Analiza techniczna USDPLN i DAX na 10.07.2019

Sebastian Seliga, twórca bloga inwestycyjnego elliotFXtrader oraz analityk nr. 1 na polskiej wersji portalu TradingView serdecznie zaprasza na poranną analizę techniczną. W swoich opracowaniach skupia się głównie na falach Elliota, które są używane w synergii z pozostałymi narzędziami analizy technicznej.

Kurs dolara do złotówki (USDPLN) w istotnym miejscu na wykresie czterogodzinowym

Ze względu na dość oczywisty pięciofalowy impuls spadkowy obecny po wykonaniu przez kurs USDPLN szczytu na poziomie 3.8759, przyjrzymy się dziś scenariuszowi, w którym formacja Klina Kończącego na wyższych interwałach została już zakończona i rynek rozpoczął cykl spadkowy. W takiej sytuacji szczyt fali C, a co za tym idzie całej fali 2 korekty wyższego rzędu zostałby zakończony na poziomie 3.8759, więc pierwsza fala spadkowa powinna być impulsem. Tak też wynika z analizy kursu USDPLN na niższych interwałach czasowych, jak H4, gdzie ruch od 3.8759 do poziomu 3.7217 jest wyraźnie pięciofalowy. Zatem odbicie wzrostowe z poziomu 3.7217 jest korektą lokalną i nie powinno wybić szczytu na 3.8739. Fala spadkowa została oznaczona jako fala 1 wyższego rzędu a fala wzrostowa ABC jako korekta fali 2 wyższego rzędu. Jak do tej pory forma tej korekty jest nieregularna i zakończyła się tuż poniżej poziomu 61% zniesienia Fibonacciego. Szczyt został wykonany na poziomie 3.8123, a ponadto rynek wyrysował również formację świecową Spadającej Gwiazdy, która zapowiada, że kurs USDPLN może zacząć się odwracać. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że nieco ponad poziomem 3.8123 jest strefa oporu składająca się z poziomu zniesienia Fibonacciego na 3.8172 oraz kolejnego poziomu oporu na 3.8199, będzie to więc twardy orzech do zgryzienia dla byków, o ile będą miały potrzebę kontynuacji korekty wzrostowej.

Indeks DAX domyka lukę wzrostową zgdnie z planem

Na koniec jeszcze dwa słowa o niemieckim indeksie DAX. Zgodnie z wcześniejszą analizą indeks szerokiego rynku niemieckiego zanurkował poniżej poziomu 12 464 punktów po to, by domknąć lukę wzrostową zlokalizowana między poziomami 12 399 – 12 464, a nawet wykonał lokalny dołek na poziomie 12 349. Jest to część fali (iv) wyższego rzędu, czyli spodziewanej przez nas korekty spadkowej. W takim wypadku najważniejszym obecnie poziomem z punktu widzenia teorii fal Elliotta jest szczyt fali (i) wyższego rzędu na 12 223, gdyż jego naruszenie spowoduje zmianę licznika falowego z impulsywnego na korekcyjny, dlatego też warto mieć ten poziom na uwadze.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o