poniedziałek, 27 marca, 2023

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Analiza sygnałów rynkowych

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Trading swoją popularność we współczesnym świecie zawdzięcza możliwości generowania wysokich zysków, w krótkim czasie – szczególnie, jeśli handlujemy z wykorzystaniem dźwigni finansowej, za pomocą kontraktów CFD. Dzięki temu zawód ten nie wymaga nawet dużych nakładów finansowych na start i jest dostępny w zasadzie dla każdego.

Kluczem do sukcesu jest właściwie zbudowany system handlowy. Jego nieodłącznym elementem – jest oczywiście analiza. Dany wykres możemy analizować zarówno pod kątem technicznym, mając do wyboru bardzo szeroki zakres narzędzi i uznanych metodologii, jak i fundamentalny, gdzie po prostu bazujemy na informacjach na temat interesującego nas aktywa bazowego.

Co jednak, jeśli zbudowana przez nas strategia nie przynosi oczekiwanych rezultatów i nie wiemy jaki wykonać dalszy krok? Wtedy z pomocą mogą przyjść nam sygnały rynkowe. Na czym one polegają? Na co musimy uważać, stosując sygnały rynkowe? Odpowiedzi na te pytania zostaną zaprezentowane poniżej:

Sygnały rynkowe – podstawowe informacje Sygnały rynkowe

Sygnały rynkowe to wskazówki mówiące o tym, kiedy dokonać transakcji kupna lub sprzedaży na danym instrumencie finansowym. Można je też postrzegać jako ostrzeżenia dla inwestorów, informujące o tym, kiedy powinni wykonać ruch w związku z daną transakcją na rynku.

Sygnały rynkowe powinny być dostarczane przez doświadczonych traderów lub wyspecjalizowane firmy. Alerty o tym, że pojawiła się okazja do wejścia w pozycji lub sugestia by ją zamknąć są przekazywane za darmo (na przykład przez brokerów) lub za opłatą (przez zewnętrzne firmy lub traderów tym się zajmujących). Sygnały rynkowe są dostarczane w czasie rzeczywistym w odpowiedzi na to, co w danej chwili dzieje się na danym instrumencie inwestycyjnym.

Wraz z wysłaniem takiego sygnału ich dostawcy przekazują informacje o poziomie kupna lub sprzedaży danego instrumentu oraz o odpowiednich poziomach take profit i stop loss. Niektórzy dostawcy dodatkowo wysyłają uzasadnienie swojej decyzji stosowną analizą.

Rodzaje sygnałów rynkowych

Sygnały rynkowe możemy podzielić na kilka sposobów. Przede wszystkim warto jednak wyróżnić sygnały sterowane ręcznie i generowane automatycznie.

Pierwsze z nich są efektem pracy tradera, który analizuje wykres w celu znalezienia sygnałów do podjęcia decyzji. Mowa tu więc o tradingu manualnym bazującym na indywidualnej strategii dostawcy sygnałów, w której często znajdziemy elementy analizy fundamentalnej.

Z kolei sygnały rynkowe generowane automatycznie wysyłają traderowi alerty o okazji do zawarcia transakcji. Tego typu sygnały bazują na algorytmach (robotach tradingowych) opartych wyłącznie o analizę techniczną.

Największą przewagą sygnałów automatycznych jest fakt, że roboty tradingowe są w stanie przeanalizować o wiele więcej informacji niż osoba fizyczna, która przetwarza dane ręcznie. Ponadto, są one wysyłane dokładnie w momencie ich wygenerowania przez program, czyli w ułamku sekundy, bez żadnego opóźnienia.

Gdzie szukać sygnałów rynkowych?

Na rynku istnieje wielu globalnych dostawców, którzy specjalizują się w wysyłaniu sygnałów rynkowych. Profesjonalne firmy tradingowe przeważnie działają tak, by oferować dwa rodzaje sygnałów – generowane automatycznie i ręcznie.

MT4/5 Platfroma MetaTrader 5

Zdecydowanie największą liczbę sygnałów tradingowych – oczywiście płatnych – znajdziemy na platformach handlowych MetaTrader 4 i MetaTrader 5. Mowa tutaj zarówno o sygnałach generowanych automatycznie jak i manualnie, oferowanych zazwyczaj przez indywidualnych traderów.

