje możesz nabyć albo na rynku wtórnym, albo bezpośrednio od państwa. W tym drugim wypadku to państwo określa, na jakich zasadach nabywcy mogą nabyć obligacje, o tym, jak nabyć je w Polsce przeczytasz dalej.

Należy przyjrzeć się z pewnością wtórnemu rynkowi obligacji skarbowych. To dzięki niemu ta forma inwestowania jest płynna i nie oznacza zamrażania kapitału. Jednocześnie rynek wtórny sprawia, że ceny obligacji mogą się znacznie wahać. Dodatkowo istnienie rynku wtórnego ułatwia inwestowania w obligacje skarbowe różnych państw osobom fizycznym.

Dlatego też bieżąca aukcja i stopy rentowności obligacji skarbowych są określane przez ich poziom cen na rynku wtórnym. To sprawia również, że ceny obligacji na rynku pierwotnym oraz wtórnym wzajemnie na siebie wpływają.

Obligacje w Polsce

W Polsce możemy podzielić obligacje skarbowe na dwie grupy — obligacje hurtowe oraz obligacje detaliczne.

Obligacje detaliczne są oferowane głównie osobom fizycznym. Nabywane są one na podstawie transakcji, która może odbyć się poprzez telefon, internet lub wizytę w oddziale PKO banku polskiego. Nominał wynosi 100 zł, 100 euro albo wielokrotność tej kwoty.

Obligacje detaliczne mogą być przedmiotem obrotu na rynku wtórnym nieregulowanym. Można je przekazać w formie darowizny albo sprzedać.

Obligacje hurtowe są dostępne zarówno dla osób fizycznych i prawnych, jak i dla jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej. Obligacje hurtowe są dostępne na rynku pierwotnym. Narodowy Bank Polski organizuje przetargi, w których udział biorą podmioty wyłonione przez Ministra Finansów w drodze konkursu. Oczywiście obligacje hurtowe można sprzedawać następnie na rynku wtórnym — zarówno giełdowym, jak i pozagiełdowym.

Podsumowanie

Obligacje skarbowe są z pewnością instrumentem finansowym, któremu warto się przyjrzeć. Nie bez powodu uważane są za jedną z najbezpieczniejszych lokat, jeżeli chodzi o nadwyżkę kapitału. Dużą zaletą inwestycji w obligacje jest również istnienie rozbudowanego rynku wtórnego, który pozwala zaangażowanym inwestorom zarobić więcej.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły