czwartek, 25 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Metale w natarciu. Czy rynek srebra i miedzi zaatakuje z opóźnieniem?

Polecane

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska. Związany zawodowo z rynkiem FX od 2003 r., a prywatnie z WGPW od 1994. W DM BOŚ od 2009 r. - odpowiada za codzienną analizę rynków FX, prowadzi też webinary dla klientów biura. Ceniony komentator wydarzeń na rynkach walut, także jako ekspert w mediach ogólnopolskich. Wielokrotnie wygrywał rankingi prognoz walutowych dla EURPLN sporządzane przez dziennik Puls Biznesu.

Ubogi krewny złota czyli srebro

O ile złoto jest w ostatnich tygodniach na fali za sprawą zapowiedzi kolejnego luzowania polityki przez banki centralne, co doprowadziło do sytuacji w której coraz większa część tzw. bezpiecznych obligacji ma ujemne rentowności i coraz więcej inwestorów skłania się do tego, aby zdywersyfikować ryzyko także poprzez złoto, a swoje robią też polityczne tarcia USA z Iranem, oraz długofalowe obawy o Chiny, o tyle srebro pozostaje wciąż „zapomniane”.

Srebrny kruszec nie jest traktowany jako bezpieczne aktywa. Na poniższym wykresie stóp zwrotu za ostatnie 5-miesięcy widać, że stopa zwrotu na srebrze pozostaje ujemna, podczas kiedy złoto zyskało już ponad 10 proc.

Wykres stóp zwrotu złota i srebra – źródło: Stooq.pl

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

Czy to może się zmienić? Wiele zależeć będzie od tego, czy większy kapitał popłynie generalnie w stronę rynku surowców. Na dziennym wykresie srebra widać, że w krótkim okresie rynek ma problem z pokonaniem marcowych oporów w rejonie 15,50.

Wykres dzienny SILVER

Oczy zwrócone na prezydentów czyli sytuacja na miedzi

Bezpośrednim powodem wzrostu cen miedzi jest przedłużający się strajk w chilijskiej kopalni Codelco, który trwa już od połowy czerwca i ostatnie próby dojścia do porozumienia ze strajkującymi nie były udane. Jest to jeden z większych dostawców surowca na rynek, stąd inwestorzy zaczynają mieć obawy związane z potencjalnymi zakłóceniami podaży. Dla rynku miedzi równie ważny jest wątek związany z dolarem (im słabszy tym lepiej), ale przede wszystkim relacje USA-Chiny. Jeżeli udałoby się znaleźć kompromis, który pozwoliłby zażegnać ryzyko eskalacji konfliktu handlowego, to ceny miedzi mogłyby wyraźniej odreagować. Wiele będzie zależeć, zatem od spotkania prezydentów USA i Chin w japońskiej Osace w końcu tego tygodnia

Technicznie notowania FCOPPER przebiły się przez opór przy 2,72, co może dawać szanse nawet na ruch w górę w stronę 2,77 w ciągu kilku(nastu) dni. Niemniej warto zaczekać na potwierdzenie dzisiejszego wybicia przez 2,72.

Wykres dzienny FCOPPER

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Inwestowanie w nieruchomości, klucz do stabilności finansowej

Inwestowanie w nieruchomości: klucz do stabilności finansowej Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Dlaczego? Przede wszystkim...

Podobne artykuły