piątek, 22 października, 2021

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Czy ostrzeżenia które wysyła rynek nie są zbyt poważne by je ignorować?

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Smart Sęp
Smart Sęp
Spekulant i pasjonat rynku od 2011 roku. Od zawsze introwertyk ceniący sobie prywatność. Pseudonim z pewnością znany sporej części z Was, szczególnie tym z większym stażem. Współzałożyciel Grupy Traderów. Laureat kilku konkursów tradingowych. Propagator rozsądnego i odpowiedzialnego podejścia do rynku z zachowaniem maksymalnej awersji do ryzyka przy odpowiednich potencjalnych stopach zwrotu.

Doświadczeni inwestorzy których znam, sprawiają wrażenie jakby zapomnieli o 2008 roku. Spora część obecnych uczestników rynku jest zbyt młoda aby te wydarzenia pamiętać. Zastanawiające jest dlaczego zachowujemy się jakby wydarzenia sprzed ponad dekady stanowiły odległą przeszłość, coś nieprawdopodobnego, w żaden sposób nas niedotyczącego.

Czerwone flagi

Zarówno dług publiczny, korporacyjny jak i prywatny rosną niczym balon. Wyceny spółek zdają się mieć niewiele wspólnego z ich wartością. Rynki rosną mimo napięć politycznych na wielu frontach. W Stanach Zjednoczonych panuje irracjonalna euforia. W naszym kraju z kolei odwrotnie, analitycy przebijają się wskazując potencjalne spadkowe cele ale mało kto dopuszcza scenariusze kryzysowe. Czy podejście do obecnej kondycji na rynkach wśród inwestorów z nad Wisły wynika z czystego choć umiarkowanego sceptycyzmu?? Czy jest to przejaw zdrowego rozsądku?

Jim Rogers współzałożyciel Quantum Fund oraz Soros Fund Management  w wywiadzie przeprowadzonym przez Christopher’a Greene’a na kanale AMTV nie kryje swojego niezwykle pesymistycznego podejścia do obecnej kondycji rynku. Zakłada, że skala nadchodzącego kryzysu będzie formatu jakiego on w swoim życiu nie widział. „Powodem załamania w 2008 roku było zbyt duże zadłużenie. Od tego czasu dług na całym świecie gwałtownie wzrósł nawet o 500% w ciągu 10 lat.”

Widoczne w okienkach ceny określają poziomy na których indeksy znajdowały się na przełomie lat 2008 oraz 2009 na wykresach liniowych oznaczone kropkami.
Patrząc w szczególności na indeks technologiczny, można zadać sobie pytanie w którym miejscu się znajdujemy entuzjazm, chciwość? Na to pytanie odpowiedzieć musimy sobie sami.

Bańka

Inwestorzy za oceanem przejawiają dużą skłonność do inwestycji w akcje. Może to wskazywać na zbliżającą się wyprzedaż lub większą korektę. Ekspozycja na ryzyko wyższa niż obecnie była jedynie w styczniu 2018 roku, chwilę przed tym jak w lutym nastąpiła dziesięcioprocentowa wyprzedaż.

Indeksom będzie trudno utrzymać dotychczasowy pęd.

Niekończąca się opowieść o umowie handlowej między USA i Chinami gdzie tak naprawdę do końca nie mamy pojęcia o długoterminowych planach żadnej ze stron. Trump układając się z Chinami zapisze się do historii jako prezydent za czasów którego amerykańska gospodarka zakwitła. Chiny być może grają na czas aby przeczekać obecnego prezydenta w nadziei na kolejnego-mniej porywczego. Stany Zjednoczone „zaspały” i będzie niezwykle trudno powstrzymać jakże już zaawansowaną chińską ekspansję na całym globie.

Zignorowane wręcz zupełnie przez inwestorów napięcie na linii USA-Iran. Jak wspominałem jestem przekonany, że ten serial dopiero się rozpoczyna.

Rok prezydencki i potencjalnie olbrzymia zmienność jaka będzie towarzyszyć podczas wyborów.

Stymulowany przez rządowe instytucje rynek nie do końca żyje swoim życiem. Jest w pewnym sensie kontrolowany. Czego świadkami będziemy kiedy sprawa wymknie się spod kontroli?

Niestety teorie spiskowe muszę odłożyć na później i skupić się na obecnych wydarzeniach takich jak niesamowity, częściowy deal, który rzekomo będzie podpisany już w środę. I cierpliwie czekać na sygnał do rozegrania solidnego setupu, bo takiego rynku kupować nie zamierzam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Poziom blisko 16000, który czyni mnie ostrożnym przy próbach sprzedaży.

Pierwsze w bieżącym tygodniu wejście rynku kasowego na DAX, przyniosło przecenę sięgającą 140 punktów i można było odnieść wrażenie,...

Podobne artykuły