piątek, 29 marca, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Cena palladu na najwyższym poziomie od początku sierpnia

Polecane

Dorota Sierakowska
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych, a także anglojęzycznego ebooka „Commodities Cheat Sheets”. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

Tegoroczny deficyt na globalnym rynku palladu

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

O ile notowania złota i srebra w ostatnich tygodniach sięgały kilkuletnich szczytów, to na rynku palladu strona popytowa była mniej aktywna. W tym tygodniu notowania palladu spokojnie rosną i poruszają się obecnie w okolicach 1480-1490 USD za uncję. To najwyższy poziom cen palladu od początku sierpnia br.

Spokojne wzrosty cen palladu w ostatnim czasie nie zmieniają jednak faktu, że w horyzoncie ostatnich kilku lat kruszec ten był niewątpliwie gwiazdą wśród metali szlachetnych. Notowania palladu systematycznie rosły w czasie, gdy ceny pozostałych kruszców poruszały się w przeciągających się konsolidacjach. Dopiero bieżący rok na rynku palladu przyniósł odreagowanie spadkowe i wyhamowanie kilkuletnich wzrostów.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Notowania palladu – dane dzienne

Cena palladu ma fundamentalne uzasadnienie wzrostów. Na globalnym rynku tego surowca już od ponad dekady regularnie pojawia się deficyt. Ten rok prawdopodobnie nie będzie wyjątkiem. Rosyjska spółka Norilsk Nickel (w skrócie Nornickel), będąca największym producentem palladu na świecie, oszacowała, że w 2019 r. światowy deficyt palladu wyniesie 600 tysięcy uncji. Jego główną przyczyną jest duży popyt na pallad ze strony branży motoryzacyjnej (metalu tego używa się przede wszystkim w produkcji katalizatorów samochodowych) oraz nienadążająca za nim produkcja.

W rezultacie, notowania palladu prawdopodobnie będą pozostawać pod presją kupujących. Temu scenariuszowi sprzyjają dobre ogólne nastroje na rynkach metali szlachetnych. Niemniej, warto pamiętać, że korelacja notowań palladu z cenami pozostałych szlachetnych kruszców w ostatnich latach spadała, a wykorzystanie palladu w przemyśle samochodowym sprawia, że jego ceny są podatne na nastroje dotyczące globalnej koniunktury.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Ceny bawełny w USA przy 3-letnich minimach

Ostatnie miesiące na rynku bawełny przynoszą przewagę sprzedających. Nie jest to jednak żadna nowość – spadkowa passa cen tego surowca trwa już od przełomu maja i czerwca 2018 roku. Notowania bawełny w Stanach Zjednoczonych jeszcze nieco ponad rok temu oscylowały w okolicach 90 centów za funt, podczas gdy obecnie poruszają się poniżej poziomu 60 centów za funt.

Głównym czynnikiem spychającym w dół ceny bawełny w USA są informacje na temat rozczarowująco niewielkiego popytu na ten surowiec. Wynikał on w dużym stopniu z konfliktu handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, który odbił się negatywnie na wzajemnym handlu bawełną. USA są bowiem jednym z największych producentów bawełny na świecie, podczas gdy Chiny są dominującym konsumentem.

Dopóki konflikt amerykańsko-chiński trwa, notowania bawełny mogą pozostawać pod presją podaży. Stronie popytowej na rynku bawełny nie pomogły nawet informacje zawarte w raporcie Departamentu Rolnictwa USA, pokazujące pogorszenie jakości uprawianego surowca w tym kraju. W poniedziałek instytucja ta podała, że 49% uprawianej w USA bawełny jest dobrej lub bardzo dobrej jakości, co oznacza spadek o 7 punktów procentowych w porównaniu do wcześniejszego tygodnia.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

Notowania bawełny w USA – dane dzienne

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Antyki, jak zacząć i na co zwracać uwagę przy inwestycji

Inwestowanie w antyki - jak zacząć? Inwestowanie w antyki to nie tylko pasja, ale również sposób na pomnażanie kapitału. W...

Podobne artykuły