poniedziałek, 6 grudnia, 2021

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

IcMarkets XTB AVATrade AXI

Kontrakty futures a kontrakty CFD

Polecane

Jakie błędy popełniłem podczas pojedynku z Rafałem Zaorskim?

Patotrading. Inaczej tego co się działo w okresie od października do grudnia, tego bym nie ujął. Drawdown na poziomie...

Imbalance czyli poziom nierównowagi rynkowej

Spoglądając na footprint, możemy się spotkać z dwoma sytuacjami. Wolumen przehandlowany na danym poziomie po BID i ASK może...

Rola pasywnych i agresywnych uczestników rynku

Na rynku spotykamy się z różnymi rodzajami kupujących i sprzedających. Możemy agresywnie kupować i sprzedawać, bądź pasywnie kupować i...
Maciej Boruc
Maciej Boruc
Założyciel portalu PoznajRynek.pl. Trader, inwestor indywidualny z 7 letnim doświadczeniem.

Kontrakty futures

Od czasu powstania pierwszych współczesnych giełd towarowych w XIX wieku działały one w oparciu o kontrakty futures.

Kontrakt Futures jest umową między kupującym (inwestorem) a sprzedającym (giełdą lub izbą rozliczeniową) na zakup lub sprzedaż danego waloru w ściśle określonej przyszłości po ściśle określonej cenie, zwanej ceną terminową. Pośredniczy mu giełda terminowa, określająca warunki kontraktu. Dostępnymi instrumentami są m.in.: kontrakty na stopę procentową, akcje, waluty oraz towary. Kontrakty te są standaryzowane, co oznacza, że są ściśle określone czynniki takie jak: instrumenty bazowe, terminy wykonania kontraktów, wielkości kontraktów, a negocjowana jest tylko cena.

Rynek kontraktów terminowych powstał w celu zminimalizowania ewentualnego ryzyka. Służy temu utrzymywanie depozytów zabezpieczających przez strony transakcji. Wiąże się z tym jednak niemożność partycypowania w ewentualnym korzystnym dla inwestora ruchu cen.

Czym są CFD?

Skrót CFD pochodzi od angielskiego terminu Contract For Difference i oznacza kontrakty na różnice kursowe. Dzięki rozwojowi CFD w latach 90. ubiegłego stulecia handel na rynkach finansowych stał się dostępny również dla inwestorów indywidualnych.

CFD jest to kontrakt pomiędzy dwiema stronami: dostawcą (wystawcą) kontraktu i nabywcą kontraktu (inwestorem). Zakłada się w nim, że sprzedający zapłaci (lub przyjmie w zależności od ceny kontraktu) różnicę między aktualną wartością określonych aktywów w dniu wykonania kontraktu a ich wartością w dniu ustalania kontraktu.

Na rynkach CFD wykorzystywana jest dźwignia finansowa (tak zwany lewar). Oznacza to, że możemy handlować walutami, dysponując kwotą wielokrotnie większą, niż posiadamy. To rozwiązanie ma również swoją wadę polegającą na tym, że wiąże się z nim bardzo duże ryzyko finansowe.

Zalety kontraktów CFD

  • Możliwość gry zarówno na spadki, jak i na wzrosty.
  • Zabezpieczenie portfela akcji – jeżeli posiadamy akcje danej spółki i obawiamy się spadków kursu akcji, wystarczy zabezpieczyć swoją pozycję na CFD, dzięki czemu możemy nawet zyskać na spadku notowań akcji.
  • Wysoka dźwignia finansowa (choć wiąże się z nią również większe ryzyko).
  • Dostęp do rynków 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca na świecie – dzięki kontraktom CFD możliwy jest handel online na wszystkich głównych giełdach i rynkach pozagiełdowych świata.

Kontrakty CFD a kontrakty futures

Podczas, gdy rynek kontraktów futures jest przeznaczony dla bardziej doświadczonych oraz dysponujących większym kapitałem graczy, CFD przeznaczone są dla osób mniej doświadczonych, posiadających niewielki kapitał.

Rynek kontraktów futures jest rynkiem giełdowym, na którym warunki handlu są ściśle określone, przez co handel jest bardziej transparentny od tradingu na rynku pozagiełdowym CFD, który tworzą brokerzy, dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego partnera do handlu.

W przeciwieństwie do kontraktów CFD, na rynku kontraktów terminowych zazwyczaj dostępna jest niewielka dźwignia finansowa wynosząca 1:10.

 

Poprzedni artykułDziennik tradera
Następny artykułForex – z czym to się je?

Najnowsze wpisy

Poziom blisko 16000, który czyni mnie ostrożnym przy próbach sprzedaży.

Pierwsze w bieżącym tygodniu wejście rynku kasowego na DAX, przyniosło przecenę sięgającą 140 punktów i można było odnieść wrażenie,...

Podobne artykuły