środa, 24 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Obligacje oszczędnościowe USA

Polecane

Poznaj Rynek
Poznaj Rynek
Poznajrynek.pl to portal finansowy z zakresu inwestycji. Znajdziesz tutaj wszystko co dotyczy szeroko rozumianych finansów – świeże wiadomości, opisy strategii, posty edukacyjne, analizy rynku Forex, akcji i towarów. Doskonale rozumiemy, że zebranie wszystkich istotnych informacji zabiera nam cenny czas i w efekcie podejmujemy gorsze decyzje. Dlatego z myślą o Tobie i tysiącach innych osób, PoznajRynek.pl daje możliwość łatwego śledzenia i zrozumienia tego, co się dzieje na rynkach.

Obligacje oszczędnościowe USA są obligacjami oferującymi stałą stopę procentową przez określony czas. Są one atrakcyjne dla wielu inwestorów, ponieważ nie podlegają ani państwowym, ani lokalnym podatkom dochodowym. Warto jednocześnie zauważyć, że obligacje nie mogą być łatwo przeniesione, nie podlegają również negocjacjom.

[cmsmasters_sidebar shortcode_id=”jnlvyohb25″ sidebar=”midzy-postami-250×300″ classes=”reklamamobile”]

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Czym są obligacje oszczędnościowe USA?

Najprościej można określić obligacje oszczędnościowe, jako pożyczkę społeczną. Organ rządowy emituje obligacje w celu pozyskania środków, żeby móc sfinansować projekty kapitałowe oraz inne operacje niezbędne do zarządzania gospodarką.

Oznacza to, że rząd sprzedając obligacje, zaciąga pożyczkę od społeczeństwa, którą ma zamiar spłacić w określonym z góry terminie. Rekompensatą za udostępnienie kapitału jest odsetki płacone na rzecz posiadaczy obligacji.

Historia amerykańskich obligacji

Historia obligacji w USA sięga roku 1935, kiedy to prezydent Franklin D. Roosevelt podczas wielkiego kryzysu podpisał ustawę, która zezwoliła Departamentowi Skarbu USA na emisje federalnych obligacji oszczędnościowych serii A.

W 1941 r. po raz pierwszy wyemitowano obligacje serii E, które zwane były Obronnymi Obligacjami (a po ataku na Pearl Harbor nazywano je wojennymi obligacjami). Ich celem było sfinansowanie II wojny światowej i pieniądze zainwestowane w nie zostały przeznaczone na działania wojenne.

Natomiast po zakończeniu wojny Amerykanie byli zachęcani do zakupu obligacji oszczędnościowych. Umożliwiały one zarabianie na inwestycjach, przy jednoczesnym zachowaniu absolutnej gwarancji rządu USA.

Cechy amerykańskich obligacji oszczędnościowych

  1. Nierynkowe: amerykańskie obligacje oszczędnościowe zostały zaprojektowane jako niezbywalne. Oznacza to, że inwestor może kupić je bezpośrednio od rządu USA i nie może ich sprzedaż innemu inwestorowi. Nie może zostać również przeniesiona, ponieważ stanowi umowę między inwestorem a rządem USA. Taka relacja sprawia, że obligacje oszczędnościowe nie podlegają wahaniom wartości. Należy również zauważyć, że obligacje są rejestrowane w rządzie, więc uszkodzone czy też utracone certyfikaty mogą zostać wydane ponownie.
  2. Inwestor może kupić w ciągu roku kalendarzowego obligacje o wartości od 25 USD do maksymalnie 10 000 USD. Amerykańskie obligacje można kupować wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez stronę TreasuryDirect.gov. Konieczne jest utworzenie konta na podanej stronie.
  3. Amerykańskie obligacje są zero-kuponowe, oznacza to, że nie płacą odsetek, dopóki nie zostaną wykupione lub do daty zapadalności. Odsetki są naliczane co pół roku i rosną co roku przez 30 lat. Po upływie tego czasu obligacja nie będzie generować płatności na rzecz inwestora. Wszystkie odsetki są wypłacane w momencie wykupu lub terminu zapadalności na wskazany przez inwestora rachunek.
  4. Czas trwania obligacji waha się zwykle od 15 do 30 lat. Obligatariusz musi co najmniej 12 miesięcy po pierwszym zakupie czekać przed wykupieniem obligacji oszczędnościowym. Należy zauważyć, że inwestorzy, którzy wykupią obligację w ciągu 5 lat od jej zakupu, stracą odsetki za ostatnie 3 miesiące jako karę. Wykup obligacji po upływie pięciu lat nie wiąże się już z żadną karą.
  5. Odsetki uzyskane z obligacji oszczędnościowych są zwolnione z podatków lokalnych oraz państwowych. Obowiązują natomiast podatki federalne, które są naliczane tylko w momencie wykupu obligacji, zakończenia lub po 30 latach (kiedy obligacja przestaje zarabiać). Natomiast jeżeli inwestor wykorzystuje wpływy z wykupu obligacji na opłacenie czesnego za studia wyższe, może być zwolniony z wyższych podatków.

Rodzaje amerykańskich obligacji oszczędnościowych

Możemy podzielić amerykańskie obligacje oszczędnościowe na dwa rodzaje:

  • Obligacje serii EE — zastąpiły obligacje oszczędnościowe serii E w 1980 r. Są sprzedawane po wartości nominalnej i są warte swoją pełną wartość po wykupie. Oferują stałą wartość procentową, która jest wypłacana w terminie zapadalności lub w momencie wykupu.
  • Obligacje serii I — są również sprzedawane po cenie nominalnej. Jednak oferują one stopę procentową skorygowaną o inflację, co oznacza, że ich stopa procentowa jest trochę zmienna. Jeżeli inflacja rośnie, to również oprocentowanie obligacji zostanie skorygowane w górę. Jednocześnie w okresach deflacji oprocentowanie nigdy nie spadnie poniżej 0%.

Amerykańskie obligacje oszczędnościowe są uważane za jeden z najbezpieczniejszych rodzajów inwestycji, ponieważ są zatwierdzane przez rząd federalny, dlatego też są w zasadzie wolne od ryzyka. Obligacje te oferują mniej zmienne źródło dochodu niż np. rynek akcji. Są one w pewnym sensie świetnym sposobem na odkładanie pieniędzy, ponieważ od ich zakupu musisz czekać co najmniej 12 miesięcy, żeby móc zrealizować inwestycje, a im dłużej czekasz, tym większe odsetki zyskujesz.

Jak inwestować w amerykańskie obligacje oszczędnościowe?

Inwestowanie w amerykańskie obligacje oszczędnościowe nie jest dla każdego. Inwestor musi być obywatelem USA, oficjalnym rezydentem USA lub pracownikiem rządu USA.

Osoby niespełniające tych wymagań mogą zainteresować się obligacjami skarbowymi USA, które różnią się tym, że można nimi handlować na rynku wtórnym. To z kolei sprawia, że stanowią ciekawszą opcję dla inwestorów, ponieważ ich ceny nie są stałe i można na nich zarabiać podobnie jak np. na akcjach.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły