poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Handlujemy z Regulowanymi Brokerami

Jak najlepiej odkładać na emeryturę? Emerytura z IKE czy z IKZE?

Polecane

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PoznajRynek.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.

Od dawna słyszymy, że należy zainteresować się III filarem, jeśli planujemy otrzymywać godne emerytury. Wśród różnych rozwiązań, które proponują instytucje finansowe, przewijają się także konta IKE i IKZE.

Czym one się od siebie różnią? W jakie instrumenty możemy na nich inwestować? Co z podatkami przy tego typu kontach? Dlaczego warto się zainteresować takimi rozwiązaniami? Na te i inne pytania, w rozmowie z Krzysztofem Kamińskim – redaktorem Comparic24.tv, odpowiada Eliza Dąbrowska – Dyrektor ds. rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego w Noble Securities S.A.

Czym są IKE i IKZE?

IKE i IKZE to konta, z których możemy korzystać w ramach III filaru, który jest dla nas dobrowolny. IKE to Indywidualne Konto Emerytalne. Jego podstawową zaletą jest to, że nie płacimy podatku Belki podczas inwestowania na tym rachunku.

- Advertisement -Letnia Szkoła Tradingu i Inwestowania

IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Podczas inwestowania na tym rachunku także nie płacimy podatku Belki, ale przy wypłacie musimy zapłacić zryczałtowany podatek rzędu 10%.

Co więcej, wszystko co wpłacamy na IKZE możemy odliczać od uzyskiwanego przychodu w PIT i dzięki temu pomniejszać podstawę opodatkowania. Ponadto, wpłacając środki nie musimy ich od razu inwestować – decyzję o zainwestowaniu podejmujemy w dogodnym dla nas momencie, a sam fakt, że skorzystaliśmy z wpłaty możemy odliczyć w zeznaniu podatkowym.

Którym typem rachunku powinien zainteresować się przyszły emeryt?

Jednym i drugim. Oba rozwiązania są ciekawe, lecz się nieco różnią. W przypadku IKE środki możemy wypłacić w wieku 60 lat – 55. jeśli uzyskujemy już wtedy uprawnienia do wypłaty emerytury. W przypadku IKZE środki możemy wypłacić po osiągnięciu 65. roku życia.

W jakie instrumenty można inwestować za pomocą IKE i IKZE?

Konta IKE i IKZE są w naszym kraju prowadzone przez różne instytucje finansowe. W efekcie, w celu założenia takiego rachunku możemy zgłosić się zarówno do banku jak i Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych czy domu maklerskiego.

To ostatnie rozwiązanie daje nam ciekawe spektrum instrumentów, w które możemy inwestować. Mowa tu o większości instrumentów obecnych w obrocie giełdowym – zarówno na naszej giełdzie, jak i parkietach zagranicznych. W grę wchodzą zatem akcje, obligacje, certyfikaty inwestycyjne czy fundusze ETF.

Z jakimi ograniczeniami wiążą się IKE i IKZE?

Pierwszym ograniczeniem jest wysokość rocznej wpłaty, jaką można dokonać. Na rachunek IKE możemy wpłacać trzykrotność średniego wynagrodzenia, a na IKZE – 7106 złotych jeśli pracujemy na umowę o pracę lub 10 699 PLN, jeśli mamy własną działalność gospodarczą.

Kto najczęściej interesuje się rachunkami IKE i IKZE?

Z roku na rok coraz młodsze osoby zaczynają interesować się zagadnieniem oszczędzania na emeryturę. Mimo wszystko jednak, im bliżej do emerytury, tym większa liczba posiadaczy rachunków IKE lub IKZE.

Jakich błędów trzeba się wystrzegać, gdy posiadamy rachunek IKE lub IKZE?

Generalnie trudno nam sobie wyobrazić, że możemy inwestować przez wiele lat. Strategia długoterminowa polega jednak na tym, że wcale nie trzeba wpłacać dużych środków na raz – ważna jest regularność.

Czy na rachunkach IKE i IKZE dostępne są instrumenty wykorzystujące dźwignię finansową?

Absolutnie nie. Rachunki IKE i IKZE mają specjalny charakter, powstały z myślą o bezpiecznym inwestowaniu. Ryzykowne kontrakty terminowe z dźwignią finansową nie są zatem na nich dostępne.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Uzupełnij komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Koszty opieki dla niepełnosprawnego seniora w Polsce

W miarę starzenia się społeczeństwa oraz wzrostu liczby osób z niepełnosprawnościami, opieka nad seniorami staje się coraz bardziej palącym...

Podobne artykuły