Czy to już koniec korekty na kursie złota?

Cena złota umacnia się około 0,5% przyhamowując spadki cen z zeszłego tygodnia z powodu braku jasności w negocjacjach handlowych między USA i Chinami. Za uncję złota trzeba obecnie płacić już ponad 1463 dolary.

Donald Trump powiedział podczas  dzisiejszego przemówienia na temat polityki gospodarczej jego administracji, że umowa handlowa jest „bliska”, ale nie podał żadnych nowych szczegółów na temat tego, kiedy i gdzie ma zostać podpisana. Ponownie przestraszył też  niektórych inwestorów, grożąc Chinom jeszcze większymi taryfami celnymi, jeśli nie podpiszą umowy.

Jak wiadomo w ostatnich tygodniach zarówno Pekin, jak i Waszyngton sygnalizowały, że robią postępy w kierunku porozumienia, które prawdopodobnie może zmniejszyć niektóre taryfy, ale brak konkretnych informacji zaczyna wpływać negatywnie na rynki finansowe. Dodatkowy czynnik risk-on wywołują protesty w Hongkongu a dokładnie plany protestantów aby sparaliżować część tego azjatyckiego centrum finansowego trzeci dzień z rzędu. Z powodu eskalacji przemocy nie działa transport publiczny a wiele szkół i biznesów zostało zamknięte.

Zeszłotygodniowa, silna  przecena złota może być przede wszystkim rezultatem sprzedaży przez krótkoterminowych spekulantów, obserwujących trendy oraz traderów technicznych. Jak wiadomo spadki cen przyspieszyły po przebiciu  wsparcia w okolicy 1580 dolarów. Stąd tez obecne poziomy cenowe mogą stanowić dobrą okazję do zakupów, szczególnie w przypadku dalszej eskalacji napięcia geopolitycznego.

Zeznanie prezesa Fed-u kluczowe dla kursu złota

Na rynku złota może też namieszać dzisiejsze wystąpienie przed amerykańskim Kongresem przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome Powella zaplanowane na godzinę 17:00. Jak wiadomo złoto jest bardzo wrażliwe na zmianę poziomu amerykańskich stóp procentowych. Ewentualna zapowiedź kolejnych podwyżek stóp przez prezesa Fed-u podniosłaby koszt alternatywny posiadania nieoprocentowanego złota. Zwiększyłaby również wartość dolara, w którym wycenia się ten szlachetny metal. W przypadku gołębiego wystąpienia Jerome Powella złoto mogłoby jednak zyskać jeszcze bardziej potwierdzając zakończenie korekty spadkowej.

Z technicznego punktu widzenia kursowi złota udało się wzrosnąć ponad wsparcie zlokalizowane na poziomie 1459 dolarów i powinien teraz kierować się w stronę oporu na poziomie 1477 dolarów. Jego ewentualne przebicie zakończyłoby korektę spadkową z zeszłego tygodnia. W przypadku ponownego ataku podaży poziomy wsparcia znajdują się na 1445 i 1438 dolarów.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o