wtorek, 16 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Czym jest harmonogram sesji giełdowych?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Jak doskonale wiadomo, giełda papierów wartościowych to instytucja, dzięki której można obracać instrumentami finansowymi – takimi jak choćby akcje, obligacje, kontrakty terminowe, certyfikaty czy opcje. Handel na parkietach giełdowych odbywa się w określonych przedziałach czasowych.

Każdy taki przedział stanowi natomiast sesję giełdową, która ma jasny, z góry określony, stały harmonogram. Jakie działania można wykonywać podczas sesji giełdowej? Jak się obecnie prezentuje harmonogram sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie? Jakie mamy fazy sesji? Odpowiedzi na te pytania zostaną zaprezentowane poniżej:

Harmonogram sesji giełdowej – co to? Rynek giełdowy

Zacznijmy od tego, że sesja giełdowa to określony czas, w którym realizowane są transakcje, czyli zlecenia kupna-sprzedaży. Giełdy papierów wartościowych działają w dni powszednie. Transakcje przeprowadzane są w określonych odstępach czasu. Każdy tego typu interwał nazywany jest właśnie sesją giełdową, która odbywa się według ściśle określonego stałego harmonogramu.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Harmonogram sesji GPW

Rynek akcji

Działanie każdej giełdy papierów wartościowych składa się z kilku następujących po sobie faz, które są określone w harmonogramie. W przypadku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie harmonogram sesji dla rynku akcji prezentuje się następująco:

  1. Faza przed otwarciem – od 8:30 do 9:00
  2. Otwarcie handlu – 9:00
  3. Faza notowań ciągłych – od 9:00 do 16:50
  4. Faza przed zamknięciem – od 16:50 do 17:00
  5. Zamknięcie sesji – 17:00
  6. Dogrywka – od 17:00 do 17:05.

Rynek instrumentów pochodnych

Z kolei harmonogram sesji dla rynku instrumentów pochodnych na GPW prezentuje się tak:

  1. Faza przed otwarciem – od 8:30 do 8:45
  2. Otwarcie handlu – 8:45
  3. Faza notowań ciągłych – od 8:45 do 16:50
  4. Faza przed zamknięciem – od 16:50 do 17:00
  5. Zamknięcie sesji – 17:00
  6. Dogrywka – od 17:00 do 17:05.

Faza przed otwarciem

Faza przed otwarciem to czas, w którym na giełdę wysyłane są wszystkie operacje na zleceniach, które zostały wprowadzone przez inwestorów od zakończenia sesji w dniu poprzednim do godziny 8:30, czyli: nowe zlecenia, ich modyfikacje i anulaty.

Ponadto, od godziny 8:30 do końca sesji wszelkie operacje widoczne są już w karnecie zleceń w czasie rzeczywistym. W fazie przed otwarciem nie są zawierane transakcje, a jedynie wyliczany Teoretyczny Kurs Otwarcia i Teoretyczny Wolumen Otwarcia. Mało tego – obowiązuje wtedy priorytet czasu. Polega on na tym, że jeśli w arkuszu pojawią się dwa identyczne zlecenia, pierwsze będzie zrealizowane to złożone wcześniej.

Otwarcie handlu

Kolejnym etapem jest określenie kursu otwarcia. Po wyznaczonej wtedy cenie zawierane są pierwsze transakcje podczas danej sesji giełdowej. Można powiedzieć, że jest to wypadkowa nastrojów inwestorów na początku sesji.

Faza notowań ciągłych

Faza notowań ciągłych to czas, w którym zlecenia są przyjmowane, modyfikowane i anulowane w czasie rzeczywistym a transakcje zawierane po najlepszych cenach oczekujących z drugiej strony rynku. Stąd, ceny zawieranych transakcji stale się zmieniają.

Faza przed zamknięciem

Faza przed zamknięciem jest dość podobna do fazy przed otwarciem. W tym czasie nie są zawierane transakcje, zaś wyliczany jest Teoretyczny Kurs Otwarcia i Teoretyczny Wolumen Otwarcia (dla fazy zamknięcia). W tej fazie sesji można składać, modyfikować i anulować swoje zlecenia.

Zamknięcie sesji

Zamknięcie sesji polega na określeniu ostatniej ceny danego dnia na podstawie zleceń przyjętych od inwestorów. Jest to wypadkowa nastrojów z całej sesji a kurs ten uznawany jest przez inwestorów za najważniejszy w ciągu dnia. Transakcje zostają wtedy wstrzymane, co oznacza, że cena akcji nie zmieni się aż do kolejnego otwarcia giełdy.

Dogrywka

Dogrywka to czas, w którym możliwe jest zawieranie transakcji tylko po kursie określonym na zamknięciu. Nie występuje ona zawsze, a jedynie wtedy, gdy w arkuszu są niezrealizowane zlecenia – z limitem ceny równym kursowi zamknięcia. Co istotne, w dogrywce nie bierze się pod uwagę zleceń PKC (po każdej cenie) i PCR (po cenie rynkowej).

Harmonogram sesji GPW w systemie notowań jednolitych

Czym jest system notowań jednolitych?

Współcześnie, większość giełd funkcjonuje na zasadzie systemu notowań ciągłych. Jednak, nawet na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pewna część akcji trafia na notowania nazywane jednolitymi. System notowań jednolitych używany jest głównie w stosunku do spółek o niskiej płynności.

Polega on na tym, że w pewnym przedziale czasowym składane są zlecenia kupna i zlecenia sprzedaży. Na podstawie tych zleceń, o określonej godzinie, ustala się kurs. Po ustalonym kursie zawierane są transakcje. W przypadku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie procedura ta stosowana jest dwa razy dziennie, przed południem i po południu, i dotyczy niewielkiej liczby spółek o najniższej płynności. W systemie tym mogą być notowane akcje, prawa do akcji i prawa poboru.

Harmonogram Sesja giełdowa

Harmonogram sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w systemie notowań jednolitych prezentuje się następująco:

  1. Faza przed otwarciem – od 8:30 do 11:00
  2. Otwarcie handlu – 11:00
  3. Dogrywka – od 11:00 do 11:30
  4. Faza przed otwarciem – od 11:30 do 15:00
  5. Otwarcie handlu: 15:00
  6. Dogrywka – od 15:00 do 15:30
  7. Faza przed otwarciem – od 15:30 do 17:05.

Poszczególne fazy sesji: przed otwarciem, otwarcie i dogrywka charakteryzują się tymi samymi zasadami, jak fazy sesji w systemie notowaniach ciągłych.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły