piątek, 3 maja, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Obrót wierzytelnościami – czym jest i jak on wygląda?

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Obrót wierzytelnościami pozwala na zwiększenie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Może to mieć zarówno realny wpływ na kondycję firmy, jak i poprawiać jej wskaźniki.

Czym jest obrót wierzytelnościami?

Obrót wierzytelnościami to pojęcie dotyczące obrotu w celu poprawy płynności finansowej. Wykorzystuje się tu fakt, że wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść na osobę trzecią zobowiązanie. Wyjątkiem są sytuacje, w których:

  • Jest to sprzeczne z ustawą
  • Jest to sprzeczne z zastrzeżeniami umownymi
  • Nie pozwalają na to właściwości zobowiązania

Wraz z przeniesieniem wierzytelności na nabywcę przechodzą zarówno prawa, jak i obowiązki. Do praw możemy zaliczyć m.in. roszczenia o zaległe odsetki, natomiast do obowiązków wszelkie zarzuty dłużnika, które miał wobec poprzedniego wierzyciela.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Jak wygląda obrót wierzytelnościami?

Każdy podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą, może wziąć udział w obrocie wierzytelnościami. Jednocześnie są firmy specjalizujące się w takiej działalności, zajmują się one faktoringiem. Są to przedsiębiorstwa, których działalność skupia się na nabywaniu wierzytelności. Oczywiście również inne rodzaje podmiotów biorą udział w tym rynku. Są to np. agencje detektywistyczne, wywiadownie gospodarcze, czy też giełdy obrotu wierzytelnościami.

W najprostszej formie obrót wierzytelnościami może wyglądać następująco:

Firma X posiada należności od dłużników, którzy są jej winni 1 000 000 zł. Ze względu na zaległości ma problemy z płynnością finansową, dlatego postanawia sprzedać wierzytelności. Firma Y kupuje je za kwotę 650 000 zł. Dzięki temu firma X zyskuje pieniądze dające jej płynność finansową, natomiast firma Y ma wierzytelności. Jeśli uda się jej ściągnąć należności, to osiąga również zysk.

Na podobnych zasadach można sprzedawać wierzytelności przyszłe, do których prawa powstaną w przyszłości np. po upływie konkretnego terminu lub gdy wystąpią określone warunki. Podczas obrotu wierzytelnościami kluczowe jest poprawne oznaczenie stron, jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, to umowa nie dojdzie do skutku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły