piątek, 26 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Czas na gorzkie życie? Ceny cukru odbijają od dna

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Jeszcze pod koniec sierpnia na światowych giełdach odnotowywaliśmy bardzo niskie ceny cukru. Kurs spadł poniżej psychologicznej bariery 10 centów za funt. Ostatnio tak niskie ceny obserwowaliśmy w 2008r. Czy nadszedł czas, aby trend spadkowy się odwrócił?

Nadeszła jesień, za oknem pogoda nie rozpieszcza. Sezon na ciepłe kapcie i gorącą herbatę możemy uznać za otwarty. Jednak nie każdemu smakuje gorzka herbata… Czas przyjrzeć się prognozom dla cen cukru.

Cukier – Miesięczny

Największym światowym producentem i eksporterem cukru jest Brazylia. W 2017 r wysłała za granicę 28 milionów ton słodkich kryształków, co stanowi 41% światowego eksportu i 16% światowej produkcji. Dla eksporterów dość istotny pozostaje kurs brazylijskiego reala, który determinuje do podnoszenie, lub obniżania cen. Do września real był mocno przeceniany. Doszedł do 4,20 reala za dolara, z okolic 3,30 pod koniec ubiegłego roku. Zatem dla Brazylijskich producentów eksport na zagraniczne rynki stawał się bardziej opłacalny. Wraz ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Brazylii i rosnącą popularnością prawicowego kandydata Jaira Bolsonaro kurs Brazylijskiej waluty umocnił się względem również silnego dolara o ponad 10%. Wygrana Jaira w wyborach może kontynuować ten trend.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Zatem krajowi producenci cukru w celu zabezpieczenia swoich zysków mogą zdecydować się na mniejszy eksport na rzecz większej sprzedaży na lokalnym rynku, bądź podwyżkę cen, aby zrekompensować sobie zmianę kursu waluty.

Kolejnym czynnikiem przemawiającym za wzrostami cen cukru wydaje się być Francja. Największy producent w Europie i trzeci eksporter na świecie podał, że rolnictwo doznało dużych strat wywołanych suszą. Na liście kilku roślin najbardziej dotkniętych niekorzystną pogodą wskazano buraka cukrowego.

Dodatkowo w Indiach (siódmy największy eksporter cukru na świecie) uprawy trzciny cukrowej zostały zaatakowane przez szkodniki. Może mieć to wpływ na zmniejszenie produkcji i eksportu również w tym kraju.

Zatem jak widać, w kilku krajach w bardzo dużym stopniu odpowiedzialnych za produkcję tego towaru doszło do dość istotnych wydarzeń, które mogą wywoływać presję na zmianę ceny cukru. Dodatkowo efekt nałożenie się tych czynników na siebie może potęgować nastroje na rynku.

Cukier – Dzienny

O tym, że realizacja zysków może zakończyć się w okolicach 12.80 pisaliśmy w październikowym raporcie towarowym. Strefa ta wynika z dwóch nakładających się na siebie czynników. Pierwszy z nich to historyczna reakcja na poziom 12.80. Kilkakrotnie inwestorzy reagowali na ten poziom, zarówno strona popytowa jak i sprzedażowa. Drugim czynnikiem jest wystąpienie dwóch diamentów na interwale dziennym:

Diamenty

Opisu teorii o diamentach na próżno szukać nawet w najciemniejszych zakamarkach internetu. Jest to teoria która powstała w wyniku przesiedzenia tysięcy godzin przed wykresami. A mówi ona tak:

“jeżeli na wykresie zobaczymy świecę otoczoną minimum dwiema świecami zarówno z lewej i prawej strony w innym kolorze niż środkowa, istnieje wysokie prawdopodobieństwo że cena w przyszłości będzie reagowała na to miejsce”

Przestudiujcie sobie wykresy na większym interwale (H4, D1) i zobaczcie skuteczność diamentów.

To co niepokoi inwestorów to fakt, że w ciągu ostatnich 2 miesięcy kurs wzrósł o ponad 40%. Pozostaje jednak pytanie, czy te obawy są na tyle silne, aby podbić cenę do poziomu 24 centów z września 2016r? A może są tak silne, aby ten próg pokonać? Na ten moment wydaje się, że strefa 12.80 powstrzymała spadki i kolejnym celem dla kupujących są okolice 15.00.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły