Kurs akcji Walmart Inc. wybił mocno do góry po tym jak spółka zaraportowała najlepsze wyniki w świątecznym kwartale od lat.  Firma pozytywnie zaskoczyła inwestorów mocno rozczarowanych odczytem sprzedaży detalicznej w USA w grudniu. Jak wiadomo sprzedaż spadła o 1,2% w grudniu w porównaniu z listopadem, co było najgorszym świątecznym odczytem od 2009 roku. Dlatego też 4,2% wzrost porównywalnej sprzedaży w sklepach Walmarta w USA  w IV kwartale, o 1% wyższy niż oczekiwania analityków, uspokoił obawy co do perspektyw sektora handlu detalicznego w 2019 roku.

Po ogłoszeniu tych wyników akcje spółki wybiły na dzisiejszym otwarciu handlu o 3,9% do góry, do poziomu najwyższego od 2 miesięcy. Osiągnięty dziś poziom 104 dolarów oznacza ponad 11% wzrost od początku roku. Wzrost kursu może teraz napotkać barierę w postaci listopadowego szczytu na poziomie 106 dolarów, natomiast ewentualne zejście poniżej poziomu 100 dolarów oznaczałoby negację dzisiejszego wybicia.

Kurs akcji Walmart Inc.

Walmart przejmuje klientów toys “R” US

Walmart zrobił duży krok, by przyciągnąć w okresie świątecznym byłych klientów upadłej w zeszłym roku sieci sklepów dla dzieci Toys “R” Us, zwiększając swój asortyment zabawek o 40 procent w Internecie i organizując tysiące wydarzeń w swoich sklepach, w których dzieci mogły testować zabawki. To posunięcie okazało się skuteczne, ponieważ zabawki pomogły zwiększyć sprzedaż, powiedział dyrektor finansowy Brett Biggs na dzisiejszej konferencji wynikowej. Odmówił on ujawnienia konkretnej wartości sprzedaży zabawek, ale powiedział, że ogólna sprzedaż towarów – zawierających oprócz zabawek min. odzież, elektronikę, oraz produkty dekoracji wnętrz – wzrosła w ostatnim kwartale roku średnio o ponad 5%.

Natomiast sprzedaż internetowa wzrosła aż o 43% dzięki znacznemu wzrostowi asortymentu marek oraz szybko rosnącej popularności zakupów spożywczych online. To był też pierwszy sezon świąteczny dla na nowo przeprojektowanej witryny internetowej sklepu.

Cła na chińskie towary mogą zahamować wzrost kursu

W raporcie jednak pojawiły się też niepokojące inwestorów oznaki. Wzrost sprzedaży spowodowały głównie wyższe ceny a nie zwiększona ilość kupujących. Również marża zysku nieznacznie spadła ze względu na wzrost kosztów transportu i robocizny. Na rentowności spółki ciąży również ciągła ekspansja handlu elektronicznego, gdyż sprzedaż internetowa zapewnia niższą marżę niż tradycyjna sprzedaż sklepowa. Nad dalszym wzrostem kursu spółki może również ciążyć ryzyko spadku popytu konsumenckiego w tym roku, szczególnie w przypadku wprowadzenia wyższych ceł na chińskie towary, co zmusiłoby sklepy do podniesienia cen produktów.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o