Społeczności traderów

Ponadto, sygnały rynkowe są dostarczane za pośrednictwem popularnych komunikatorów lub grup na portalach społecznościowych. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywaną platformą w tym celu jest Telegram. Dlaczego?

Otóż, Telegram bardziej koncentruje się na prywatności niż inne komunikatory. Można także w łatwy sposób użyć zautomatyzowanych narzędzi do przesyłania wiadomości – opcje są zdecydowanie lepsze, niż to, co można uzyskać korzystając z konkurencyjnych kanałów komunikacyjnych, takich jak Discord czy WhatsApp. Dodatkowo, traderzy mogą tutaj korzystać z protokołów RSS i automatycznych botów, aby przekazywać sygnały handlowe i udostępniać je członkom swoich grup.

Grupy sygnałowe dzielą się podstawowo na grupy otwarte – które są w pełni darmowe, oraz grupy premium – gdzie za dostęp do sygnałów trzeba płacić abonament. Zdarza się jeszcze trzecia rodzaj grupy – częściowo otwartych. Są to rozwiązania docelowo płatne, lecz z bogatym zakresem darmowych opcji.

Brokerzy

Ponadto, również wielu popularnych brokerów za darmo dostarcza swoje własne sygnały rynkowe. Informacje o nich znajdziemy zazwyczaj na stronie internetowej danego podmiotu.

Sygnały rynkowe a oszustwa

Rynek usług tradingowych jest z roku na rok coraz większy. Przybywa na nim różnego rodzaju podmiotów i traderów specjalizujących się w wysyłaniu sygnałów. Niestety, ostatnie lata pokazały, że liczba przypadków, gdzie dostawcy sygnałów okazali się oszustami mówiąc, że można bardzo szybko się wzbogacić kopiując ich transakcje, wyraźnie wzrosła.

W praktyce nie każdy dostawca sygnałów to ekspert, który wydaje rekomendacje na podstawie pełnoprawnych i rzetelnych analiz lub zbudowanego przez siebie skutecznego systemu analizy technicznej.

Na tym rynku trafiają się również typowi osoby kradnące sygnały, które zostały opublikowane gdzie indziej i pobierające abonament za nielegalne kopiowanie czyjejś pracy (niezależnie czy mówimy tu o sygnałach generowanych automatycznie czy ręcznie).

Celowe dostarczanie fałszywych sygnałów

Niestety, wiele grup oferujących dostarczanie sygnałów rynkowych (zazwyczaj grup otwartych) zostaje założona w celu tworzenia rekomendacji, dzięki którym traderzy wcale nie osiągną zysku, lecz stratę. Dotyczy to przede wszystkim handlu na niszowych kryptowalutach lub akcji spółek o niskiej płynności. Dlaczego mamy do czynienia ze zjawiskiem dostarczania fałszywych sygnałów? Pump and dump

Najczęściej w grę wchodzi tutaj manipulacja pump and dump, czyli zmowa, w ramach której grupa osób współpracuje przy sztucznym zawyżaniu wartości danego instrumentu inwestycyjnego.

W przypadku tej manipulacji osoby z danej grupy sygnałowej otrzymują alert o kupnie danego aktywa z nierealnym poziomem realizacji zysku. Dostawcy sygnałów otworzyli natomiast swoją pozycję kupna nieco wcześniej, gdy jej cena była niższa. Następnie osoby odpowiedzialne za wygenerowanie sygnału zamykają swoją transakcję kiedy uda im się zwrócić wystarczająco dużo uwagi inwestorów.

W takich sytuacjach to tylko liderzy grup zazwyczaj zyskują, a większość mniejszych uczestników tego procederu ponosi stratę. Wielu z nas z całą pewnością kojarzy ten zabieg z filmu “Wilk z Wall Street”, który był opartą na faktach historią osławionego manipulatora giełdowego, wydającego fałszywe rekomendacje swoim klientom – Jordana Belforta.

Jak znaleźć dobrego dostawcę sygnałów rynkowych?

Syngały na platformach MT4/5

Wiele pomocnych informacji na temat danego dostawcy możemy znaleźć na jego stronie profilowej na platformie MetaTrader 4 lub MetaTrader 5 w zakładce “sygnały” – o ile oczywiście oferuje on na tej platformie swoje usługi. Dowiemy się tam na czym w ogóle polega strategia danego dostawcy.

