środa, 24 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Czym jest krańcowa skłonność do konsumpcji? Sposób obliczania (wzór)

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Krańcowa skłonność do konsumpcji w skrócie MPC (z ang. marginal propensity to consume) to wskaźnik, który opisuje jaką część przyrostu dochodu gospodarstwo domowe przeznaczy na zwiększenie konsumpcji.

Do obliczenia można wykorzystać wzór:

 

MPC=ΔC/ΔY

 

Gdzie:

ΔC — zmiana konsumpcji

ΔY — zmiana dochodu

Przykładowo, jeśli przy wzroście dochodów o 250 zł konsumpcja wzrośnie o 200 zł, to wtedy wskaźnik konsumpcji wynosi 0,8 (200/250=0,8). Jego wartość zawsze mieści się w przedziale 0-1.

Przeciwieństwem krańcowej skłonności do konsumpcji jest krańcowa skłonność do oszczędzania. Można ją obliczyć określający, jaka część przyrostu dochodu jest przeznaczona na oszczędzanie lub wykorzystać do tego wskaźnik MPC.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Wartość krańcowej skłonności do konsumpcji jest różna w zależności od poziomu dochodów w danym społeczeństwie. Zwykle wskaźnik ten spada wraz ze wzrostem zarobków, ponieważ wyższe wpływy sprawiają, że ludzie zaspokajają coraz więcej swoich potrzeb, więc mogą większą część dochodów przeznaczać na oszczędności.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły