poniedziałek, 6 grudnia, 2021

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Chwilowe schłodzenie nastrojów na giełdach. Ciekawa sytuacja na indeksie DAX

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Maciej Boruc
Maciej Boruc
Założyciel portalu PoznajRynek.pl. Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Wczorajsza sesja na niemieckim parkiecie przyniosła mocną wyprzedaż która swoim rozmiarem osiągnęła ponad 400 punktów licząc od dołka do szczytu. Czy ten ruch spadkowy zmienił coś w układzie technicznym na wykresie?

Sytuacja na DAX w środę

Zacznijmy od podsumowania wczorajszej sesji. Cała wyprzedaż akcji z niemieckiego parkietu miała miejsce w początkowej fazie wtorkowej sesji. Zobaczyliśmy przecięcie średnich EMA89 z EMA33 na interwale piętnastominutowym co sugerowało odwrócenie krótkoterminowego trendu na spadkowy.

Kolejna faza dnia przebiegała już pod dyktando kupujących. Im bliżej byliśmy sesji amerykańskiej, tym widmo spadków było mniejsze.  Patrząc na amerykańskie odpowiedniki, na próżno szukać tam takiej skali wyprzedaży. Co więcej, byliśmy świadkami przebicia poziomu 10 000 pkt na indeksie NASDAQ. Może to zasługa nadchodzącej decyzji FED (dziś, godzina 20:00 oraz 20:30) gdzie poznamy najnowsze projekcje ekonomiczne które zasygnalizują dalszy kierunek polityki na kolejne miesiące (więcej tutaj).

Do końca wczorajszej sesji pozostawaliśmy poniżej średniej kroczącej EMA89 z interwału m15 co sugerowało dalsze spadki.

Dzisiejsza sesja jednak wygląda już zupełnie inaczej. W nocy doszło do przebicia średniej oraz do kolejnego przecięcia średnich.

Taki układ wspiera pozycje długie, tym bardziej że na interwale godzinowym wciąż średnie wskazują na trend wzrostowy (ostatnie przecięcie średnich można było zaobserwować…. 18 maja).

Wraz z upływem dzisiejszej sesji będziemy najprawdopodobniej obserwować coraz mniejszą zmienność w oczekiwaniu na Fed.

DAX w dalszym ciągu w trendzie wzrostowym

Podsumowując indeks DAX, wczorajsza wyprzedaż zmieniła obraz techniczny lecz tylko na moment ponieważ dzisiaj wróciliśmy do tego co rynek serwował nam przez ostatnie 3 tygodnie. Wszystkie interwały rozpoczynając od pięciominutowego wskazują na utrzymanie trendu wzrostowego, a najważniejsze poziomy na dzisiaj to 12 644 (dolna krawędź korekty 1:1) oraz 12 628 (średnia EMA89 interwał H1). Przy tych rejonach kluczowa będzie reakcja kupujących.

 

 

 

 

 

 

Polecam zapoznać się w dzisiejszą transmisją na żywo gdzie w pełni omówiliśmy to co się dzieje na indeksach oraz niektórych innych instrumentach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Poziom blisko 16000, który czyni mnie ostrożnym przy próbach sprzedaży.

Pierwsze w bieżącym tygodniu wejście rynku kasowego na DAX, przyniosło przecenę sięgającą 140 punktów i można było odnieść wrażenie,...

Podobne artykuły