czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Lekcja 27: Wstęgi Bollingera – strategia inwestycyjna dla każdego tradera

Polecane

Maciej Boruc
Maciej Boruc
Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Wstęgi Bollingera (ang. Bollinger Bands) to niezwykle popularne narzędzie analizy technicznej stworzone przez Johna Bollingera w latach 80. XX wieku. Wskaźnik ten można wykorzystać dla określania, kiedy rynek jest wykupiony lub wyprzedany. Wielu doświadczonych traderów choć raz w życiu użyło tego narzędzia do analizy wykresów w celu stworzenia strategii opierającej się na ruchu od bandy do bandy. W tym artykule przyjrzymy się czym są wstęgi Bollingera, z czego się składają oraz jak je wykorzystać w tradingu.

Czym są wstęgi Bollingera?

Wstęgi, jak sama nazwa wskazuje, to dwie linie tworzące kanał wokół średniej ceny. Linie te (wstęgi) umieszcza się w odległości dwóch odchyleń standardowych od średniej, zwykle dwudziestodniowej.

Elementy wskaźnika:

  • Górna wstęga – średnia 20 okresowa minus dwa odchylenia
  • Dolna wstęga – średnia 20 okresowa minus dwa odchylenia
  • Średnia 20 okresowa
Wstęgi Bollingera na wykresie
Wstęgi Bollingera na wykresie

Sięgając do definicji odchylenia standardowego możemy przeczytać, że przedstawia ono rozproszenie wokół wartości średniej. Przy zastosowaniu wartości domyślnych wstęgi (średnia 20 okresowa, 2 odchylenia standardowe), 95% cen powinno znaleźć się pomiędzy dwiema wstęgami.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania
Ilustracja reguły trzech sigm
Zastosowanie reguły dwóch sigm na wykresie cen
Zastosowanie reguły dwóch sigm na wykresie cen

Parametry wstęg możemy w dowolny sposób modyfikować. Powyższe (2 odchylenia, średnia 20 okresowa) są standardowe ale w opisywanych strategiach możemy spotkać się z np. odchyleniem 2,5 czy nawet 3 oraz innymi okresami średniej kroczącej.

Interpretacja wstęg Bollingera

Wstęgi Bollingera informują nas kiedy ceny nazbyt oddaliły się od swojej średniej przez co jesteśmy w stanie odczytywać:

  • kiedy trend będzie kontynuowany bądź nadejdzie jego odwrócenie,
  • kiedy mamy do czynienia z konsolidacją,
  • kiedy oczekiwać zwiększonej zmienności,
  • kiedy cena osiągnie potencjalny szczyt bądź dołek.

Wstęgi są wskaźnikiem dynamicznym i są mocno powiązane ze zmiennością. W miarę wzrostu zmienności na rynku, wstęgi będą się rozszerzać od średniej ceny. I na odwrót, wraz z mniejszymi wahaniami cen, wstęgi będą się zwężać.

Kiedy wstęgi są od siebie oddalone dużo bardziej niż zwykle, jest to bardzo często sygnał do odwrócenia trendu.

Rozszerzenie się wstęg Bollingera
Rozszerzenie się wstęg Bollingera było sygnałem do zmiany trendu

Jeśli zauważymy, że odległość pomiędzy wstęgami zmniejsza się, może to oznaczać powrót zmienności i większy ruch trendowy.

Zwężenie się wstęg Bollingera
Zwężenie się wstęg Bollingera było sygnałem do powrotu większej zmienności i sporego ruchu

Jak używać wstęg Bollingera?

Książkowe podejście do tego wskaźnika zakłada, że jeśli ceny docierają do górnej lub dolnej wstęgi, rynek jest wykupiony bądź wyprzedany.

Wstęgi Bollingera mogą posłużyć do prognozy miejsc ekstremalnych na wykresie cen
Wstęgi Bollingera mogą posłużyć do prognozy miejsc ekstremalnych na wykresie cen

Preferujemy jednak inną interpretację tego wskaźnika. Najprostszym i przynoszącym lepsze efekty sposobem wykorzystania wstęg jest traktowanie ich jako poziomy docelowe.

Jeśli na rynku dominuje trend wzrostowy, cena powinna znajdować się powyżej średniej kroczącej 20 okresowej, a rynek nie powinien w ogóle się do niej zbliżać. Jeśli jednak cena przetnie średnią 20 okresową dołem, to jest to jasny sygnał na słabnięcie trendu wzrostowego i możliwy dalszy ruch w dół. W tym przypadku, dolna wstęga staje się poziomem docelowym.

W silnym trendzie spadkowym, cena powinna znajdować się w obszarze pomiędzy dolną wstęgą a średnią kroczącą. Rynek wtedy nie powinien przekraczać średniej kroczącej od dołu i zamykać się powyżej niej. Przecięcie średniej od dołu ostrzega o możliwej zmianie trendu na wzrostowy, a poziomem docelowym staje się górna wstęga.

Zobacz spis wszystkich lekcji Forex

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

2 KOMENTARZE

  1. Thanks for the good writeup. It if truth be told was a amusement account it. Glance complex to far added agreeable from you! However, how can we be in contact?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły