czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Amortyzacja – co to jest i jak działa?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Amortyzacja to pojęcie określające koszt zużywania się środków trwałych (np. maszyn, urządzeń technicznych) oraz wartości niematerialnych i prawnych (np. licencje, patenty, wzory). To zużywanie się może następować na skutek eksploatacji, a może też być skutkiem postępu technologicznego.

Jak działa amortyzacja?

Jeśli firma zakupuje środki trwałe, to zgodnie z prawem nie może ich bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Konieczne jest umieszczenie w ewidencji środków trwałych, a następnie odliczanie kosztów wraz z zasadami amortyzacji.

Wyróżniamy różne metody amortyzacji, m.in.:

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania
  • Amortyzacja liniowa — zakłada się tu, że środek zużywa się równomiernie przez cały okres eksploatacji. Jest to najprostszy i najczęściej wykorzystywany rodzaj amortyzacji. Polega ona na oszacowaniu, przez jak długi czas będzie się korzystać ze środka trwałego, a następnie podzielić jego wartość przez liczbę miesięcy.
  • Metoda degresywna — zakłada się tu, że początkowo środek trwały traci na wartości szybciej, dzięki temu w początkowym okresie korzystania z niego można włączyć większą część wartości środka trwałego w koszty.
  • Amortyzacja progresywna — zakłada się tutaj, że z czasem koszty eksploatacji środka trwałego się zwiększają (np. maszyna wymaga tym więcej napraw, im jest starsza), przez co na początku koszty są mniejsze, a z czasem rosną.
  • Amortyzacja naturalna — ma odzwierciedlać zużycie środka trwałego, obliczając ją wykorzystuje się to ile urządzenie pracuje (np. ile godzin, ile sztuk produktów wytworzy) i na tej podstawie obliczana jest kwota amortyzacji.

Wybranie rodzaju amortyzacji zależy w dużej mierze od regulacji prawnych — nie każde państwo daje możliwość skorzystania z każdego rodzaju amortyzacji. Przykładowo w Polsce możemy skorzystać z amortyzacji liniowej oraz degresywnej. Ponadto, jeśli wartość netto zakupionych środków trwałych nie przekracza 10 000 zł, to mogą one zostać rozliczone w ramach jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły