piątek, 19 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Czym jest NewConnect i jakie ma znaczenie w gospodarce?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Rynek kapitałowy dzielimy między innymi na rynek regulowany i nieregulowany. Za ten pierwszy w Polsce odpowiada Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, ten drugi natomiast tworzą alternatywne systemy obrotu papierami wartościowymi. W Polsce takim alternatywnym parkietem giełdowym jest właśnie NewConnect. To wciąż stosunkowo nowe zagadnienie, z którego działania wielu inwestorów, nawet w naszym kraju, nie do końca zdaje sobie sprawę.

Jak działa rynek NewConnect? Jaka jest jego historia? Jakie są różnice pomiędzy nim a warszawską Giełdą Papierów Wartościowych? Dla jakich spółek jest on przeznaczony i ile podmiotów jest na nim notowanych? Na te wszystkie pytania, odpowiedzi zostaną przedstawione poniżej:

NewConnect – co to jest? GPW

NewConnect to zorganizowany rynek akcji prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie poza rynkiem regulowanym w formule alternatywnego systemu obrotu.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Jakie spółki znajdziemy na NewConnect?

Charakteryzuje się mniejszymi wymogami ciążącymi na emitentach niż rynek główny GPW, w tym wszelkimi formalnościami oraz kosztami debiutu. NewConnect jest przeznaczony dla powstających bądź młodych małych i średnich przedsiębiorstw o stosunkowo niewielkiej przewidywanej kapitalizacji, często w sektorach nowych technologii lub opartych na aktywach niematerialnych, takich jak:

  • IT
  • Media elektroniczne i gaming
  • Biotechnologia
  • Telekomunikacja
  • Energia alternatywna.

Liczba spółek i łączna kapitalizacja

Specyfika rynku powoduje, że inwestycje w akcje notowanych tam spółek są obciążone wyższym ryzykiem, ale jednocześnie pozwalają liczyć na większe stopy zwrotu. Pierwsza sesja na rynku NewConnect odbyła się 30 sierpnia 2007 roku, notowanych było 5 spółek.

Dziś na rynku NewConnect notowanych jest dokładnie 380 spółek (376 krajowych i 4 zagraniczne), a ich łączna kapitalizacja przekracza 15 miliardów złotych – jest zatem wyraźnie mniejsza od największych spółek głównego parkietu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Systemy notowań Rynek giełdowy

NewConnect funkcjonuje w ramach tej samej infrastruktury technologicznej co rynek regulowany, a notowania odbywają się od poniedziałku do piątku w dwóch systemach:

  • Rynku kierowanego zleceniami, z udziałem animatorów rynku, z notowaniami ciągłymi, bądź jednolitymi z dwoma fixingami
  • Rynku kierowanego cenami, którego uczestnicy nie zawierają transakcji bezpośrednio między sobą, ale korzystają z pośrednictwa market makera. Obecnie żadna spółka nie jest notowana w tym systemie.

Historia NewConnect

Historia rynku NewConnect rozpoczęła się w czwartek 30 sierpnia 2007 roku. Inauguracyjna sesja cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów – popyt znacznie przewyższył podaż. Notowanych wtedy było 5 spółek: Virtual Vision (producent filmów i gier komputerowych), ViaGuara z branży monopolowej, Wrocławski Dom Maklerski, spółka informatyczna S4E oraz Digital Avenue.

Zakładano, że do końca 2007 roku na parkiet NewConnect trafi 10-15 spółek. Ostateczna liczba okazała się nawet bardziej imponująca – wyniosła 24 spółki. Apogeum debiutów nastąpiło jednak 4 lata później – w 2011 na rynek NewConnect trafiły 172 spółki.

Niewątpliwie rynek NewConnect osiągnął sukces, stając się ważnym źródłem finansowania setek firm, głównie małych i średnich, które pełnią bardzo istotną rolę w polskiej gospodarce. W końcu to właśnie przedsiębiorstwa z sektora MŚP były prawdziwym motorem napędowym wzrostu gospodarczego naszego kraju.

Dobrą miarą sukcesu rynku NewConnect jest fakt, iż już kilkadziesiąt spółek przeniosło się z niego na główny parkiet warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

NCIndex

Obecnie na rynku NewConnect wyliczany jest indeks giełdowy o nazwie NCIndex. Należy do klasy indeksów dochodowych, zatem przy wyznaczaniu jego wartości uwzględnia się nie tylko ceny wchodzących w jego skład akcji, ale też dywidendy i prawa poboru.

Datą bazową indeksu jest 30 sierpnia 2007, a pierwszą wartością – 1000 punktów. NCIndex obejmuje wszystkie spółki notowane na rynku NewConnect.

GPW i NewConnect – różnice Budynek GPW

Główna różnica między rynkiem NewConnect a warszawską Giełdą Papierów Wartościowych wynika z kryteriów, jakie musi spełnić emitent, aby wprowadzić akcje na dany rynek giełdowy. W pierwszym przypadku podstawowym warunkiem wprowadzenia akcji do obrotu jest sporządzenie odpowiedniego dokumentu dopuszczeniowego, zawierającego właściwe dla danego wprowadzenia (oferty) informacje.

Kryteria, które muszą spełniać spółki na NewConnect

Podstawowe kryteria to w szczególności:

  • Spółka musi funkcjonować, jako spółka akcyjna
  • Okres funkcjonowania spółki – spółka musi zamieścić w dokumencie informacyjnym sprawozdania finansowe za ostatni rok obrotowy i sprawozdania te muszą być zbadane przez biegłego rewidenta (w przypadku przekształcenia formy prawnej – funkcjonowanie np. w formie sp. z o.o. zalicza się do tego okresu)
  • W stosunku do emitenta brak jest postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych
  • Nominał akcji musi wynosić co najmniej 0,10 PLN
  • Minimalna wartość kapitału własnego jest na poziomie minimum 500 000 złotych (przy czym do kapitałów można wliczyć środki z przeprowadzonej przed debiutem na rynku NewConnect emisji akcji)
  • Odpowiednie rozproszenie akcji – co najmniej 15% akcji wprowadzanych musi być w rękach nie mniej niż 10 inwestorów mających każdy nie więcej niż 5% w głosach spółki (“inwestorów mniejszościowych”).

Kryteria, które muszą spełniać spółki na GPW

Natomiast, na rynku regulowanym GPW mogą znaleźć się podmioty, których kapitalizacja rynkowa (rozumiana, jako iloczyn liczby wszystkich akcji emitenta i prognozowanej ceny rynkowej) wynosi co najmniej 60 milionów złotych albo równowartość w złotych 15 milionów euro (z wyjątkiem emitentów, których akcje co najmniej jednej emisji były przez okres co najmniej 6 miesięcy przedmiotem obrotu na innym rynku regulowanym lub na NewConnect, których kapitalizacja może wynosić co najmniej 48 milionów złotych albo równowartość w złotych co najmniej 12 milionów euro).

Ponadto drugim istotnym kryterium, które wyróżnia te dwa rynki jest kryterium rozproszenia akcji. Akcje mogą być dopuszczone do obrotu giełdowego na GPW, o ile w posiadaniu akcjonariuszy, z których każdy uprawniony jest do wykonywania mniej niż 5% głosów na walnym zgromadzeniu emitenta, znajduje się co najmniej: 15% akcji objętych wnioskiem o dopuszczenie do obrotu giełdowego, oraz 100 tysięcy akcji objętych wnioskiem o dopuszczenie do obrotu giełdowego o wartości równej co najmniej 4 milionów złotych albo równowartości w złotych równej co najmniej 1 miliona euro, liczonej według ostatniej ceny sprzedaży lub emisyjnej.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w spółki z sektora e-Commerce – potencjał wzrostu i ryzyka

E-commerce, czyli handel internetowy, stał się kluczowym segmentem gospodarki globalnej, nieustannie rosnącym i zmieniającym się w odpowiedzi na rosnące...

Podobne artykuły