czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Lekcja 12: Co to jest analiza techniczna? Wprowadzenie do metod analizy rynku

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Chyba nie muszę nikomu mówić, jak ważne na giełdzie jest przewidywanie przyszłych kursów instrumentów finansowych. Umiejętność ta wynika z użycia różnych metod analizy rynku. Jeżeli chcesz profesjonalnie zająć się prognozowaniem cen w przyszłości, musisz zapoznać się z analizą techniczną.

Czym jest właściwie analiza techniczna?

Analizę techniczną możemy zdefiniować jako krótkoterminową analizę opłacalności podjęcia decyzji inwestycyjnej w instrumenty finansowe, która dokonywana jest na podstawie zmian cen, wartości obrotu, wielkości zleceń oraz różnych wskaźników technicznych. To najstarsza forma analizy rynku. Zapoczątkowana została już w XVII wieku przez japońskich handlarzy ryżu. W usystematyzowany sposób, metody tej analizy pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku.

Polega ona na historycznym badaniu zachowania rynku przy użyciu wykresów cen. Zwolennicy analizy technicznej uważają, że są w stanie z bardzo dużą skutecznością przewidzieć przyszłe trendy cenowe na podstawie zachowania ceny z przeszłości. Na wykresach można znaleźć pewne graficzne wzorce, które pozwalają prognozować przyszłe kształtowanie się cen.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Sama w sobie jest stosowana do krótkoterminowego prognozowania przyszłych kursów, czyli wtedy, gdy horyzont decyzji jest co najwyżej kilkumiesięczny, a częściej znacznie krótszy.

Podstawą analizy technicznej jest identyfikowanie na rynku pewnych wzorów zachowań, które cyklicznie pojawiają się na wykresach.

Co podstawowych narzędzi analizy technicznej zalicza się:

  • Formacje techniczne – określane na podstawie zachowania ceny na wykresie w przeszłości
  • Wskaźniki techniczne

Identyfikacja wzorców graficznych na wykresie według których kursy kształtowały się w przeszłości to właśnie formacje techniczne. Zwolennicy analizy technicznej twierdzą, że wzorce te mają tendencje do powtarzania się, a prawidłowe rozpoznanie właściwej formacji pozwala na określenie kierunku zmiany kursów w najbliższej przyszłości. Formacje techniczne można podzielić na dwa główne rodzaje: formacje kontynuacji trendu oraz formacje odwrócenia.

Ważnym jest tutaj fakt, że analiza techniczna nie bierze pod uwagę analizy kondycji, raportów finansowych czy danych makroekonomicznych. Chodzi tu tylko o dostrzeżenie sygnału wskazującego czy warto już kupić dany instrument, czy sprzedać.

Analiza techniczna zakłada, że cena wyprzedza w czasie wszystkie zjawiska ekonomiczne.

Historia lubi się powtarzać – identyfikacja wzorców

Przykład analizy technicznej

Podstawowe reguły analizy technicznej

  • Wszystkie zmiany cen są odzwierciedleniem czynników wpływających na cenę dlatego wystarczy analizować tylko ceny czyli skutek działania czynników a nie przyczynę. Cena dyskontuje wszystko.
  • Procesy występujące na rynku mają tendencje do powtarzania się w różnych okresach. Historia lubi się powtarzać
  • Nie ważne co wpływa na cenę. Ważny jest ruch a nie czynnik wpływający
  • Ruchy cen nie są przypadkowe

Cena dyskontuje wszystko

Twierdzenie to jest powiązane z teorią o efektywności rynku. Zgodnie z tą teorią (ang. efficient markets hypothesis – EMH) inwestorzy działają w oparciu o racjonalne podstawy, wskutek czego są w stanie w maksymalny sposób wykorzystywać wszystkie dostępne informacje.

Formalną definicję teorii rynku efektywnego przypisuje się E. Famie, który uznał, że „rynek, na którym ceny zawsze w pełni odzwierciedlają wszelkie dostępne informacje jest nazywany efektywnym oraz, że „ceny instrumentów finansowych w pełni odzwierciedlają całą dostępną informację”

Silna hipoteza rynku efektywnego zakłada, że aktualne ceny papierów wartościowych stanowią odzwierciedlenie wszelkich dostępnych informacji, zarówno publicznych, jak i niepublicznych.

Ruchy cen nie są przypadkowe

Podstawowa idea stosowania analizy technicznej wiąże się z pojęciem trendu oraz istnieniem wzorców zachowania się rynku. Inwestor używający analizy technicznej dąży do jak najszybszego rozpoznania panującego trendu i inwestycji zgodnie z jego kierunkiem. Najważniejszym celem badania wykresów jest rozpoznanie trendu w jego wczesnym stadium oraz dokonywanie transakcji w tym kierunku. Zakłada się, że kontynuacja trendu jest bardziej prawdopodobna niż jego odwrócenie. Ogólne zasady podejmowania decyzji przez inwestora są dosyć proste:

  • Inwestor kupuje, jeśli trend jest wzrostowy
  • Inwestor sprzedaje, jeśli trend jest spadkowy
  • Inwestor czeka, jeśli trend jest boczny

Przykład trendu bocznego

Przykład trendu bocznego

Wskaźniki techniczne

Wskaźniki techniczne zostały stworzone w celu identyfikacji pewnych stanów rynku  dzięki czemu możliwa jest diagnoza rynku oraz prognoza najbliższych zachowań tego rynku. Konstrukcja wskaźników oparta jest na cenie oraz informacji o obrotach. Są one stosowane w celu potwierdzenia sygnałów generowanych przez formacje techniczne.

Wskaźniki możemy podzielić na grupy takie jak wskaźniki trendu, zmienności, impetu czy siły rynku.

Zwolennicy analizy technicznej łączą formacje techniczne z wskaźnikami aby prawidłowo odczytać przyszłe zamiary rynku.

Podsumowanie

Analiza techniczna bada zachowanie się ceny, wolumenu oraz liczby otwartych pozycji w celu określenia aktualnych trendów cenowych. Odpowiada na pytanie kiedy kupić bądź sprzedać w krótkim horyzoncie czasowym. Koncentruje się głównie na tym, co aktualnie dzieje się na rynku a nie jakie są tego przyczyny. Mocnym plusem AT jest to, że może być zastosowana do kilku rynków jednocześnie.

Lekcja 13: Na czym polega analiza fundamentalna?

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły