Jak doskonale wiadomo, trading jest doskonałym sposobem na pomnażanie swojego kapitału. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to takie łatwe, jak wielu osobom się wydaje. Aby skutecznie zarabiać w ten sposób, należy nie tylko zrozumieć podstawy makroekonomii, ale co ważniejsze trzeba nauczyć się wykorzystywać je w codziennym handlu.
Mało tego, należy również przyjąć odpowiedni system handlowy, który w pełni odpowiada naszym preferencjom, jeśli chodzi o czas poświęcany na trading, horyzont inwestycyjny, akceptowalny poziom ryzyka, ale i oczekiwaną stopę zwrotu. Strategię handlową musi więc stanowić właściwie skonstruowany i dobrany system analizy technicznej lub fundamentalnej wraz z odpowiadającą traderowi metodzie zarządzania kapitałem.
Na co konkretnie wpływają wyżej wspomniane kluczowe aspekty planowania swojego tradingu? Dlaczego są one tak istotne i w jaki sposób potrafią nam one zapewnić przewagę w handlu na rynkach finansowych i kapitałowych? Czy rzeczywiście warto poświęcić sporo czasu na precyzyjne opracowanie swojego systemu tradingowego?
Odpowiedzi na te pytania zostaną zaprezentowane w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czym w ogóle jest strategia handlowa:
System handlowy – podstawowe informacje
Strategia tradingowa, czyli system handlowy, to nic innego jak odpowiednio skonstruowany i dobrany system analizy technicznej i/lub fundamentalnej, wraz z odpowiadającym traderowi oraz samemu systemowi zarządzania kapitałem.
Najistotniejszymi czynnikami determinującymi to, jak nasza strategia handlowa będzie wyglądać, są:
- Styl tradingowy
- Posiadane zasoby czasu na trading
- Preferencje dotyczące interwału czasowego
- Zasady określania trendu
- Wykorzystywane narzędzia
- Zasady wejść, prowadzenia pozycji oraz wyjść
- Zakładane cele tradingu (oczekiwana stopa zwrotu)
- Akceptowalny poziom ryzyka
- Reguły zarządzania kapitałem.
Dobór najlepszej strategii z możliwych będzie jednak zależny tylko i wyłącznie od nas. Każdy z nas bowiem dysponuje bowiem zupełnie innymi możliwościami czasowymi i finansowymi, a także ma zupełnie inną tolerancję na ryzyko, styl tradingowy, preferencje, oczekiwania dotyczące stopy zwrotu czy nawet osobowość. Właśnie dlatego warto nasz handel na rynkach finansowych i kapitałowych odpowiednio zaplanować.
Odkrycie własnego stylu tradingowego
Najlepiej zacząć więc od zdefiniowania swojego stylu tradingowego. Tutaj kwestia wygląda stosunkowo prosto – w tym celu należy zastanowić się w jakich elementach analizy czujemy się najpewniej. Wystarczy zrobić eksperyment – najpierw na naszej platformie tradingowej uruchamiamy czysty wykres instrumentu inwestycyjnego, na którym nie zdarza nam się handlować. Następnie szukamy na nim okazji do handlu. Po jakie narzędzia w tym celu sięgniemy?
Czy wyszukujemy formacji świecowych na podstawie metodologii Price Action? A może samodzielnie podczas każdej sesji wyznaczamy wsparcia i opory? Czy jednak musimy nałożyć na wykres wskaźniki i oscylatory analizy technicznej, aby mieć poczucie, że wejście w pozycję w danym miejscu jest zasadne? A może musimy połączyć wszystkie te elementy, gdyż inaczej mamy wrażenie, że nasza analiza nie jest kompletna?
Odpowiedzi na te pytania rozwieją nam wszelkie wątpliwości dotyczące tego, z jakich narzędzi będziemy w naszym systemie handlowym korzystać.
Jaki interwał czasowy?
Czas przejść do kwestii z jakiego interwału czasowego korzystamy. Z reguły, im bardziej krótkoterminowy handel nas interesuje tym większego doświadczenia potrzebujemy. Day trading, a zwłaszcza scalping uchodzą bowiem za najtrudniejsze strategie handlowe.
Handel z trendem czy przeciw trendowi?
Zasady określania trendu to kolejny kluczowy element strategii, który trzeba sobie zaplanować. Mają one decydować czy będziemy handlować przeciwko obecnie panującej tendencji czy wraz z nią. Pierwszy przypadek zawsze obarczony jest znacznie większym ryzykiem. W celu określenia trendu korzystamy z odpowiednich, wyżej wspomnianych narzędzi.
Prowadzenie pozycji
Kiedy już określimy interwał czasowy oraz trend, pojawia się kwestia wejścia, prowadzenia pozycji oraz wyjścia. Moment zawarcia zlecenia zawsze musi być przemyślany, mamy obowiązek mieć konkretny gotowy plan przed podjęciem decyzji o otwarciu pozycji, inaczej wejście absolutnie nie jest zasadne. Jak działać w taki sposób? Po prostu zawierać zlecenia po uprzedniej analizie wykresu na podstawie naszej strategii.
Wyznaczenie celów tradingowych
Wiele osób zapomina także o przedostatnim punkcie, czyli faktycznym celu naszej strategii oraz tolerancji na ryzyko. Należy realistycznie założyć, ile zamierzamy zarobić na tradingu w danym czasie i jakie maksymalne ryzyko jesteśmy w stanie ponieść.
Istotnym jest także odpowiedzieć sobie na pytanie czy zamierzamy traktować trading, jako dodatkowe źródło dochodu czy naszą pracę, z której zamierzamy się utrzymywać.
Zarządzanie kapitałem
Na koniec, nie wolno zapominać, że umiejętność efektywnej ochrony swojego kapitału to bezdyskusyjnie podstawa każdego handlu. Z odpowiednich sposobów zarządzania kapitałem korzystają wszyscy profesjonalni traderzy, doradcy inwestycyjni, bankierzy, zarządzający funduszami inwestycyjnymi i funduszami emerytalnymi czy szefowie funduszy capital venture i private equity. Brak strategii umożliwiającej ochronę zgromadzonego kapitału jest jedynie domeną tracących pieniądze amatorów.
Najważniejszym elementem w tym aspekcie, jest oczywiście ustawienie zlecenia Stop Loss. To właśnie ten punkt definiuje, jaką dokładnie wartość naszego kapitału jesteśmy w stanie stracić na pojedynczej transakcji. Na ogół sytuacja wygląda tak, że im większą pozycją handlujemy, tym węższe powinno być nasze zlecenie Stop Loss.
Co uzyskamy dzięki rzetelnemu zaplanowaniu handlu?
Większość osób traci pieniądze w tradingu z dwóch powodów. Pierwszym jest brak odpowiedniego przygotowania merytorycznego do handlu, czyli właśnie przejścia tego całego wyżej opisywanego procesu budowy własnego systemu tradingowego. Najczęściej początkujący traderzy decydują się na handel, ponieważ dają się skusić reklamami, które obiecują ekstremalnie wysoki zysk w krótkim czasie i bez większego wysiłku.
W efekcie zaczynają swoją przygodę z tradingiem po prostu z marszu, choć nie posiadają na ten temat praktycznie żadnej merytorycznej wiedzy – z reguły obejrzeli jedynie krótki filmik szkoleniowy lub zapoznali się z kilkunastostronicowym poradnikiem. Myślą jednak, że to wystarczy, ponieważ tak sugerował sympatyczny baner reklamowy.
Co się dzieje dalej? Jak nietrudno się domyślić, w zdecydowanej większości przypadków tracą nie tylko zainwestowane początkowo pieniądze, lecz również znacznie więcej, ponieważ stwierdzili, że mieli pecha i chcieli się odegrać. Nie ma więc żadnych wątpliwości, iż aby osiągnąć tutaj sukces niezbędna jest wiedza, doświadczenie, a także przede wszystkim szczegółowo opracowany system handlowy, który będzie przez nas rzetelnie stosowany. Nie ma żadnych wątpliwości, że tego kroku po prostu nie wolno pominąć.
Drugą przyczyną ponoszenia dotkliwych strat jest błędne zarządzanie ryzykiem i kapitałem. Wielu traderów, pragnąc błyskawicznie osiągnąć duże zyski, ryzykuje zbyt wiele – nawet jeśli opracowali już swoją strategię tradingową, to przestają handlować według zawartych w niej regułach, gdy dostrzegą “wyjątkową okazję inwestycyjną”.
Następnie znikają z rynku równie szybko, jak się na nim pojawili. Zawsze należy dopasowywać rozmiar pozycji do posiadanego depozytu. W pierwszej kolejności trzeba mieć bowiem kontrolę nad stratami, a zainwestowanie mniejszej kwoty sprawia, że mamy pewien komfort psychiczny podczas trzymania otwartego zlecenia i na pewno tak silnie nie wpływa na nas wtedy stres.
Konsekwencja w działaniu jest niezbędna
Natomiast, ulokowanie znacznej części środków w pojedynczą transakcję absolutnie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Z tego powodu kluczem do sukcesu jest nie tylko szczegółowe i rzetelne zaplanowanie swojego tradingu, ale również konsekwentne trzymanie się tych założeń, przestrzeganie narzuconych przez siebie zasad.