Kapitalizacja Apple przekroczyła 1 bilion dolarów!

Kurs akcji Apple Inc. rośnie ponad 5% osiągając poziom 220 dolarów na otwarciu handlu giełdowego na Wall Street po tym jak spółka przedstawiła optymistyczną prognozę na bieżący kwartał, dzięki czemu kapitalizacja spółki ponownie przekroczyła zawrotny poziom 1 biliona dolarów.

Amerykański gigant technologiczny zaraportował wczoraj wieczorem wzrost przychodów w II kwartale do 53,8 mld USD. Natomiast sprzedaż i zyski spółki przebiły konsensus prognoz analityków. Apple odnotował zysk na akcję w wysokości 2,18 USD, w porównaniu z 2,34 USD rok wcześniej i powyżej konsensusu na poziomie 2,09 USD. Spółka prognozuje w III kwartale przychody w przedziale od  61 mld USD do 64 mld USD. A konsensus prognoz analityków wskazywał na przychody na poziomie 60,9 miliarda USD.

Jednak osiągnięcie kapitalizacji powyżej 1 biliona dolarów może okazać się krótkotrwałe. Firma odzyskała swój status jako firma o wartości ponad 1 biliona USD kiedy cena jej akcji  dziś na otwarciu notowań przekroczyła poziom 217,34 USD, biorąc pod uwagę obecną ilość akcji. Ale Apple najprawdopodobniej opublikuje dziś wieczorem zaktualizowane zgłoszenie do Securities and Exchange Commission (amerykański odpowiednik Komisji Papierów Wartościowych i Giełd), które powinno wykazać nową, niższą liczbę akcji w oparciu o ostatni wykup własny akcji spółki. I ta niższa liczba oczywiście może zaniżyć bieżącą kapitalizację spółki.

Dywersyfikacja przychodów kluczem do zysków Apple

Firma nadal też odnotowuje spadki przychodów w segmencie flagowego produktu czyli iPhone’a.  Np. w czerwcu przychody ze sprzedaży w tym segmencie spadły o 12% w porównaniu z poprzednim rokiem. Z drugiej strony prezes Tim Cook powiedział, że na spadek przychodów ma wpływ nowy program wymiany i finansowania iPhonów a spółka odnotowała wzrost sprzedaży iPhone’a w czerwcu w porównaniu z rokiem ubiegłym w swoich sklepach stacjonarnych i internetowych. Z kolei sprzedaż w pozostałych segmentach firmy wzrosła w ubiegłym kwartale o 17% co jest dobrym znakiem na to, że Apple robi duże postępy w wysiłku zmierzającym do dywersyfikacji przychodów.

Akcje firmy Apple od początku roku zyskały już ponad 40% podczas gdy indeks Dow Jones Industrial Average, w skład którego wchodzi Apple, wzrósł w tym samym czasie o 17%. Z technicznego punktu widzenia kurs akcji Apple wybił się dziś ponad strefę oporu ograniczoną od góry poziomem 215 i ma znów otwartą drogę w stronę historycznego szczytu z października ubiegłego roku na poziomie 230,70 dolarów. W przypadku fałszywego wybicia i zejścia poniżej poziom 212 kurs może kierować się z powrotem w stronę strefy wsparcia ograniczonej od dołu poziomem 170.

Kurs akcji Apple Inc.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o