środa, 18 maja, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Cena ropy walczy o utrzymanie trendu spadkowego. Test korekty 1:1 i średniej kroczącej

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Maciej Boruc
Maciej Boruc
Założyciel portalu PoznajRynek.pl. Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Notowania amerykańskiej ropy WTI w ostatnim czasie spadają wręcz lawinowo. Przyczyna? Nadwyżka podaży na globalnym rynku ropy oraz koronawirus, który uderza w chińską gospodarkę (i nie tylko). Kiedy ten trend zostanie wyhamowany?

Cena ropy poniżej 50 USD po raz pierwszy od stycznia 2019

Obecny tydzień zaczęliśmy od pogłębienia spadków cen ropy. Pod koniec wczorajszej i na początku dzisiejszej sesji, ropa WTI była wyceniana nawet poniżej 50 USD za baryłkę. Ostatni raz tak niskie ceny widzieliśmy na początku 2019 roku.

Już w ubiegłym tygodniu staraliśmy się szukać miejsca do swoich pozycji Long. Szczegóły tutaj:

Niestety, piramida zakończyła się zamknięciem jej na zero. Kolejna próba została podjęta przy 52,40, co zakończyło się strzeleniem stop lossa 52,10. Trader musi być przygotowany na każdy możliwy scenariusz. Zrobienie nawet najlepszej analizy, jakby ona nie wyglądała, nie zawsze musi przełożyć się na zysk. Zaksięgowanie straty nie oznacza, że zrobiliśmy błąd. Wręcz przeciwnie. Dobrze postawiony stop loss powinien gwarantować nam dwie rzeczy:

  1. Chronić przed nadmiernymi stratami
  2. Informować, że nie mieliśmy racji co do identyfikacji trendu

Pierwszy punkt jest oczywisty. Postawienie stop lossa powoduje zamknięcie pozycji i postawienie nas w tryb obserwatora rynku przez co możemy na świeżo spojrzeć na sytuację rysującą się na wykresie.

Z drugim punktem już tak klarownie nie jest. Dobrze postawiony stop loss powinien nam dawać informację, że nie mamy racji do co kierunku rynku. Jeśli strzela nam stop loss, znaczy to że najprawdopodobniej rynek jest w odmiennym trendzie niż zakładamy.

Postawmy zatem tą hipotezę do sytuacji na ropie. Jeżeli wywaliło nas na stopie z pozycji long, nie szukamy na siłę kolejnych! Dajemy czas na „wyszalenie się” rynkowi i czekamy na kolejny, mocny sygnał wzrostowy. Dopóki takiego nie dostaniemy, rozgrywamy pozycje short.

Zobaczcie zatem gdzie znajduje się obecna cena ropy WTI na interwale H1

Już wielokrotnie wspominałem, że ropa jest instrumentem na której rewelacyjnie sprawdzają się metody oparte o geometrię 1:1 (równość korekt).

Porównałem tutaj ostatnie 2 korekty do tej, którą rynek nam zasponsorował podczas dzisiejszej sesji. Jako dodatkowe potwierdzenie zastosowałem średnią EMA50, która również znakomicie sprawdza się na tym rynku.

Jak na razie, nie ma co się bić z trendem. Dopóki cena spada, grajmy spadki. Respektowanie zasięgu ostatniej korekty przez rynek wskazuje, że trend ten trwa w najlepsze i nie ma co szukać na siłę wzrostów. Dopiero przełamanie zasięgu tych korekt oraz wybicie ponad średnią EMA50 będzie dla nas znakiem, że mamy do czynienia z powrotem popytu. Zakładany scenariusz zakłada ponowne zejście do minimum 49,64 USD za baryłkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Medium well, stopień przedświątecznego wysmażenia niedźwiedzi.

Święta za rogiem, zanim większość z nas odda się ich magii, wypada trochę postudiować. Co wydarzyło się na indeksach, dlaczego...

Podobne artykuły