poniedziałek, 6 grudnia, 2021

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Lekcja 11: Broker No Dealing Desk (STP i ECN)

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Maciej Boruc
Maciej Boruc
Założyciel portalu PoznajRynek.pl. Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Jak sama nazwa wskazuje, brokerzy No Dealing Desk (NDD) nie przekazują zleceń swoich klientów poprzez dział „weryfikacji” (Dealing Desk). W tym wypadku broker nie jest pośrednikiem pomiędzy klientem a rynkiem i nie ma żadnego wpływu na nasze zlecenia. Brokerów NDD możemy podzielić na model STP (Straight Through Processing) oraz ECN (Electronic Communication Network).

No Dealing Desk Broker

Brokerzy NDD są postrzegani jako przeciwieństwo modelu Market Maker. Zlecenia klientów są przyjmowane i wysyłane dalej do dostarczycieli płynności.

W tym modelu całkowicie wyeliminowany został konflikt interesów ponieważ broker nie ma możliwości ingerencji w zlecenia klientów.

Jak to wygląda w praktyce opisuje poniższy obrazek:

Model brokera no dealing desk ECN

Broker typu No Dealing Desk ma kilku dostarczycieli płynności, którzy na bieżąco dostarczają aktualne ceny kupna i sprzedaży kwotowanych instrumentów. Broker NDD wybiera najkorzystniejsze oferty od swoich dostawców i oferuje je swoim klientom na swojej platformie transakcyjnej.

Broker przetwarzając zlecenie od swojego klienta przekazuje je dalej do dostawcy, który w danej chwili oferował najlepsze warunki dla klienta. Z powodu istnienia wielu dostawców płynności, oferowane spready będą miały charakter zmienny, tj. będą zależeć od aktualnej zmienności rynkowej.

Zalety i wady No Dealing Desk

Zaletą tego typu rozwiązania jest niższy spread aniżeli w wypadku brokera funkcjonującego w modelu Market Maker. Brokerzy ECN nie pobierają wynagrodzenia z tytułu spreadu dlatego klientom oferowany jest spread rynkowy. Zwykle wynagrodzeniem brokera jest określona prowizja zależna od wolumenu zrealizowanych zleceń. Brokerzy w swoich tabelach ofertowych podają minimalne spready oraz procentową prowizję od 1 lota. Podsumowując, największym plusem tego brokera jest brak konfliktu interesów oraz niskie koszty transakcyjne.

Wadą tego typu brokera jest zmienny spread, który może okazać się bardzo uciążliwy w wyznaczaniu poziomów Stop Loss oraz Take Profit. Może zdarzyć się sytuacja, że na wykresie cena nigdy nie znalazła się na poziomie naszego Stop Lossa, a mimo to transakcja została zamknięta na stracie. Jest to spowodowane rozszerzaniem się spreadów, które w ekstremalnych sytuacjach mogą osiągać kilku krotność standardowego spreadu oferowanego w normalnych godzinach handlu. W przypadku brokerów NDD nie możemy liczyć na ochronę przed saldem ujemnym.

Lekcja 12: Co to jest analiza techniczna? Wprowadzenie do metod analizy rynku

1 KOMENTARZ

  1. I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and great user genial style and design, as well as the content. You’re an expert in this topic!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Please enter your name here

Najnowsze wpisy

Poziom blisko 16000, który czyni mnie ostrożnym przy próbach sprzedaży.

Pierwsze w bieżącym tygodniu wejście rynku kasowego na DAX, przyniosło przecenę sięgającą 140 punktów i można było odnieść wrażenie,...

Podobne artykuły