niedziela, 16 stycznia, 2022

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Raport towarowy 30.10.2018 – Pszenica, Kukurydza, Soja

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Maciej Boruc
Maciej Boruc
Założyciel portalu PoznajRynek.pl. Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Pszenica

Pszenica w zeszły piątek odnotowała największy dniowy wzrost od zeszło dwóch miesięcy po informacji, że Egipt – największy globalny nabywca zbóż – kupił amerykańską pszenicę po raz pierwszy od sezonu 2016/17. Z reguły Egipt sprowadza ten towar z Rosji, lecz lokalne susze, które zmniejszyły tamtejsze zbiory i decyzja o przeznaczeniu większej ilości pszenicy na rynek krajowy wywołały obawy o niedobór tego towaru. Dodatkowo w ten sam dzień pojawiły się doniesienia o suszy, która spowodowała poważne straty w plonach pszenicy w Australli.

Ostatni raport CFTC opublikowany 23 października pokazał, że spekulanci ograniczali swoje pozycje długie i zwiększali pozycje krótkie.

Chicago – Pszenica SRW bez opcji: pozycja long -5 629, pozycja short +8 142. Netto spekulanci w tym tygodniu zwiększyli pozycje short o 13 771 kontraktów.

Skumulowana pozycja to short netto 30 023 kontraktów.

Z punktu technicznego, pszenica jest nadal w trendzie spadkowym. Po wyjściu z konsolidacji między 525 a 505, sprzedającym udało się wyznaczyć nowy niższy dołek na wykresie. Wczoraj zamarkowany został nowy niższy szczyt na poziomie 513. Nie jest to miejsce losowe, ponieważ w tym miejscu przebiega linia trendu wzrostowego. Wydaje się, że dopóki poziom 525 jest oporem, pszenica ma szansę na wyznaczenie kolejnego niższego dołka.

Kukurydza

Według najnowszego raportu o plonach USDA, zbiory amerykańskiej kukurydzy przebiegają sprawniej niż oczekiwano co jest pokłosiem poprawy pogody w USA. Raport pokazuje zebranie 63% plonów. Z drugiej strony mamy bardzo silną sprzedaż eksportową.

Ostatni raport CFTC opublikowany 23 października pokazał, że spekulanci ograniczali swoje pozycje krótkie i zwiększali pozycje długie

Chicago – Kukurydza bez opcji: pozycja long +158, pozycja short -6 487. Netto spekulanci zwiększyli w tym tygodniu pozycje long o 6 645 kontraktów

Skumulowana pozycja to long netto 27 903 kontraktów.

Z technicznego punktu widzenia cena kukurydzy zaczęły odbijać od 360 USc/b. Jest to niezwykle istotny poziom z punktu widzenia kupujących. Jego przełamanie oznaczałoby wyznaczenie nowego niższego dołka, co nowo powstały trend wzrostowy. Obecnie to co kupujący chcieliby zobaczyć na wykresie, to atak na nowy szczyt ponad 377.

Soja

W raporcie USDA o plonach w USA można przeczytać o równie sprawnych zbiorach w przypadku soi. Raport pokazuje zebranie 72% plonów co jest wynikiem lepszym od prognoz, lecz znacznie niżej od pięcioletniej średniej dla tego okresu wynoszącej 81%.

Ostatni raport CFTC opublikowany 23 października pokazał, że spekulanci ograniczali swoje pozycje długie i zwiększali pozycje krótkie.

Chicago – Soja bez opcji: pozycja long -2 078, pozycja short +6 089. Netto spekulanci zwiększyli pozycje short o 8 167 kontraktów.

Skumulowana pozycja short to 39 279 kontraktów.

Z punktu widzenia technicznego, soja jest w głębokim trendzie spadkowym. Patrząc na duży interwał, wyznaczenie niższego szczytu 16 października powinno przynieść atak na poziomy poniżej 810.

Przyglądając się sytuacji bliżej, 25 października czyli w piątek mieliśmy wyznaczenie nowego niższego dołka co skutkuje skanibalizowaniem setupu wzrostowego. Oporem jest poziom 889 i dopóki nie on przełamany, sprzedający będą dominować na wykresie z szansą na atak na kolejne wsparcia – 832 oraz 810.

Wszystkie dane pochodzą z serwisu https://www.quandl.com/ i są opracowaniem raportów Commodity Futures Trading Commission (CFTC)

Zachowanie zbóż przez ostatnie 5 dni

Niebieski pszenica, zielony kukurydza, żółty soja.

 

Przypominam, że następny raport CFTC zostanie opublikowany już dziś wieczorem!

Najnowsze wpisy

Medium well, stopień przedświątecznego wysmażenia niedźwiedzi.

Święta za rogiem, zanim większość z nas odda się ich magii, wypada trochę postudiować. Co wydarzyło się na indeksach, dlaczego...

Podobne artykuły