Cukier na nowych szczytach, kawa zmienia trend na spadkowy.

Ceny cukru na miesięcznym szczycie

To była znakomita sesja w wykonaniu cukru. Po słabym otwarciu tygodnia w poniedziałek, wtorek zaczął się dosyć niekorzystnie. Cukier spadł pierw do poziomu 12.26, co było przeceną o 16 centów w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia. Spadki dominowały przez pierwsze dwie godziny lecz prawdziwa euforia przyszła wraz z zamknięciem sesji europejskiej. Na wykresie godzinowym widać piękne momentum, które wraz z zdobywaniem kolejnych poziomów stale rosło. Sesja zamknęła się na nowym maksimum czyli na 12.52 i możliwe, że na jutrzejszym otwarciu wystąpi wzrostowa luka cenowa.

Z cukrem idzie wszystko zgodnie z założeniami (polecam prześledzić ten wątek) natomiast gorzej ma się sytuacja na kawie.

Kawa zmienia trend spadkowy

Ceny kawy przebiły poziomy minimum z ubiegłego tygodnia. Zgodnie z moim wczorajszym artykułem (który można zobaczyć pod tym linkiem), spadek poniżej 98 centów za funt miał być dla nas ostrzeżeniem, że rynek nie jest jeszcze gotowy do wzrostów. Dlaczego tak sądzę?

Nie jest to przecież moje widzi mi się. Każda analiza wykresów powinna pierw zaczynać się od analizy trendu i na tej podstawie można stwierdzić, że dzisiejszy spadek jest mocno niepokojący.

Trend spadkowy z definicji oznacza budowanie coraz niższych szczytów i coraz niższych dołków. Zobaczcie zatem na ten wykres.

  • HH – wyższy szczyt
  • HL – wyższy dołek
  • LH – niższy szczyt
  • LL – niższy dołek

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym było utworzenie niższego dołka (pierwsze LL na wykresie) w ubiegłym tygodniu lecz z definicji trendu wiemy, że potwierdzeniem trendu spadkowego jest utworzenie drugiego niższego minimum. Wtedy mamy do czynienia z sekwencją niższych dołków i szczytów dlatego to, co się stało w dniu dzisiejszym jest tak ważne z punktu widzenia dalszych losów cen kawy.

Wykres ewidentnie wskazuje na sekwencje nowych niższych dołków i szczytów co jest równoznaczne z trendem spadkowym. Pomimo tego, że pozycjonowanie inwestorów spekulacyjnych mocno się zmienia, wykres na razie nie pokazuje chęci wzrostów. To co chciałbym zobaczyć teraz na wykresie to utworzenie się minimum dwóch wyższych szczytów z jednym wyższym dołkiem. Na razie będziemy „tylko” obserwować to co się tam dzieje.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o