Znacznie więcej informacji znajdziemy jednak na specjalnej witrynie MQL5. Po pierwsze, poznamy tam wyniki danego dostawcy przy stosowaniu danej strategii. Dowiemy się:

  • Ile wynosi jego procentowy zysk lub strata
  • Jak długo przeprowadza transakcje bazując na danym systemie
  • Ile wynosi średni czas trzymania pozycji
  • Jaka jest jego średnia tygodniowa liczba transakcji
  • Ile wynosi liczba zarejestrowanych subskrybentów usługi sygnału transakcyjnego
  • Ile wynosi indeks skuteczności danego dostawcy, według firmy MetaQuotes
  • Jaki jest procent jego zyskownych transakcji, a jaki stratnych
  • Jaki jest procent transakcji dokonanych automatycznie, za pomocą narzędzia Expert Advisor.Analiza raportów finansowych spółki

Jak zatem widzimy, w ten sposób uzyskujemy dostęp w zasadzie do wszystkich najistotniejszych informacji, które powinny nam skutecznie pomóc w wyborze najlepszego dla nas dostawy sygnałów tradingowych.

Pozostałe sygnały rynkowe

Co natomiast w przypadku dostawców sygnałów rynkowych na innych platformach, w tym przede wszystkim na grupach sygnałowych? Zacznijmy od ich odpowiedniej weryfikacji. Na początek warto zapytać takiego dostawcę sygnałów o jego strategię oraz o to, czy posiada wyniki historyczne zweryfikowane przez brokerów lub platformy MetaTrader 4 i 5. Jeśli tak, to poprośmy o ich przesłanie.

Na koniec, przed podjęciem decyzji najlepiej zapytać o możliwość darmowego okresu próbnego. Chodzi tutaj o to, że przez jakiś czas – najczęściej 14 dni – będziemy otrzymywać sygnały za darmo, a dopiero później podejmiemy decyzję czy chcemy subskrybować tę usługę.

Ponadto, w każdym przypadku bez wyjątku, powinniśmy zacząć stosować dostarczane nam sygnały na koncie demo, aby samodzielnie się przekonać, że rzeczywiście są skuteczne. Wdrożenie tego rozwiązania do rzeczywistego tradingu powinno nastąpić dopiero po pewnym czasie, gdy zyskamy pewność, że są one naprawdę pomocne.

Czy zatem warto korzystać z sygnałów rynkowych?

Nie jest żadną tajemnicą, że na rynku znajdziemy wiele sygnałów transakcyjnych, które skutecznie potrafią nam ułatwić generowanie zysków. Dzięki nim możemy mieć w zasadzie natychmiastowy dostęp do wszystkich kluczowych informacji dotyczących tego, co dzieje się na danym wykresie, bez samodzielnego śledzenia wszystkich wieści i przeprowadzania analizy technicznej danego instrumentu inwestycyjnego.

Należy mieć jednak świadomość, że sygnał rynkowy jest tylko nieoficjalną rekomendacją, a nie wezwaniem do działania “na ślepo”, więc na jego podstawie należy zawsze przeanalizować sytuację na danym wykresie samodzielnie i ocenić czy dane wejście będzie słuszne również z punktu widzenia stosowanego przez nas systemu tradingowego.

Dostawcy sygnału absolutnie nie są tutaj odpowiedzialni za generowanie przez nas zysków lub ponoszenie strat, w końcu to do nas zawsze należy ostateczna decyzja. Nie zmienia to oczywiście faktu, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować cieszące się odpowiednią renomą sygnały rynkowe, i przekonać się samodzielnie jak to rozwiązanie działa w praktyce. Bogaty inwestor

W pierwszej kolejności najlepiej zacząć jednak od darmowych rozwiązań oraz tych, które oferują okres próbny, aby zobaczyć czy wykorzystywania tego typu sygnałów w naszym tradingu nam w ogóle odpowiada, czy może zdecydowanie bardziej preferujemy skupienie się na samodzielnej analizie rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Poważne problemy Deutsche Banku – będzie powtórka z Credit Suisse?

Gdy uspokoiła się sytuacja wokół Credit Suisse, wyszły na jaw problemy Deutsche Banku. W piątek w pewnym momencie akcje...

Podobne artykuły